Dynamic Speaker DP5100/ Unitra G8010 - kondensatory elektrolityczne

8 odpowiedzi [Ostatni post]
 
Poziom 0
Punkty: 11
Posty: 10
W klubie od: 02/05/2020

Cześć!
Jestem początkującym w kwestii elektroniki, ale mam zamiar się dalej rozwijać w tym kierunku, więc proszę o wyrozumiałość jeśli czegoś nie rozumiem.

Mój problem wygląda następująco mam ww. gramofon (pamiątka rodzinna, jest z moją żoną od nowości), który zamierzam trochę odnowić, tj. wymienić wszystkie elektrolity i przeczyścić potencjometr.
Gramofon przed moim rozkręceniem był w 100% sprawny na oryginalnych częściach, według informacji od żony nigdy wcześniej nie był naprawiany. Z dolegliwości jakie można było zaobserwować, miał przypadłość nietrzymania obrotów. Praktycznie po zmianie płyty na następną, trzeba było ustawiać od nowa obroty. Poza tym grał i nic innego nie zauważyłem co mogło by mi przeszkadzać.

Po ściągnięciu instrukcji serwisowej i schematu ideowego zacząłem go rozkręcać i wylutowywać kondensatory. Porównałem ich wartości z instrukcją serwisową. Okazało się, że jeden z nich ma zupełnie inną wartość niż jest w ww. instrukcji. Chodzi o elektrolit marki Philips 4,7 uF na 63V, który był wlutowany w płytkę PCB - pozycja C6. Według instrukcji/schematu powinien mieć wartość 100uF/16V.

Nie wiem co teraz mam zrobić, czy mam kupić nowy o takich samych parametrach jaki był wlutowany, czy zamienić go na inny zgodny z instrukcją serwisową?
Czy aby jak zamienię go na właściwy tj. 100uf na 16V, to przypadkiem coś się nie spali? Co radzicie? I dlaczego w ogóle to działało skoro instrukcja serwisowa podaje inna wartość elektrolitu?

Proszę o pomoc w rozwiązaniu tej zagadki :-)

Pozdrawiam.

14.jpg
20.jpg
UNITRA_G8010---schemat_ideowy.gif
UNITRA_G8010_01.jpg
UNITRA_G8010_03.jpg
UNITRA_G8010_02.jpg