Regeneracja elementów gumowych

19 odpowiedzi [Ostatni post]
 
Poziom 7
Punkty: 2428
Posty: 861
W klubie od: 22/04/2009

Mam nadzieję, że temat się rozwinie i będzie uzupełniany kolejnymi pomysłami.

Remontowany aktualnie przeze mnie sprzęt, to co prawda nie Unitra, ale problem jest uniwersalny: zużyte paski, rolki, koła z bieżnikiem gumowym, idlery.

Remontowany pacjent to niemiecki kombajn typu studio center. Standardowo zużyte paski i bieżniki, brak przewijania w magnetofonie, gramofon ledwie kręci talerzem. Sprzęt na tyle nietypowy, że nie udało mi się znaleźć żadnych pasujących rozmiarem pasków do magnetofonu (część okrągłe; do gramofonu są dostępne w Niemczech, ale za jakąś obłędną cenę) nie mówiąc już rolce napędowej i rolkach z bieżnikiem gumowym.

Zdesperowany postanowiłem jakoś zregenerować starocie.
Najpierw dokładnie umyłem paski i rolki wodą z płynem do naczyń. Regenerację
zacząłem od paska licznika, który od biedy da się czymś zastąpić. Użyłem MC072 CLEANER Nowa Guma, zgodnie z zaleceniem na opakowaniu. Odczekałem z godzinę - założyłem, kręcę palcem rolką napędową - pasek nadal ślizga, nie tędy droga. Z braku innej specjalistycznej chemii postanowiłem potraktować pasek silikonem do uszczelek drzwiowych w samochodach (i nie tylko). Spryskałem obficie i zostawiłem do wyschnięcia. Pierwsze wrażenie - pasek zmiękł. Zakładam na rolki i... kręci jak fryga nic nie ślizga. Odczekałem 2 dni, żeby zobaczyć, czy pasek nie sflaczeje albo od razu nie zdechnie, wszystko jak na razie jest ok.
Potraktowałem tym silikonem pozostałe paski i przetarłem rolkę napędową i bandaże na kółkach przewijania. Rolka napędowa jest tu dość gruba, "mięsista" więc dało się wyczuć, że po silikonie wyraźnie zmiękła.
W efekcie magnetofon płynnie prowadzi taśmę i dobrze przewija.

Pozostaje kwestia: czy to tylko chwilowa poprawa, czy też efekt utrzyma się długo.
Z rozpędu potraktowałem tym silikonem gumowe zawieszenia stareńkich GDN Westra ( dokładnie to stary model czeskiego ARN). Guma zrobiła się bardziej elastyczna, może się nie rozpadnie...

Ten silikon to:

30/01/2020 - 16:24