Wymiana zawieszenia górnego głośnika

Brak odpowiedzi
 
Poziom 6
Punkty: 1346
Posty: 249
W klubie od: 13/05/2008

Witam dziś przeprowadzimy wymianę zawieszenia w głośniku rodzimej produkcji. Wszystko czego do tego potrzebujemy to:
-zawieszenie górne(jedynie oryginalne gwarantuje poprawność pracy przetwornika)
-klej (Najlepiej butapren oraz wikol)
-nożyk (lub/i nożyczki)
-śrubokręt płaski
-pędzelek do nakładania kleju
-aceton(spirytus , denaturat) chodź można się obejść bez tego
darmowy hosting obrazków
Najpierw musimy nabyć klej najlepiej w puszce jest to wydatek rzędu 4zł, warto kupić również wikol który nadaje się do klejenia kopułek bo jest bezbarwny. Klej który używamy powinien być stosunkowo nowy. Pierwszą czynnością jaką wykonujemy jest usunięcie starego zawieszenia z kosza- polewamy zawieszenie spirytusem (najlepiej z plastikowej butelki z małą dziurką na końcu- jeśli mamy dostęp do sprzętu labortoryjnego to zawsze marzyła mi się mała tryskawka ;P).
darmowy hosting obrazków
Uważajmy na membranę gdyż spirytus zostawi na niej ślad. Po takim namoczeniu piankę usuwamy śrubokrętem lub nożem takim do zastawy (z lekko zaokrąglonym końcem). Możemy bawić się w jakieś papiery ścierne itp ale śrubokręt wystarcza następnie usuwamy zawieszenie z membrany - wykonujemy to ostrym nożykiem(może być do tapet) a z rowka jeśli występuje małym śrubokrętem (można robić to również lekko mocząc w alkoholu końcówkę narzędzia). OK jeśli wykonaliśmy te czynności pozostaje nam tylko uprzątnąć stare zawieszenie( bardzo niszczy ono dywany i wykładziny więc warto zabezpieczyć miejsce pracy). Teraz musimy usunąć kopułki przeciw kurzowe- tu sprawa mocno się komplikuje , mamy kilka dróg:
a) bezczelnie wycinamy stare nożem - możemy zrobić gdy mamy dostęp do nowych jednak nie wszędzie można dostać np. srebrne ale czarne można dostać zazwyczaj bez problemu. Trudno a właściwie niemożliwie trudno dostać kopułki lakierowane i te w kolorze fioletowo-szarym (chodzi o te ze starych głośników np z serii gdn16/xx lub gdn 20/xx)
b) odkleić używając małej dawki acetonu jeśli chodzi o mniejsze srebrne. Duże z gdn'ów da się odkleić na sucho
Gdy dokonamy już tej czynności pozostaje nam zabezpieczenie szczeliny magnetycznej w przypadku większych głośników blachą aluminiową z puszki po piwie( pociętą na równe kawałki np 4) lub papierem w przypadku głośników poniżej 16cm średnicy.
darmowy hosting obrazków
W tym momencie pozostaje nam już tylko wklejenie zawieszenia. Aby uzyskać lepszy dostęp w przypadku mniejszych głośników możemy lekko odciągnąć membranę klinując dodatkowo w szczelinie magnetycznej dodatkowo jeden pasek blachy. Najpierw smarujemy klejem membranę- nie żałujmy kleju. Po posmarowaniu należy odczekać pewien czas aż butapren wyschnie. Nie ma na to określonego czasu ja zwykle regenerując komplet głośników tj 2szt gdn i 2 szt gdm rozprowadzam klej na wszystkich po czym mam jeszcze czas na pogawędkę zazwyczaj na gg. Po tym czasie butaprem jest już stosunkowo suchy w dotyku. Możemy przystąpić do nakładania zawieszenia- jest ono rozciągliwe więc nie ma się co pieścić z nim. Nakładając je uważamy aby nigdzie nie przyłapało zanim nie ustawimy go odpowiednio. Po ustawieniu dociskamy zawieszenie do membrany w każdym miejscu.
darmowy hosting obrazków
Teraz pozostało nam posmarowanie kosza butaprenem. Najlepiej robi się to gdy pomiędzy nowe zawieszenie a kosz włożymy kilka ok 6-7 pasków z grubego kartonu zapobiega to przedwczesnemu kontaktowi kosza z zawieszeniem. W przypadku mniejszych głośników (poniżej 16cm średnicy) można zastosować paski twardego papieru złożone w połowie i działające jako rozpórki. Gdy już posmarujemy kosze i odczekamy do wyschnięcia kleju warto sprawdzić czy cewki są odpowiednio wycentrowane(jeśli włożyliśmy jakieś kawałki aby wysunąć membranę musimy je wyjąć). Możemy teraz przystąpic do usunięcia tekturek aby zawieszenie równo przylegało można lekko nacisnąć równomiernie na membranę, następnie dociskamy w każdym punkcie.
W zasadzie po tej czynności można było by już wyjąc ze szczeliny magnetycznej papier lub blachę lecz warto odczekać do następnego dnia. Kopułkę wklejamy na wikol który po wyschnięciu pozostaje bezbarwny.

A teraz kilka ogólnych rad;
- Klejmy butaprenem przy otwartym oknie!
- Warto zapisać sobie jak głośnik był pierwotnie podłączony(pamięć ludzka jest ulotna)
- Ten kto wynajdzie sposób nakładania butaprenu bez użycia palca lub pędzelka bedzie geniuszem! I niech się do mnie zgłosi.
Dość wygodne są pałeczki kosmetyczne do uszu. djv
Kolejnym sposobem może na nakładanie butaprenu może być zastosowanie na tubkę nakrętki z klju kropelka lub superglue.