Elza WS17 "Luna"

Pod koniec pierwszej połowy lat sześćdziesiątych ukazał się w sklepach RTV niewielkich rozmiarów wzmacniacz akustyczny o dosyć awangardowym jak na owe czasy wyglądzie i szokującym wszystkich różowym kolorze obudowy.
Był to produkowany przez Zakład Produkcyjny Urządzeń Elektronicznych "ELZA" w Warszawie, wzmacniacz WS17 Luna przeznaczony do doraźnego nagłaśniania pomieszczeń średniej wielkości: szkolnych auli, mniejszych kościołów, niewielkich klubów oraz kameralnych imprez.
Wzmacniacz WS17 „LUNA” jest średniej jakości wzmacniaczem akustycznym o typowych parametrach wymaganych od urządzeń przeznaczonych do przekazywania audycji słowno-muzycznych i nagłaśniania małych pomieszczeń.
Odsłuchowo brzmienie wzmacniacza można określić jako niezniekształcone, czyste i bardzo dynamiczne ale zarazem „średniotonowe”, zimne i metalicznie twarde - charakterystyczne dla PP wzmacniaczy na pentodach EL84
W zastosowaniach instrumentalnych (gitary elektryczne: solowa i basowa) Luna spisywała się zaskakująco dobrze! Brzmienie miała dynamiczne i klarowne, w dodatku pełne rozkręcenie wejścia mikrofonowego (wykorzystanego do podłączenia gitary solowej) umożliwiało uzyskanie całkiem niezłego „crunchowego „ przesteru! Niemniej, był to typowy wzmacniacz przeznaczony do wzmacniania muzyki i mowy z typowych źródeł: radia, gramofonu i mikrofonu.

Parametry wzmacniacza:

- moc wyjściowa: 17W (sinus),
- pasmo przenoszenia: 50Hz- 12,5kHz,
- zniekształcenia: 4 - 5% (dla 17W),
- impedancja obciążenia: 6 i 15 omów.

Są to niepełne parametry odtworzone z notatek serwisowych. Instrukcja obsługi z danymi technicznymi tego wzmacniacza jest praktycznie niedostępna!

Zastosowane lampy:

- ECC83 wzmacniacze wstępne, 2szt.,
- ECC83 odwracacz fazy, 1szt.,
- EL84 lampy mocy, 2szt.,
- EZ81 prostownik, 1szt.


Opis i fotografia wzmacniacza Andrzej Żółtowski

Ostatnio edytowano: 12/03/2015 - 04:29