Porady serwisowe

[Porada] Wymiana głowicy GFE 101 na GFE 105 w zestawie Polonez [proj. Tomasz Krug]

Polonez.JPG

Nie od dzisiaj wiadomo, że przy przestrajaniu głowic GFE 101 napotyka się na problemy - bardzo słaby sygnał, brak stereo czy problemy z pokryciem pasma. Jako, że miałem (nie)przyjemność przestrajać je w mojej Kleopatrze i TSH 110, po wielu godzinach prób i kombinacji myślałem, że wyrzucę te tunery przez okno. Dlaczego tak się dzieje? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zamiast kombinować z wymianą tranzystorów, rdzeni i innych rzeczy, stwierdziłem, że prościej wstawić tam coś lepszego. Po konsultacjach z kilkoma znajomymi elektronikami okazało się, że jest to możliwe. Pozwoliłem sobie zrobić ten eksperyment w zestawie Polonez, widocznym na zdjęciu 1. Ponieważ wszystko zadziałało, czas pochwalić się efektami.

[Porada] Wymiary pasków [Unitra 4 Life]

3 wymiary

Lista wymiarów pasków do magnetofonów i gramofonów produkcji krajowej (sukcesywnie uzupełniana!)
[UWAGA! JEŚLI NIE JEST PODANY TRZECI WYMIAR NALEŻY PRZYJĄĆ, ŻE JEST IDENTYCZNY (ZBLIŻONY) JAK DRUGI.]
Wymiary podane w [mm] milimetrach.

30 x 0,8 licznik Hania
33 x 1,0 napędowy Kajtek, licznik Radmor
33 x 1,4 przewijanie Klaudia, Condor, wyjazd szuflady MDS 418/432/442, SKALD 1
36 x 0,8 autostop MDS 456
39 x 1,4 sprzęgło MDS 418/432/442
39 x 0,8 licznik M 70XX/80XX/90XX, MDS 500-506 DIORA
39 x 1,2 przewijanie MDS 500-506, MDS 456 DIORA
40 x 1,0 licznik RMS 404
45 x 1,0 licznik MDS 418/432/442
46 x 0,8 licznik szuflada MDS-418/432/442, Edyta-2
51 x 0,8 licznik Condor, MK 450/250
52 x 1,4 przewijanie M 70XX/80XX/90XX, RMS 404,
53 x 1,2 MSH-101 Diora

[Porada] Wymiana kondensatorów w zasilaczu wzmacniacza WSH 303 - WAŻNA UWAGA [Tomasz Krug]

IMG_3863.JPG

Temat jest w zasadzie prosty i nie ma żadnej filozofii - bierzemy odsysacz, wylutowujemy stare kondensatory i wstawiamy nowe. I owszem, jednak nie w przypadku wzmacniacza WSH 303. Tutaj z pozoru prosta naprawa może nieść za sobą katastrofalne skutki. Dlaczego? Tego dowiemy się z poniższego artykułu.

[Porada] Wymiana silników w magnetofonach klasy Hi Fi z ZRK [Tomasz Krug]

IMG_3196.JPG

Oprócz szybko zużywających się głowic produkcji krajowej, wadą magnetofonów kasetowych produkcji Zakładów Radiowych im. Marcina Kasprzaka w Warszawie są również silniki, które je napędzały. Przez nie dosyć często obroty "pływają" i jest to wina regulatorów, opartych na układzie UL 1901. Inną przypadłością bywa również hałas, jaki z biegiem lat może zacząć wydobywać się po załączeniu zasilania. Dlaczego tak się dzieje i co można z tym zrobić, dowiemy się z poniższego tekstu.

[Porada] Literatura dla początkujących

literatura.jpg

W związku z tym, iż na forum pojawiło się w ostatnim czasie dość sporo młodych osób, które nie kryją się z brakiem podstawowej wiedzy, postanowiłem zaproponować kilka pozycji literaturowych, które mam nadzieję trochę rozjaśnią Wasze umysły:

1. K. Lewiński, A. Lewińska "Naprawa i strojenie odbiorników radiowych" Wydawnictwa Komunikacji i Łączności
2. T. Głuski, M. Próchnicki "Magnetofon Tonette" Wydawnictwa Komunikacji i Łączności
3. H. R. Monse "Magnetofon dla wszystkich" Wydawnictwa Komunikacji i Łączności
4. T. Głuski, M. Próchnicki "Magnetofony ZK-246 i M2404S" Wydawnictwa Komunikacji i Łączności
5. J. Kacperowski "Zarys elektroakustyki" Wydawnictwa Komunikacyjne
6. L. Niemcewicz "ABC elektroniki - półprzewodniki" Wydawnictwa Komunikacji i Łączności

[Porada] Poprawa mocowania żarówek w kolorofonie C 33B i podobnych [proj. Tomasz Krug]

IMG_1437.JPG

Przypadłością kolorofonu C 33B, a właściwie zastosowanych w nim reflektorków jest kiepskie mocowanie żarówek. Blaszka, która robi za cokół ma zbyt duży otwór i nie da się wkręcić żarówki. Jakby było mało - żarówki nawet nieraz wypadają! Jak takie coś ma działać? I co z tym fantem zrobić? Jak się zaraz okaże - na sposoby są sposoby.

[Porada] Regeneracja potencjometrów z grzechotką

przed regeneracją

Witam wszystkich, może niektórzy już taki robili, może dla innych będzie to przydatna rada, w każdym razie dotyczy to potków z grzechotką.

  Cała zabawa polega na zakupie zwykłego potka 2x100k w moim przypadku, stary trzeba rozłożyć na części pierwsze, do tego celu przydatny będzie jakiś stożkowy kamień szlifierski ew. jakieś wiertło. Ponieważ tarczka w tym potku jest zaprasowana - trzeba ten nit zeszlifować, potem odginamy łapki korpusu i pierwszą płytkę mamy już w ręce, żeby dostać się do drugiej trzeba troszkę pod szlifować ośkę, aby suwaki udało się wyjąć.

[Porada] Opis przeróbki wskaźników wysterowania w Uwertura M1417S

pcb .jpg

Witam
Jako, że kilka osób pytało czy jest możliwość przerobienia wskaźników VU w Uwerturze tak aby działały przy odczycie i zapisie, postanowiłem to sprawdzić w praktyce i zamieszczam opis jak to zrobić.

Opis przeróbki

1. Odłączyć przewody (żyła + ekran) sygnałowe od punktów 112 i 17 listwy zapis/odczyt.

2. Żyły podłączyć w nowe miejsca - odpowiednio pod rezystory R123 i R34. Ekrany tych przewodów podłączyć w pobliżu mas na płytce. Ja podłączyłem się w okolicach przełącznika ścieżek i do rezystora R51.

3. Przeciąć ścieżkę rezystora R52 i połączyć odpowiednio kawałkiem przewodu (niebieska zwora) tak jak na rysunku.

Uwagi ogólne:

- Przeróbka dotyczy tylko tej konkretnej płytki (wersja z dodatkowym układem do sterowania wskaźników).

[Porada] Podświetlenie cz. II - RPS 611 [proj. Tomasz Krug]

IMG_1302.JPG

Serwisując radioodbiornik RPS 611 produkcji dzierżoniowskiej Diory (zdjęcie 1), dokonałem pewnego odkrycia: przyciski podświetlane są zielonymi diodami LED o średnicy 3mm. Ale jak się okazuje, przy zasilaniu odbiornika z zasilacza 12V w dzień podświetlenia nie widać w ogóle, zaś po ciemku ledwo co. Nie wiem jak wyglądałoby to po podłączeniu do instalacji samochodowej i uruchomieniu silnika, kiedy to alternator zaopatruje samochód w energię elektryczną a napięcie może dochodzić do ok. 14V - pewnie niewiele lepiej. Ponieważ radio to będzie służyło wyłącznie do pokazów a ma podświetlenie - trzeba je jakoś wyeksponować. Od czasów produkcji tego modelu minęło już sporo czasu, technika poszła do przodu, oferuje dużo więcej możliwości i możemy zrobić pewne rzeczy lepiej, niż kiedyś.

[Porada] Renowacja czarnych gałek [Tomasz Krug]

IMG_1060.JPG

W niektórych polskich sprzętach z czarnymi panelami stosowano malowane bądź anodowane gałki. I jedne, i drugie mają niestety to do siebie, że z biegiem czasu może z nich odchodzić farba lub po prostu płowieją. Nie wygląda to zbyt ładnie. Czy dzisiaj można je gdzieś oddać do anodowania i ile to kosztuje - niestety nie wiem ale może być drogo. Jednak przy odrobinie wprawy i sprytu można odnowić gałki w domowych warunkach i niskim kosztem, uzyskując przy tym całkiem dobre efekty.

Gałki do renowacji widzimy na zdjęciu 1. Tym razem pobawimy się w lakierników. Potrzebować będziemy:

- czarną farbę w sprayu - matową lub błyszczącą, w zależności jak były zrobione gałki;
- rozpuszczalnik nitro - do odtłuszczenia powierzchni przed malowaniem;