ZRK

Zakłady Radiowe im. Marcina Kasprzaka powstały w 1951, w miejscu przedwojennej fabryki radioodbiorników Philipsa przy ul. Karolkowej.

Początkowo produkowały odbiorniki radiowe Syrena i (równocześnie z Diorą) odbiornik Aga. W latach 50., gdy w Polsce wszystko oznaczano tajemniczymi skrótami, produkty ZRK sygnowane były oznaczeniem T-3. Do najbardziej znanych produktów w latach 50. należał odbiornik Stolica. W 1957 ZRK jako pierwszy zakład w Polsce uruchomił produkcję odbiorników turystycznych (lampowa Szarotka). W 1958 ruszyła produkcja magnetofonów (Melodia), a w 1959 odbiorników samochodowych (Żerań).

ZRK specjalizowały się w produkcji magnetofonów szpulowych, kasetowych i radiomagnetofonów przenośnych. Na początku lat 70. asortyment wzbogaciły magnetowidy, a w latach 80. zestawy muzyczne typu "wieża". Pod koniec lat 80. wszedł też do produkcji pierwszy polski walkman ZRK PS-101 "Kajtek".

Zakłady Radiowe Kasprzaka utworzyły w latach 70 oddział w Lubartowie, później przekształcony w samodzielne przedsiębiorstwo Unitra-Lubartów.

ZRK były również pionierem w produkcji krajowych materiałów ferrytowych. Początkowo (połowa lat 50.) była to pracownia badawcza. Z końcem lat 50., gdy wzrosło zapotrzebowanie na te materiały, z inicjatywy dr A. Bragińskiego przekształcona w Zakłady Materiałów Magnetycznych Polfer.

Zakłady zostały zlikwidowane w roku 1995, obecnie przebudowane budynki ZRK pełnią funkcje biurowe głównie dla zagranicznych firm.

Artykuły w internecie:

Dane kontaktowe (nieaktualne):
ul. Kasprzaka
Warszawa

Ostatnio edytowano: 23/12/2015 - 16:54