Unitra Diora Mini-Line - rok produkcji?

5 odpowiedzi [Ostatni post]
 
Poziom 3
Punkty: 200
Posty: 87
W klubie od: 10/07/2019

Witajcie,
jestem posiadaczem tego zestawu. Nurtuje mnie jedna rzecz - rok produkcji. Całość nazywa się Diora Mini-Line, składa się z czterech elementów, z których każdy pochodzi z innego roku. Wzmacniacz - Trawiata 311D - z 1982 (według tej strony: https://unitraklub.pl/opis/286), radio - Faust 211D - 1981 (według tej strony: https://unitraklub.pl/opis/272), korektor - Sudety 011D - z 1984 (według tej strony: https://unitraklub.pl/opis/291), ale przy magnetofonie - Etiuda 411D - mam zagwozdkę - wasza strona podaje 1984 - https://unitraklub.pl/magnetofony_kasetowe?page=6, a z kolei ta strona - https://www.oldradio.pl/karta.php?numer=184 - podaje... 1978 rok. Która informacja jest poprawna? I z którego roku pochodzi cały zestaw? Dodatkowo mam gramofon Unitra Hi-Fi G-8010 i w tym przypadku nie mogę znaleźć roku produkcji - gdzieś kiedyś mignęła mi informacja, że jest z 1988 roku, ale na waszej stronie - https://unitraklub.pl/node/131 - jest informacja, że w 1987 roku zmienił nazwę, więc musi być starszy. Pomożecie? :) Pytam oczywiście z czystej ciekawości. Ja sam jestem rocznik 1988 i ta wieża jest ze mną całe życie, odziedziczyłem ją po rodzicach.
Przy okazji parę pytań bonusowych:
1. Niektóre napisy się pościerały. Macie może pomysł, jak je odnowić? Można o oczywiście zrobić cienkopisem, ale on pewnie przy pierwszym czyszczeniu znowu się zetrze, poza tym ciężko to zrobić równo.
2. Magnetofon ma dziwne problemy z przewijaniem - czasami przewija błyskawicznie, czasami wolno. Zależy to chyba od tego, jak włożę kasetę - czasami włożę i kręci bardzo wolno, albo wcale. Wyjmę i włożę - i już przewija szybko. Czasami przez chwilę kręci wolno, potem nagle kaseta jakby się odpowiednio "zakleszcza" i już przewija szybko. Trochę to dziwne.
3. W tym samym magnetofonie ten czarny licznik, który mierzy "czas" kasety, przy przewijaniu do przodu chodzi dobrze, ale przy przewijaniu do tyłu stoi nieruchomo. Czy to normalne? Nie wiem też co to są za jednostki, bo jedna cyfra odpowiada tak na oko 2,5 sekundy.