Eltra MKR-1251 "Jola" i "Jola 2"
Jola MKR 1251 była produkowana przez zakłady Unitra Eltra w Bydgoszczy od 1973 roku jako pierwszy polski radiomagnetofon przenośny. W konstrukcji odbiornika wykorzystano licencyjny magnetofon kasetowy ZRK MK-125 i MK-125ic. Odbiór radiowy na zakresach fal długich, średnich i UKF. Wysuwana z boku (trochę za krótka) antena teleskopowa nie zapewniała najlepszego odbioru na zakresie UKF. Parametry i funkcje magnetofonu były tożsame z MK125. Zasilanie z 6 baterii R20 (łącznie 9 V, wsuwanych po 3 szt. w dwie przecięte wzdłuż tuleje z PCV), lub z umieszczanego wewnątrz miejsca na baterie (zamiennie z ogniwami), zasilacza sieciowego ZMK-1 lub ZMK-2, który można było również podłączyć przy pomocy kabla KZ1 zewnętrznie do gniazda zasilania 9 V, bez wyjmowania baterii. Urządzenie posiadało umieszczony od spodu schowek na zapasową kasetę, który znajdował się obok pojemnika mieszczącego zamiennie baterie i zasilacz sieciowy.
Około 1974 roku wprowadzono do sprzedaży model JOLA 2, który różnił się od poprzedniczki kilkoma rozwiązaniami technicznymi i wyglądem. Zmieniono kolorystykę plastikowej skali z czarnej na jaśniejszą, z większym udziałem bieli. W miejsce dotychczasowego małego logo Unitra Eltra, na szorstkowanym (piaskowanym) aluminium wprowadzono czerwony napis JOLA 2. Zmieniono też przeznaczenie i położenie niektórych przełączników (np. OSC przeniesiono z frontu na bok, a znajdujący się wcześniej nad kieszenią kasety włącznik automatycznego poziomu zapisu umieszczono z prawej strony skali, wycięcie zaślepiając małym aluminiowym logo Unitry Eltry). W późniejszym okresie produkcji powiększono okienko w kieszeni na kasetę tak, że widoczne były obydwie szpulki kasety.
Jola była urządzeniem dosyć awaryjnym, jednak ze względu na pionierski charakter na rynku polskim ogólnie lubianym, poszukiwanym i raczej trudno dostępnym. W 1974 roku kosztowała 4100 zł (Jola 2 - 4200 zł). Warto wspomnieć, że część radiowa Joli 2
2, z wykorzystaniem pokręteł, przycisków i skali radiowej (z niewielkimi zmianami) znalazła zastosowanie w zestawie Fonica ZM-10 "Fonoset". Można zaryzykować, że w tym przypadku magnetofon MK-125 został zastąpiony gramofonem Mister-Hit i zestaw w takiej konfiguracji stracił swoją "przenośność".
Autor trzeciego zdjęcia Jola 2 z jasną skalą: Milan Rybáček, Youtube.
Czwarte zdjęcie - Jola 2 z szerokim okienkiem kieszeni kasety - zdjęcie z: https://imged.pl/radiomagnetofon-jola-2-27161749.html
Ostatnio edytowano: 21/03/2023 - 21:13
- 10241 odsłon