Rawar

WZR Rawar

Za początek Rawaru uważać można za rok 1954, kiedy to rozpoczęto budowę Zakładów Radiowych T-1, które miały objąć dotychczasowy wydzielony pion radiolokacji Zakładów Radiowych im. Kasprzaka W Warszawie. Rawar produkował oraz nadal produkuje sprzęt wyłącznie na potrzeby wojska.

Lata 60. to czas nowych konstrukcji stacji ostrzegawczych JAWOR i wysokościomierzy BOGOTA. W okresie tym produkowano również stację radarową P-35 na licencji radzieckiej dla wojsk Układu Warszawskiego.

W latach 70. unowocześniono również radary nawigacyjne opracowując ich 3 generację. Tak więc po technice lampowej i tranzystorowej przyszedł czas na technikę układów scalonych (radary typu SRN).

W 1977 WZR Rawar wraz z ZR Warel weszły w skład nowo powstałego Radwaru. Radwarowi przyporządkowany został również Przemysłowy Instytut Telekomunikacji, który na szeroką skalę współpracuje z Zakładami Rawar.

W latach 80. WZR realizowało kontrakty eksportowe radarów dla Libii (były to stacje JAWOR-M2, wysokościomierze NIDA, oraz radar niskiego pułapu NAREW). W tych czasach opracowano również radar N-21 do systemów obrony przeciwlotniczej (później eksport do Indii).

Po transformacji gospodarczej na początku lat 90. nastąpiło zmniejszenie wielkości produkcji. Skupiono się na pracach Ośrodka Badawczo Rozwojowego mającego na celu wyposażenie Wojska Polskiego w systemy identyfikacji "Swój-Obcy" Supraśl oraz przeciwlotniczego zestawu artyleryjskiego Loara.

W ostatnich latach skupiono się głównie na projekcie Loara który to w 2002 roku pomyślnie przeszedł badania MON.

Obecnie Rawar wchodzi w skład Grupy Bumar.

Dane kontaktowe:
ul. Poligonowa 30
04-051 Warszawa
tel. 0-22-810-40-61
http://www.radwar.com.pl (nieaktualny)

Ostatnio edytowano: 30/01/2017 - 18:03