ZM-9050

ZM-9050

Zestaw muzyczny, niedoszły następca ZM-9000.

Elementy zestawu:

 • wzmacniacz Fonica A-9050
 • tuner Tesla T-9050
 • przedwzmacniacz Fonica P-9050 wyposażony w układ zdalnego sterowania
 • magnetofon ZRK M-9050
 • nadajnik zdalnego sterowania (pilot) Fonica TR-9050

Opis zestawu z załączonej ulotki:

  UNITRA ZRK
  Zestaw zdalnie sterowany ZM 9050

  Zestaw elektroakustyczny ZM 9050 z układem zdalnego sterowania bezprzewodowego powstał w wyniku współpracy zakładów: ZRK i FONICA oraz czechosłowackiej firmy TESLA.

  Składa się z przedwzmacniacza – odbiornika rozkazów zdalnego sterowania FONICA P 9050, nadajnika zdalnego sterowania /pracującego na falach podczerwonych/, wzmacniacza mocy FONICA A 9050, tunera TESLA T 9050 /tuner z syntezą częstotliwości/ oraz magnetofonu kasetowego M 9050 KASPRZAK. W przyszłości planowane jest zastosowanie opracowanego przez ZRK, innego tunera z cyfrową syntezą częstotliwości. Układ zdalnego sterowania umożliwia przełączanie funkcji poszczególnych elementów zestawu oraz proporcjonalną regulację podstawowych parametrów odsłuchowych i przestrajanie tunera. Mechanizm przesuwu taśmy 520K6 zastosowany w decku M 9050, dzięki nowemu układowi sterowania umożliwia zdalne sterowanie jego podstawowymi funkcjami za pomocą nadajnika rozkazów lub ręcznie, przy pomocy mikrowyłaczników zamontowanych na płycie przedniej urządzenia. Tuner umożliwia odbiór programu radiowego na falach długich, średnich, krótkich /49 ÷ 31 m/ i obu pasmach UKF /OIRT i CCIR/ oraz programowanie odbioru stacji na wszystkich pasmach. Przełączanie programatora oraz strojenia tunera może odbywać się zdalnie lub ręcznie. Dużym ułatwieniem obsługowym jest cyfrowy odczyt odbieranej częstotliwości.
  Przedwzmacniacz P 9050 spełnia rolę odbiornika sygnałów przesyłanych przez nadajnik zdalnego sterowania i urządzenia wykonawczego składającego się z : komutatora wejść i wyjść sygnałowych zestawu oraz układu wykonawczego zmieniającego odebrane rozkazy na sygnały sterujące drogą przewodową poszczególne element zestawu.

  Przedwzmacniacz ma wbudowany układ regulacji głośności i barwy dźwięku. Z przedwzmacniacza sygnał przesyłany jest do wzmacniacza mocy i do współpracujących urządzeń np. magnetofonu podczas zapisywania odbieranego programu radiowego. Wzmacniacz A 9050 ma znamionową moc wyjściową 2 x 35W przy h ≤ 0.15%. Impedancja obciążenia wzmacniacza Z = 8 Ohm. Pasmo przenoszenia 30 ÷ 30000 Hz. Odstęp od zakłóceń /przy mocy znamionowej/ ≥ 70 dB.

  ZM 9050 jest jednym z nielicznych przykładów realizacji kooperacji międzynarodowej w dziedzinie konstrukcji i wytwarzania, w ramach krajów RWPG.

Prototypy tunera i magnetofonu przedstawiono na MTP '86. Zestaw został również zaprezentowany w Chechosłowacji, na wystawie Interkamera '87.

Co ciekawe tuner został opracowany w bydgoskiej Eltrze, jednak zdecydowano się na współpracę z Czechosłowacką firmą Tesla. Był on sterowany za pomocą mikroprocesora. Posiadał syntezer i cyfrowy odczyt częstotliwości. "Nie ma on ani jednego pokrętła, lecz tylko kilkanaście przycisków. Rozbudowany system pamięci stacji i położeń regulacji, automatyczne lub ręczne wybieranie stacji, wyświetlanie częstotliwości odbieranych itd." (cytat z Re 11 '86)

Magnetofon to nic innego jak zmieniony stylistycznie M-9010 i dodatkowo rozbudowany o funkcję odtwarzania taśmy "Metal" typ IV.

Wzmacniacz to PW-9050 2×35W @8Ω (prawdopodobnie Fonica PW-9010 i PW-9013 rozdzielony na wzmacniacz i przedwzmacniacz). Dodatkowo dołożono układ zdalnego sterowania znany z polskich telewizorów.

Wieża ta albo została jedynie w fazie prototypu, albo wyprodukowano ją w bardzo małej serii. Niestety bardziej prawdopodobna jest ta pierwsza wersja. Wieża miała być również produkowana pod Marką Tesla o oznaczeniu modelu 843.

Ostatnio edytowano: 15/12/2018 - 22:33