Eltra R8040 - pomoc w naprawie.

32 odpowiedzi [Ostatni post]
W klubie od: 06/11/2016
Reputacja: 26
User offline. Ostatnio 8 tygodni 1 dzień temu.

Witam:)

Na samym początku, jako nowy uczestnik Klubu, chciałbym się przywitać i bardzo serdecznie pozdrowić wszystkich Klubowiczów:)

Zwracam się z uprzejmą prośbą o pomoc w rozwiązaniu następującego problemu:

Jakiś czas temu wpadł mi w ręce amplituner R8040. Miał spalony tranzystor końcowy w prawym kanale(BD286). Wymieniłem więc tranzystory końcowe w obu kanałach na BD911/BD912(były parowane). Tranzystory sterujące pozostały oryginalne ponieważ po sprawdzeniu okazało się, że są sprawne. Jako że kondensatory elektrolityczne w zasilaczu, przedwzmacniaczu i na płytce końcówki mocy nie były oryginale, to wymieniłem je wszystkie na nowe. Ustawiłem prądy spoczynkowe wg instrukcji. Włączyłem i wszystko działa, dźwięk jest bez zniekształceń, ale... Martwi mnie trochę wynik pomiaru napięcia stałego na wyjściu. Na prawym kanale jest ok. 7mV(to chyba jest w porządku). Na lewym jest ok. 120mV. Po włączeniu zasilania miernik wskazuje ok. 180mV i pomału spada do ok. 120mV i tak zostaje. Czy jest jakiś sposób żeby obniżyć to napięcie? Proszę o jakieś wskazówki ponieważ nie chciałbym wymieniać elementów na ślepo.
Temperatura radiatora w lewym kanale to ok. 35 stopni, a w prawym ok. 32 stopnie. Zauważyłem, że jest gorący radiator w zasilaczu, do którego przykręcone są tranzystory(nie wiem czy tak ma być). I wydaje mi się, że jest ciepły kondensator C17.
Jestem laikiem i do tematu podchodzę hobbystycznie, więc proszę o cierpliwość i wyrozumiałość ponieważ:)

Pozdrawiam.