Eltra MKR-1251 "Jola" i "Jola 2"

Jola MKR 1251 była produkowana przez zakłady Unitra Eltra w Bydgoszczy od 1973 roku jako pierwszy polski radiomagnetofon przenośny. W konstrukcji odbiornika wykorzystano licencyjny magnetofon kasetowy ZRK MK-125 i MK-125ic. Odbiór radiowy na zakresach fal długich, średnich i UKF. Wysuwana z boku (trochę za krótka) antena teleskopowa nie zapewniała najlepszego odbioru na zakresie UKF. Parametry i funkcje magnetofonu były tożsame z MK125. Zasilanie z 6 baterii R20 (łącznie 9 V, wsuwanych po 3 szt. w dwie przecięte wzdłuż tuby z PCV), lub z umieszczanego wewnątrz miejsca na baterie (zamiennie z ogniwami), zasilacza sieciowego ZMK-1 lub ZMK-2, który można było również podłączyć przy pomocy kabla KZ1 zewnętrznie do gniazda zasilania 9 V, bez wyjmowania baterii. Urządzenie posiadało umieszczony od spodu schowek na zapasową kasetę, który znajdował się obok pojemnika mieszczącego zamiennie baterie lub zasilacz sieciowy.

Około 1974 roku wprowadzono do sprzedaży model JOLA 2, który różnił się od poprzedniczki kilkoma rozwiązaniami technicznymi i wyglądem. Zmieniono kolorystykę plastikowej skali z czarnej na jaśniejszą, z większym udziałem bieli. W miejsce dotychczasowego małego logo Unitra Eltra, na szorstkowanym (piaskowanym) aluminium wprowadzono czerwony napis JOLA 2. Zmieniono też przeznaczenie i położenie niektórych przełączników (np. OSC przeniesiono z frontu na bok, a znajdujący się wcześniej nad kieszenią kasety włącznik automatycznego poziomu zapisu umieszczono z prawej strony skali, wycięcie zaślepiając małym aluminiowym logo Unitry Eltry). W późniejszym okresie produkcji powiększono okienko w kieszeni na kasetę tak, że widoczne były obydwie szpulki kasety.

Jola była urządzeniem dosyć awaryjnym, jednak ze względu na pionierski charakter na rynku polskim ogólnie lubianym, poszukiwanym i raczej trudno dostępnym. W 1974 roku kosztowała 4100 zł (Jola 2 - 4200 zł). Warto wspomnieć, że część radiowa Joli 2, z wykorzystaniem pokręteł, przycisków i skali radiowej (z niewielkimi zmianami) znalazła zastosowanie w zestawie Fonica ZM-10 "Fonoset". Można zaryzykować, że w tym przypadku magnetofon MK-125 został zastąpiony gramofonem Mister-Hit i zestaw w takiej konfiguracji stracił swoją "przenośność".

Autor trzeciego zdjęcia Jola 2 z jasną skalą: Milan Rybáček, Youtube.

Czwarte zdjęcie - Jola 2 z szerokim okienkiem kieszeni kasety - zdjęcie z: https://imged.pl/radiomagnetofon-jola-2-27161749.html

Na głównym zdjęciu Jola 2 własności autora opisu - paulus60. Urządzenie było przedtem w posiadaniu użytkownika TONTECH-UNITRA.

Ostatnio edytowano: 25/12/2023 - 23:22