UKF OIRT vs UKF CCIR

13 odpowiedzi [Ostatni post]
 
Poziom 2
Punkty: 80
Posty: 37
W klubie od: 25/05/2020

Witam.

Temat trochę do dywagacji.
Czy poza szerszym pasmem, możliwością stosowania krótszych anten i uwzględnieniem w specyfikacji RDS istnieją jeszcze jakieś inne czynniki technologiczne sprawiające że zakres CCIR wygryzł z UKF zakres OIRT? Który zakres wg Was bardziej nadaje się do radiofonii nadawanej z modulacją FM?

Do końca 1999 ojciec miał Fausta 205, którego niestety wyrzucił do zsypu. Tuner ten na parterze w mieszkaniu w bloku odbierał ok. 12 stacji na dwucentymetrowym kawałku drutu w roli anteny. Wszystko w stereo (bez trzeszczenia), z maksymalną liczbą zaświeconych diod.
Na początku 2000 Fausta zastąpił Denon kupiony za ponad jedną, średnią krajową pensję. I tu niemiłe zaskoczenie - na tej samej "antenie" nie odbiera praktycznie nic. Podłączenie dipola półfalowego wewnątrz mieszkania spowodowało, że odbierane były (w mono) silniejsze stacje z zakresu CCIR. O stereo można było zapomnieć, podobnie jak o słabszych stacjach w mono. Dopiero wystawienie anteny na zewnątrz spowodowało odbiór wszystkich stacji w stereo, w tym stacji nadawanych z niższymi mocami.
Inna sprawa jest taka, że nadajniki z zakresu OIRT w mojej okolicy znajdowały się wówczas w 2 lokalizacjach: 10 km ode mnie z mocami 100 kW oraz 5 km z mocami 1 kW. W przypadku CCIR były one w jednej lokalizacji, 10 km ode mnie, ale z mocami od ułamków kW do 10 kW.
Jak dla mnie niewątpliwą zaletą zakresu OIRT było to, że fale 4m rozchodzą się na większe odległości niż fale 3m zakresu CCIR. Wadą zakresu OIRT jest dla mnie to, że w dzisiejszych czasach jest on zaśmiecany różnymi zakłóceniami (dawniej tak nie było, ale dziś dosięgają go np. zakłócenia od transmiterów PLC - od moich dolatują do ponad 67 MHz). Ta sama wada jednak coraz w większym stopniu dotyka też zakresu CCIR - mam takie miejsce w mieszkaniu, gdzie obojętnie na jakim radioodbiorniku bym nie słuchał, to są straszne zakłócenie w zakresie od 87,5 do 99,5 MHz. Prawdopodobnie to jakieś interharmoniczne od znajdujących się kilka metrów stacji bazowych LTE800 i GSM900.

A jakie są Wasze przemyślenia na ten temat?