głowice magnetyczne

19 odpowiedzi [Ostatni post]
 
Poziom 0
Punkty: 19
Posty: 8
W klubie od: 27/09/2021

Cześć!
Miło widzieć, że tak wiele osób interesuje się elektroniką z przeszłości. Czy przyjmiesz w swoje szeregi kolejnego adepta? :)

Nie mówię po polsku, ale to dzisiaj mały problem.
Zauważyłem, że na forum jest dużo tematów dotyczących magnetofonów. Mnie też interesuje ten temat, skoro poznałem w nich szefów ZRK i to mnie zaprowadziło tutaj na to forum.

Dziwne, że informacji o współpracy branż z różnych krajów nie można znaleźć ani w czasopismach z tamtych lat, ani w broszurach reklamowych. Dosłownie musisz zbadać :)

W ZSRR było dużo elektroniki, do której produkowano części, także poza jego granicami. Czasami nawet całe bloki, moduły lub gotowe produkty. Często jednak znalezienie parametrów technicznych importowanych części jest trudne lub niemożliwe.

W tej chwili mozolnie zbieram informacje na temat mojej strony m * gnetofon.ru (wstawiłem gwiazdkę, aby nie była reklamą). Do tej pory mogłem skoncentrować się na głowicach magnetycznych do magnetofonów kasetowych i zacząłem od sowieckich i szefów krajów RWPG. RFT (Robotron), BRG jest już w moim katalogu, o ile można było znaleźć ich parametry. Dotarłem do Woelke Munchen i ZRK Unitra. Z W.M. choć jest to trudne, ale według ZRK na tym forum był mały stolik. Ale widzę szefów późniejszych lat wydania na stronach handlowych, których nie ma w tabeli. Czy istnieje katalog głowic ZRK? Udało mi się znaleźć węgierski katalog BRG, choć nikt nie wierzył w jego istnienie. Może z ZRK jest szansa? Generalnie temat głowic magnetycznych jest bardzo ważny, jak sądzę. jest to pierwszy element złożonego łańcucha, który wchodzi w bezpośredni kontakt z taśmą. Głowy są niesprawiedliwie zapomniane ;)

Byłbym wdzięczny za wszelką pomoc i informacje. Ponieważ publikuję wszystko, co znajdę na swojej stronie, myślę, że zarówno odwiedzający witrynę, jak i członkowie tego forum będą wdzięczni.

Oprócz głowic interesują mnie też same mechanizmy transportu taśmy. Nie pamiętam, czy Unitra miała mechanizmy z napędem bezpośrednim, z zamkniętą ścieżką, kanałem? Od początku lat 90. wszystko to nie interesowało ludzi, a wiele rozwiązań po prostu wyrzucono do kosza lub wpadło pod buldożer. A szkoda, bo teraz zainteresowanie się odnawia, choć historyczne, a nie techniczne czy komercyjne (chińskie próby oparte na kopii Tanashina się nie liczą).
ZSRR produkował magnetofony, montując dla nich mechanizmy na licencji (na przykład „Matsuki C-101” - (Yauza 201/ Rapri 102 / Rifey 201), "Ernst Planck" - (Wilma 102/110/104/204/207 ), „Tanashin TN-223-168f”- (Vega RM-250C) itp. Były mechanizmy z Węgier. ścisła współpraca i komunikacja, zatrudniono wielu pracowników, w wyniku czego uzyskano produkty na każdy gust i kieszeń.

Dziś ma przede wszystkim znaczenie historyczne. Według mojej najlepszej wiedzy zajmuję się również naprawą takich zabytków, dlatego znajomość parametrów poszczególnych części pomaga szybko znaleźć, gdzie ta lub inna część była jeszcze zamontowana (głowica, rolka, pasek itp.) lub podnieś bliski zamiennik.

Dziękuję za przeczytanie całego tekstu =)
Witam z Sankt Petersburga!

Magic is technology that has been perfected.