Tonsil Altus 120

Zestaw głośnikowy ZG-886D "Altus 120" z serii "Altus"

Kolumny głośnikowe typu ZG-886D produkowane na przełomie lat 70. i 80. to jedne z najciekawszych popularnych wyrobów ZWG "Tonsil". Stosunkowo rzadko spotykane w Polsce, ponieważ ogromna częśc produkcji była eksportowana do RFN, Francji i Anglii. Kolumny ZG 886D nie miały nigdy stricte polskiej wersji, tzn. z tabliczką opisującą zestaw w języku narodowym. W kraju można było jedynie kupić tzw. "odzruty z eksportu". Spotykane jako HGS Electronic "Altus 120" lub "Altus 120A".

Istniały dwie wersje opisywanego zestawu głośnikowego. Jedna z nich posiadała duży, biały napis "Altus 120" lub "Altus 120A", pod nazwą umieszczona została informacja "Hi-Fi System". Oprócz napisu na tabliczce znajdowało się logo HGS Electronics. Druga zaś wersja nie posiadała nazwy ani marki producenta. Na tabliczce umieszczono wykres charakterystyki ciśnienia akustycznego oraz informacje w języku francuskim i angielskim.

Produkowana była także druga, dostępna w polskiej wersji lecz i tak bardzo rzadko spotykana bliźniacza wersja "Altus 120", oznaczona ZG80C115. Odróżniała ją obudowa zamknięta, inne rozmieszczenie przełączników oraz głośnik wysokotonowy.

Opisywany zestaw głośnikowy jest spotykany w różnych wersjach wykończeniowych, różnią się one pierścieniami ozdobnymi, przełącznikami i nakładkami na otwory stratne. O ile pierścień głośnika basowego jest zawsze ten sam, nieco przypominający taki z kolumn Sony SS-G1 (główna różnica polega na umieszczeniu otworów montażowych, w tych zachodnich są na srebrnej obwódce; czyżby projektanci z Tonsilu odrobinę skopiowali Sony?), to w ZG-886 można spotkać dwa typy pierścieni przetwornika średniotonowego, całkowicie srebrny i trochę bardziej kanciasty jak i również taki z późniejszych kolumn "Altus", tak samo z pierścieniem GDWT jak i przełącznikami oraz nakładami na "wydmuchy". Czasami spotyka się te kolumny bez żadnego ozdobnego pierścienia głośnika wysokotonowego, tylko z prostokątnym kawałkiem czarnej blachy.

Zestaw głośnikowy ZG-886D to bardzo udana konstrukcja, charakterystuje się dźwiękiem łagodniejszym od swoich krzykliwych następców. Jego główną zaletą jest zaawansowana budowa zwrotnicy elektrycznej, jest to jedna z najbardziej rozbudowanych zwrotnic produkcji Tonsilu. Na przedniej ściance znajdziemy także dwa przełączniki trójpozycyjne do ograniczenia poziomu dźwięku głośnika wysokotonowego i średniotonowego w zakresach ±3dB. Kolejnym argumentem świadczącym o jakości tych kolumn są zastosowane dobrej jakości przetworniki. W ZG 886D znajdziemy:

 • głośnik niskotonowy GDN 30/60/3 z kobaltowym układem magnetycznym pracujący w obudowie z czterema otworami.
 • głośnik średniotonowy GDM 18/40/1 pracujący w oddzielnej komorze.
 • głośnik wysokotonowy GDWT 9/40/1

Dane techniczne:

 • Impedancja - 8Ω
 • Moc znamionowa (sinusoidalna) - 80W
 • Efektywność - ok. 93dB (1W/1m)
 • Pasmo przenoszenia - 40 ÷ 20000Hz
 • Wymiary obudowy - 442×750×320mm
 • Pojemność obudowy - 66l
 • Masa - 28kg
 • Dwa przełączniki barwy dźwięku - 3 pozycyjne /+, 0, -/
 • Częstotliwość podziału filtru - 0,65 i 8,5kHz

Ostatnio edytowano: 28/04/2018 - 22:58