WZT FE-201

Pojawił się w 1974 roku w Niemczech, produkowany przez firmę TELEFUNKEN jako FE-200L. U nas, w 1976 jako licencyjny UNITRA FE-201. Nowoczesny, bo pełnotranzystorowy i na układach scalonych, odbiornik telewizyjny czarno-biały, z dużym kineskopem A61-140W. Ciekawostką było zastosowanie nowej konstrukcji płyty głównej, podzielonej na dwie części - tunera i układu wykonawczego odpowiadającego za zasilanie ukladów odbiornika, zasilanie kineskopu - również odchylanie i synchronizację, oraz zawierającego wzmacniacz fonii. Zasilanie szeregowe, z czasem okazało się rozwiązaniem dość kłopotliwym, bowiem uszkodzenie jednego elementu w zasilaczu, mogło spowodować awarie w wielu innych obwodach odbiornika. Układ elektryczny i konstrukcyjny, okazał się jednak podstawą rozwoju produkcji telewizorów pełnotranzystorowych. Następcą jest T6151, a następnie modele takie jak: "URAN", "CYGNUS", "HERMES".
Obecnie FE-201 jest odbiornikiem niezwykle rzadko spotykanym, a jeszcze rzadziej jako w pełni sprawny, również ze względu na kłopotliwość w naprawach.
Prezentowany egzemplarz wyprodukowano w listopadzie 1978 roku, z użyciem polskich i importowanych elementów jak: kondensatory WIMA, trafo WN TELEFUNKEN, programator, wyłącznik sieciowy, tranzystory i niektóre układy scalone. Płytki produkcji TORAL - z napisami w języku niemieckim. Gdy był nowy, z pewnością przynosił radość posiadania telewizora i zapewne przez wiele lat pracował niezawodnie.

Ostatnio edytowano: 16/09/2019 - 20:52