Polkat MMS-10

Mikser Monofoniczno-Stereofoniczny produkcji zakładów Polkat z Wrocławia. Pozwala on obsługiwać 10 sygnałów monofonicznych, lub 4 stereofonicznych + 2 stałe mono.

Wyposażony w regulacje 3 sum (I i III dla muzyki, II rekomendowana dla mikrofonów). Posiada wbudowany korektor graficzny pozwalający na regulacje częstotliwości o (wbrew napisom na obudowie a według instrukcji obsługi) 12 dB dla sumy I i III. Regulacja tonów niskich i wysokich, dla każdego kanału jak i efekt echa, jeżeli stosuje się zewnętrzną kamerę pogłosową. Ma wbudowany wzmacniacz podsłuchowy o mocy 2x6W przy 4Ω i słuchawkowy. Monitor można ustawić na podsłuch danej sumy, jednak w przypadku słuchawek odtwarzanie obejmuje wszystkie sumy. Pięć wejść uniwersalnych, pięć pod gramofon dynamiczny z możliwością zmiany każdego w wejście mikrofonowe. Całość ma wejścia typu DIN 5 i dla głośników DIN 2/WG-2.

  • Pasmo przenoszenia: 30Hz-20kHz +\- 1,5 dB
  • Zniekształcenia nieliniowe przy U wyjściowym 0,775V: ≤0,3%
  • Stosunek sygnał\szum: ≥60 dB
  • Przesłuch między kanałami stereofonicznymi: ≥50 dB

W późniejszym okresie (prawdopodobnie co najmniej po 1984) zaczęto produkować zmodernizowaną wersje miksera. Ta różni się elektrycznie od tej poprzedniej, przede wszystkim płytkę na regulacji częstotliwości uproszczono i podzielono na dwie mniejsze, osobne dla sumy I i III. Wzmacniacz przeniesiono na tył miksera jak również zmieniono ułożenie przewodów, dzięki czemu konstrukcja zrobiła się modułowa. Najwidoczniejszą jednak różnicą jest zastosowanie wskaźników na diodach LED w miejsce tych analogowych oraz niewielkie zmiany w stylistyce. Parametry pozostały bez zmian.

Mikser zaprojektowany był na użytek szkół, linii radiowęzłowych czy kościołów, stąd też nie wykazuje większych walorów do zastosowań profesjonalnych, jednak dobrze się sprawuje w imprezach plenerowych czy w zastosowaniach amatorskich. Rekomendowano dla niego wzmacniacze z serii Forte, również produkcji Polkatu.

Wyprodukowano ich niezbyt wiele, około 2-3 tysięcy egzemplarzy (mój ma numer seryjny 0718 i pochodzi z 1984 roku). Słabymi stronami konstrukcji są dość częste awarię wzmacniacza monitora i obudowę mającą tendencje do wycierania się przy potencjometrach, gdy nakładka styka się z nią.

Ciężko stwierdzić ile jeszcze z nich służy w placówkach użyteczności społecznych i dziś rzadko pojawiają się na rynku wtórnym. Prezentowany egzemplarz ma dorabiane, drewniane boczki w miejsce plastikowych.

Zdjęcie MMS-10 ze wskaźnikami LED pochodzi ze strony: https://imged.pl/mikser-polkat-mms-10-33909580.html

Ostatnio edytowano: 20/02/2021 - 01:25