Tonsil seria Altus

Typoszereg zestawów głośnikowych Altus produkowany począwszy od końca lat 70-tych.
Pierwsze egzemplarze pod nazwą "Altus" były modelami eksportowymi, później jednak pod tą nazwą produkowano również dla kraju, czego owocem była najbardziej znana seria "Altus".

Na stronie producenta w zakładce "historia" mogliśmy przeczytać krótką wzmiankę o pierwszych modelach tejże serii pod nazwą "C-23" z roku 1979, która stylistycznie jest taką mieszanką późniejszych modeli, ze względu na obręcz dla głośnika niskotonowego (o budowie elektrycznej nic nie wiadomo).

Zapewne na początku lat 80. powstała pierwsza seria kolumn w dwóch wersjach wyłącznie na eksport.
Różniły się tylko tabliczką na frontalnej części.
Jedna z nich posiadała tabliczkę z charakterystyką i danymi podstawowymi, zaś druga szyld "Altus" z logiem "HGS Electronic".

W skład tej serii wchodziły modele:

Podstawową cechą tej serii była solidna zwrotnica, która rysowała brzmienie tych zestawów.
Zwrotnica w tych modelach była chyba najbardziej zaawansowana spośród wszystkich późniejszych braci.
Solidne obudowy, olbrzymie obręcze, i brzmienie - przede wszystkim.

W pierwszej połowie lat 80. zapoczątkowano drugą serię kolumn, składającą się z nowych modeli - na rynek krajowy, oraz wersjach eksportowych m.in "Dynamic Speaker" i "HGS Electronic".

Zastosowanie: odsłuch stereofoniczny głównie muzyki dyskotekowej często spotykane w domach kultury itp. jako zestawy nagłaśniające imprezy masowe.
Zestawy charakteryzują się typowo "ostrym" brzmieniem, a to dzięki niezwykle krzykliwemu głośnikowi w sekcji wysoko tonowej.
Ale takie było założenie producenta - duże, głośne i za jak najniższe koszta produkcji, i to się bezsprzecznie udało.

Obudowy wykonane z płyty wiórowej,które oklejone zostały naturalną okleiną i zdobione aluminiowymi obręczami na głośnikach, przełącznikach i otworach stranych.

Zwrotnica - konstrukcja prosta, z tłumieniem 6dB/okt w skład której wchodziły 2 cewki (dla GDN i GDM), 2 kondensatory i 4 rezystory.

Zestawy:

Równolegle z nimi produkowano wersje z kopułkowym głośnikiem wysokotonowym, inną zwrotnicą oraz strojonymi otworami bass reflex:

Przez wiele lat prestiż tych kolumn rósł, lecz przyszedł czas gdy owe zestawy były po prostu wysłużone i daleko daleko w tyle na tle zagranicznych konstrukcji.

W szerokiej ofercie Tonsil przyszedł czas na nową - trzecią serię kolumn "Altus".

I tak powstały nowe modele:

Ostatnio edytowano: 04/12/2020 - 02:03