Wszystkie dodane opisy i porady

Radmor T-5522

Radmor T-5522 jest stereofonicznym tunerem wchodzącym w skład wieży [node751 link]. Produkowany od końca 1992 roku do końca 1993 roku. Ostatni model tunera ZR Radmor, który posiadał zakresy AM, gdyż późniejsze T-5522A oraz T-5522B miały tylko zakresy FM. Występował w czarnej wersji kolorystycznej z zaokrąglonymi guzikami, gumowymi czarnymi nóżkami oraz zielonymi wyświetlaczami TDIG.

W zestawie wieżowym SSL 5502 w połączeniu ze wzmacniaczem A-5512 może pełnić rolę timera, który załączy/wyłączy zestaw o określonej godzinie (wtyczka zasilająca musi być podłączona bezpośrednio do gniazdka 230V oraz kabel DIN5-DIN5 do gniazda zdalnego sterowania we wzmacniaczu) oraz będzie sterowany zdalnie za pomocą pilota.

[Porada] Naprawa pokręteł programatora Diora

POKRETLA.jpg

Pokrętła programatora tunerów Diora uszkadzają się przeważnie od strony potencjometru i wtedy gdy kręcimy pokrętłem to potencjometr nie reaguje. Do naprawy używam izolacji ściągniętej z przewodu miedzianego DY 2,5mm2. Po podgrzaniu aby izolacja nie była sztywna zakładam na pokrętło od strony potencjometru wcześniej dociętą koszulkę. Sprawdzone w Tosce, AS632, AS641.

Dodatkowo, w przypadku uszkodzenia drugiego końca pokrętła - strony w którą wchodzi kluczyk ampulowy, procedura naprawy (rekonstrukcji) wygląda następująco:
Potrzebne narzędzia i materiały:
- śrubokręt ampulowy w rozmiarze 3
- wazelina techniczna lub smar teflonowy lub silikon N lub inny środek smarujący
- rurki termokurczliwe w odpowiednim kolorze
- klej poxipol lub distal (poxipol szybciej schnie)

[Porada] Smar do windy gramofonu

Smar do windy

Jeśli winda opada za szybko należy wymienić smar na nowy. Najlepiej funkcjonuje Silikon o lepkości 30000 CST dostępny w Conrad Electronic stosowany w modelarstwie.

Rawar Cerber

Alarm Cerber źródło muzeum.daralarm.pl

Alarm Rawar Cerber.

Produkowany w latach 70/80.

[Porada] Gniazda i wtyki DIN suplement

din1.jpg

Porady na temat gniazd i wtyków DIN:

Fonica M1000

Cytat z Radioamatora 1975 numer 5 "Wzmacniacz kwadrofoniczny M1000 Fonica o mocy 30W i zniekształceniach mniejszych od 0.5% oraz dekoder sq. Pasmo odtwarzania 18 ÷ 35000Hz"

Wzmacniacz zaprezentowano na wystawie

Cytat:

"[..] poświęconej najnowszym opracowaniom zakładów przemysłu maszynowego obejmującym wyroby powszechnego użytku [..]"

Diora "Senior" Stereo

Cytat z Radioamatora z 1974 nr 12:

Cytat:

Diora "Senior" Stereo (o mocy wyjściowej 2x5W; 5 układów scalonych, filtry ceramiczne, zakresy fal: UKF, długie, średnie oraz krótkie w 2 podzakresach.


Odbiornik zaprezentowany na targach TAKON 74 w Poznaniu.

Eltra "Sylwia"

20171016_145915.jpg

Radioodbiornik bazujący na podzespołach z radioodbiornika Eltra "Koliber", modyfikacją było pojawienie się tranzystorów krajowych w sekcji mieszacza i detekcji. Wdrożone do produkcji w 1967 r. efektem czego była zupełnie nowa obudowa z eleganckiego kolorowego plastiku. Parametry techniczne identyczne jak w Eltra "Koliber"

Eltra "Koliber"

20171016_145901.jpg

Pierwszy seryjnie produkowany odbiornik tranzystorowy klasy popularnej. Radioodbiornik wdrożony do produkcji na przełomie 1962/1963 r. był pierwszym tak miniaturowym urządzeniem na rynku. Konstrukcja w pełni oparta o tranzystory krajowe i zagraniczne w sekcji detektora i mieszacza. Całość zmontowana na płytce drukowanej, zasilanie odbywało się z koszyczka z czterema bateriami LR6 lub z koszyczka z akumulatorami pastylkowymi które ładowało się ze specjalnie dedykowanej ładowarki. Obudowę wykonano z polistyrenu.

ZRK "Czar"

20171016_145419.jpg

Pierwszy produkowany wielkoseryjnie radioodbiornik tranzystorowy w zakładach Kasprzaka. Radioodbiornik wdrożono do produkcji w 1959r, który docelowo miał zastąpić Szarotkę. Odbiornik oparty o tranzystory germanowe produkcji krajowej i importowane w sekcji detekcyjnej, zasilanie z baterii LR14 w ilości sztuk 4. Jak większość radioodbiorników posiadał dwa zakresy fal: długie i średnie. Całość zamknięto w elegancką obudowę z plastiku z ozdobami z galwanizowanej blachy. Produkcja trwała do 1970 r, kiedy weszły znacznie lżejsze i mniejsze odbiorniki.