Gdy się nie ma taśmy testowej...

Brak odpowiedzi
W klubie od: 16/05/2019
Reputacja: 30
User online

Przy okazji rozmów na temat renowacji magnetofonów postanowiłem podzielić się sygnałem testowym do kopiowania ustawień głowicy jednego magnetofonu na drugi. Oczywiście nie zastąpi to fabrycznej taśmy testowej, ale gdy się nie ma co się lubi...

Procedura jest następująca: magnetofon, który uznamy za ustawiony prawidłowo (np. magnetofon znajomego po serwisie) posłuży nam do nagrania tego sygnału:

Head

Następnie wsadzamy tę taśmę (szpulę) w magnetofon, który chcemy wyregulować, zwieramy oba kanały i kręcimy śrubką do czasu, aż wyciszymy szum do zera. Może się to nie udać tak do końca, co będzie wynikało z niedoskonałości mechaniki.

Gdy już wyciszymy szum, usłyszymy ton 440Hz, którym możemy wyregulować szybkość obrotów na identyczną z magnetofonu wzorcowego. Należy użyć częstościomierza albo kamertonu, jeśli potrafimy zrobić to na słuch.

Gdy nie ma możliwości zmonofonizowania sygnału na panelu magnetofonu bądź wzmacniacza, należy po prostu zewrzeć ze sobą kanały lewy z prawym w kablu połączeniowym bądź słuchawkowym.

Więcej na ten temat na końcu artykułu:

Leksykon formatów audio