Modyfikacje (sensowne) wzmacniaczy z rodziny WS4XX

85 odpowiedzi [Ostatni post]
 
Poziom 8
Punkty: 3183
Posty: 1189
W klubie od: 22/04/2009

Otwieram temat poświęcony modyfikacjom wzmacniaczy z rodziny WS4XX.

Mody, które będę sukcesywnie dodawał są sensowne, maja na celu jedynie poprawę wybranych parametrów i nie ingerują w większym stopniu w układy wzmacniacza.

Zapraszam do zabawy.

Mod nr 1.
Modyfikacja zasilacza preampa (na bazie schematu WS442).

Celem modu jest poprawa parametrów tego bloku, zwłaszcza zmniejszenie tętnień i przenikających zakłóceń.

Zaczynamy od wycięcia kawałka blachy stalowej (polecam obudowy zasilaczy ATX), która ma na celu odseparowanie transformatora od płytki zasilacza preampa/potencjometru siły głosu. Jak wiadomo pole elektromagnetyczne pracującego transformatora, który nie jest w całości ekranowany jak nasze TS oddziałowuje na przylegające układy wprowadzając zakłócenia 50Hz i harmoniczne. Wstawienie tej blachy skutecznie odetnie te zakłócenia, co ważne jest, bo mamy tam potencjometr siły głosu. Blachę wstawiamy wzdłuż krawędzi płytki zasilacza i przykręcamy do chasis. Można użyć blachę lakierowaną (np. wyciętą z odpadu blachy dachowej), ale należy zapewnić przynajmniej jeden punk (zmycie farby) aby uzyskać połączenie galwaniczne z chasis.

Umiejscowienie blachy - czerwona krecha na rysunku.

Następnie usuwamy diodę prostowniczą D401 i kondensator C407, przecinamy ścieżkę w miejscu zaznaczonym na czerwono, wiercimy 2 otwory i wlutowujemy mostek: końcówki zmienny w punkty niebieskie, plus w czerwony, minus w zielony. Po wlutowaniu mostka, pod drukiem, bezpośrednio do jego końcówek wlutowujemy 4 kondensatory monolityczne 47-100nF/100V.

Bardziej ambitni mogą dodać diode Zenera na odpowiednie napięcie (dwie połączone szeregowo - łatwiej dobrać) i kondensator elektrolityczny. Dowiercamy 4 otwory i wlutowujemy w miejsce zaznaczone na rysunku.

zasilacz.JPG