Magnetofony szpulowe

ZRK "Piosenka"

Magnetofon będący uboższą wersją magnetofonu ZRK Melodia. Posiada on jedną prędkość przesuwu taśmy 9,5cm/s i jeden kierunek odtwarzania.

Parametry techniczne identyczne jak Melodia. Produkowany tylko w 1960 r. Powstało ok. 1000 sztuk, sądząc po polu numerowym.

DSC00400.JPG

ZRK M-1419 "Uwertura Mono"

Monofoniczna wersja magnetofonu ZRK M-1417S "Uwertura Stereo"

Przypuszczalnie jest to ZRK ZK-127 i ZK-147 w zmienionej obudowie.

Zdjęcie z radiomuseum.org.

M 1419 UWERTURA MONO 1 zdjęcie

ZRK Mak

Mak to seria magnetofonów szpulowych, przeznaczonych dla Milicji i innych służb. Istniały wersje: sieciowa oraz akumulatorowa. Do budowy zastosowano tranzystory germanowe.

  Magnetofony Mak-2s i Mak-2b zostały wyposażone w wyłącznik automatyki poziomu nagrywania, w przeciwieństwie do Mak-s i Mak-b gdzie automatyka była załączona na stałe.

  ZRK produkowały również "Magnetofony Reportażowe" MPR-215 oraz MPR-225, powstałe na bazie magnetofonu Mak, były one przeznaczone dla Radia i Telewizji.

Dane techniczne:

  • Zasilanie:
  • • Mak-s: z sieci 220V 50Hz, pobór mocy ≈ 25 VA
    • Mak-b: 10 ogniw R20 (15 V); z akumulatora 12 V

ZRK Mak 2-s źródło: wikipedia zdjęcie

ZRK MS-2426 "Opus Lux"

UNITRA MS-2426 "opus lux"

Znany magnetofon szpulowy w rzadko spotykanej wersji z diodowym wskaźnikiem wysterowania, zamiast wychyłowych magnetoelektrycznych. Pozostałe cechy i parametry takie jak w magnetofonach ZRK MS-2425 "Opus".

UNITRA ZRK opus lux MS-2426  zdjęcie

ZRK M1416s

Bardzo rzadko spotykana odmiana magnetofonu M1417s "Uwertura". Nie do końca wiadomo, czy był on poprzednikiem M1417s, czy też może było na odwrót. W instrukcjach można przeczytać, że magnetofon przystosowany jest jedynie do pracy w poziomie, jednak nic poza tym na to nie wskazuje, gdyż mechanicznie niczym nie różni się od M1417s i bez żadnych problemów pracuje w pionie. Spotykana jest też wersja bez wskaźników wysterowania.

- Uwertura Stereo M 1416 S z wskaźnikami wysterowania (źródło:Ananas18 z Allegro.pl).
- Uwertura bez wskaźników (z zaślepką w ich miejscu) (źródło: http://play.tojsiab.com/Sl9YOFA1dDRBY0kz).

Uwertura bez VU - kadr z play.tojsiab.com zdjęcie

Magmor ZK-140TM

Czterościeżkowy, monofoniczny magnetofon szpulowy

Ostatni seryjnie produkowany model ZK140T. Produkcja przeniesiona została do Zakładów Mechaniki Precyzyjnej i Automatyki "Unitra-Magmor" w Gdańsku-Oliwie. W tym modelu zastosowano nieco lepsze i dokładniejsze prowadzenie taśmy, mniej wycierające się elementy dociskające taśmę do głowic. Elektronika w stosunku do ZK140T z ZRK została zmodyfikowana, zastosowano krzemowe tranzystory końcowe zamiast germanowych, co zwiększyło niezawodność. Magnetofon posiadał wskaźnik wysterowania na dwóch diodach LED (we wcześniejszych modelach użyty był jeszcze wskaźnik wychyłowy w kolorze białym lub czarnym). Ponownie zmieniony nieco kształt kominka, wskaźnik został umieszczony pionowo a nie jak wcześniej pod kątem. W niektórych egzemplarzach zmieniona została okleina boczna na wzór drewnopodobny (w celu "przystosowania" magnetofonu do panującej wtedy mody). Chropowata matowa powierzchnia górnego panelu. Urządzenie umożliwiało podłączenie mikrofonu bądź radia oraz dodatkowego głośnika. Podsłuch przy zapisie możliwy był poprzez słuchawki. Magnetofon prezentowany na zdjęciu został wyprodukowany 30 grudnia 1989 r.,jest to prawdopodobnie ostatni magnetofon, który zjechał z taśmy produkcyjnej. Podobnie jak wszystkie magnetofony ZK z Magmoru, jest to wersja ZK 140TM, a nie ZK 140T, jak wskazuje nazwa na kominku.

DSC00237.JPG

Tonsil Wilga 19

Wilga 19 to monofoniczny, dwuścieżkowy, lampowy magnetofon szpulowy produkcji Tonsil. Był to jedyny magnetofon z Tonsila. Produkcję rozpoczęto w roku 1960. Po Melodii z ZRK był to drugi magnetofon produkowany w Polsce. Posiadał dwie prędkości przesuwu taśmy. Odczyt i zapis dla jednego kierunku przesuwu taśmy.

Dane techniczne:

  • Prędkości:
    • 19,05 cm/s,
    • 9,53 cm/s.
  • Waga: ok. 15 kg.
  • Wymiary: 385×300×210.
  • Maksymalna średnica szpuli: 15 cm.

foto: Oldradio

Tonsil_Wilga_19_1.jpg

ZRK Melodia

Melodia to magnetofon szpulowy produkcji ZRK. Był to pierwszy polski magnetofon szpulowy. Produkcja ruszyła w roku 1958. Magnetofon posiadał 2 prędkości przesuwu taśmy. Miał możliwość odsłuchu taśmy przy obydwu kierunkach przesuwu bez przekładania szpul. Komunikacja z radiem przez gniazdo DIN (mono, na 3 bolce).

Dane techniczne:

  • Lampy:
    • 2×ECC85,
    • EL84,
    • EM4,
    • SPS6B.
  • Wymiary: 420×320×200.
  • Waga: ok. 20 kg.
ZRK_MELODIA.jpg

ZRK ZK-120

ZRK ZK-120 - dwuścieżkowy, monofoniczny, lampowy magnetofon szpulowy, produkowany przez Zakłady Radiowe im. M. Kasprzaka na licencji Grundig, przystosowany do zasilania z sieci prądu zmiennego 220 V; 50 Hz. Umożliwia odtwarzanie taśmy przez wewnętrzny głośnik, bądź podłączenie zewnętrznego 4 Ω głośnika; zapis dźwięku z mikrofonu, odbiornika radiowego lub telewizyjnego; szybkie przewijanie taśmy. Magnetofon posiada regulację głośności sprzężoną z wyłącznikiem sieciowym oraz regulację barwy dźwięku. Nie został wyposażony w licznik taśmy.

Lampy:

  • ECC83,
  • ECL86,
  • EM84 - wskaźnik wysterowania.

Schemat
Instrukcja serwisowa

Magnetofon ZRK ZK-120 zdjęcie

ZRK ZK-140

ZK-140

Popularny lampowy magnetofon szpulowy powszechnego użytku, przystosowany do zasilania z sieci prądu zmiennego 220/110 V; 50 Hz.

Konstrukcja oparta jest na magnetofonie licencyjnym firmy Grundig.

Magnetofon pozwala na wykonanie następujących czynności:

  • zapis sygnałów elektrycznych z mikrofonu i odbiornika radiowego czy telewizyjnego,
  • szybkie przewijanie taśmy w obu kierunkach.

Magnetofon ZK-140 służy do zapisu i odtwarzania monofonicznego na czterech ścieżkach.

Odczyt możliwy jest przez głośnik własny, dodatkowy bądź przy współpracy z odbiornikiem radiowym lub wzmacniaczem.

ZRK ZK-140 zdjęcie