Wymiana pasków w magnetofonie Diora MDS-506

Zakupiłem ostatnio MDS-506, w stanie raczej nieidealnym, więc pierwszą rzeczą w procesie reanimacji była oczywiście wymiana pasków napędowych (które we wnętrzu decka znalazłem tylko w formie szczątkowej).

Każdy z napędów na dwa paski napędowe: szeroki i wąski. Lewy napęd ma dodatkowo jeszcze jeden pasek do licznika obrotów.

Moja propozycja na wymianę pasków:

  1. Po zdjęciu obudowy wywalamy resztki starych pasków i poluzowujemy śruby mocujące silniczki (zdjęcie nr 1 i 2). W ten sposób powstanie kilka milimetrów luzu miedzy wałkiem silniczka a resztą mechanizmu, co pozwoli nam przecisnąć oba paski.
UWAGA! Dzięki pionowej płytce dostęp do prawego silniczka (czyli tego po lewej na zdjęciu) jest mocno ograniczony. Polecam wyposażyć się w bardzo krótki śrubokręcik.

  2. Jako pierwszy na wałek silniczka przekładamy szeroki pasek (do koła zamachowego), jako drugi - cienki pasek (do białej zębatki) (zdjęcie nr 3).

  3. Zakładamy paski na koło zamachowe i zębatkę, dokręcamy dwie śruby mocowania silniczka i gotowe.

  4. Z wymianą paska licznika przesuwu taśmy będzie trochę gimnastyki. Zdejmujemy go (jeżeli jeszcze nie pękł) z kółka licznika (zdjęcie nr 4).

  5. Następnie przez kieszeń kasety zdejmujemy pasek z prawego kołka i wyciągamy na zewnątrz (zdjęcie nr 5).

  6. Nowy pasek zakładamy w odwrotnej kolejności: najpierw zakładamy go na kołek napędu przez kieszeń kasety – tu warto pomóc sobie pęsetą lub drucikiem od góry mechanizmu, jest tam sporo miejsca. Potem zakładamy na kółko licznika.

  7. Do wykonania całej operacji potrzebowałem: śrubokręt z wymiennymi końcówkami (udało się z niego zrobić mini śrubokręt), pęseta i taki oto pomagaczek (zdjęcie nr 6).

Czas wymiany: 1 browar.
Trudność: łatwo, chyba że puszczą ci nerwy.

Całość instrukcji można pobrać w formie .docx z działu DOWNLOAD Wymiana pasków w DIORA MDS-506

MDS-506 widok ogólny wnętrz (od tułu) zdjęcie
MDS-506 widok na silniczek i napęd kieszeni zdjęcie
MDS-506 zakładanie pasków zdjęcie
MDS-506 widok na napęd kieszeni 2 zdjęcie
MDS-506 wyjmowanie paska licznika zdjęcie
pomagaczki zdjęcie

Dodane przez: GluchyAdam Ostatnio edytowano: 20/02/2020 - 22:50