Trawiata 301S - brak balansu.

14 odpowiedzi [Ostatni post]
 
Poziom 2
Punkty: 84
Posty: 39
W klubie od: 10/09/2017

Witam.

Na początku chciałem napisać, że moja wiedza z zakresu "wnikliwej"elektroniki jest niewielka, choć na co dzień param się diagnostyką samochodową, która również wymaga pewnego "uporu" w rozwiązywaniu problemów.Umiem również obsługiwać multimetr, mam nawet dostęp do profesjonalnego oscyloskopu. Posiadam również stację lutowniczą WEP 853D. Jeżeli jednak uznacie, że sobie sam nie poradzę z problemem, to na pewno oddam sprzęt w ręce kogoś doświadczonego. Niestety u mnie w mieście już raczej nie ma takich osób, ostatnio musiałem sprzęt (Telefunken Bajazzo de Luxe), wysyłać aż nad morze w celu naprawy. Miejscowe zakłady nie poradziły sobie z zakresem FM tego radia. Ale wracając do problemu...

Jak pisałem w innym wątku, po krótkich oględzinach wspomnianego wzmacniacza, natrafiłem na pewien problem.
Do wzmacniacza podłączyłem źródło (tel. komórkowy), wzmacniacz do kolumn, aby określić stan głośników wysokotonowych (niskotonowe jak wiecie zniszczone) oraz samego wzmacniacza. Podczas testów stwierdziłem, że w kolumnach nie słychać reakcji na balans. Po odpięciu ze źródła dźwięku kanału lewego zanikał jednak dźwięk na kolumnie lewej, po odłączeniu źródła z kanału prawego zanikał dźwięk na kolumnie prawej. Mimo to funkcja balans nie działa, kolumny grają równo pomimo kręcenia potencjometrem.

Przyjrzałem się zarówno samemu potencjometrowi jak i płytce. Stwierdziłem pęknięcie plastikowej osłony "trzpienia" potencjometru, spory luz poosiowy (większy niż w potencjometrach tonowych), odgięcie jego metalowej obudowy oraz modyfikację ścieżki na płytce, połączonej z potencjometrem.
O ile potencjometr pewnie gdzieś kupię i wymienię, to wydaje mi się, że oprócz zniszczenia ścieżki na płytce, ktoś "zlał"cyną połączenia potencjometru.

Jak powrócić do prawidłowego stanu potencjometru balansu?
Będę wdzięczny za instrukcje.
Pozdrawiam.

IMG_20180403_200654_OPIS.jpg
IMG_20180403_200712_OPIS.jpg
IMG_20180403_200713_OPIS.jpg