DMT-352 "Sudety" Serwis

6 odpowiedzi [Ostatni post]
 
Moderator
Punkty: 2073
Posty: 955
W klubie od: 06/02/2017

Witam!
Dzisiaj na stół trafił do mnie wyżej wymienione radio z gramofonem. Gramofonem zajmę się później, bo samo radio wymaga całego ogromu pracy.

Co udało mi się zrobić?
1. Wymieniłem kondensatory elektrolityczne w czerwonych kubełkach o pojemności 10uF na Nichicony ES i dwie sztuki 2,2uF na foliowe wimy, bo czerwone Elwy już popękały i straciły kompletnie swoją pojemność. Dwa duże elektrolity Elwy 4700uF i 500uF zostawiłem, bo ich parametry były w porządku, tak samo jak jednego fabrycznie zamontowanego kondensatora Nichicon 2200uF.
2. Jednolitej instrukcji do przestrojenia głowicy UKF nie da się znaleźć w internecie, na elektrodzie każdy przestrajał swoją własną metodą, więc i ja przestroiłem ją po swojemu wymieniając kondensatory na razie na takie wartości:
C100 18pF na 8,2pF
C106 27pF na 15pF
C109 100pF na 75pF
C113 24pF na 12pF
C115 9,1pF na 3,9pF.
Rdzeń ferrytowy w cewce heterodyny wymieniony na aluminiowy. Ewentualnej korekty tych pojemności dokonam dopiero wtedy, gdy uda mi się w pełni uruchomić ten radioodbiornik.
3. Na schemacie i w instrukcji serwisowej od bliźniaczej Sobótki głośnik powinien mieć 15Ω a fabrycznie mam tam zamocowany głośnik 4Ω zresztą farba na śrubkach wskazuje że ten głośnik siedzi tam od czasu jak wyjechał z fabryki, więc już kompletnie zgłupiałem co tam powinno siedzieć. Na ściance tylnej w miejscu podłączenia dodatkowego głośnika też pisze 15Ω.
4. Gdy podłączyłem wreszcie radio do prądu z głośnika nic nie usłyszałem. Najpierw poszukiwania zacząłem od wzmacniacza i po podłączeniu generatora i oscyloskopu wzmacniacz zagrał bardzo cicho zniekształcając dolną połówkę przy wyższym położeniu gałki głośności tak jak widać to na zdjęciu i na razie na tym etapie prac stoję. Zauważyłem że tranzystor T403 lekko się grzeje, ale jest w pełni sprawny.

Tak więc co z tym wzmacniaczem, że tak na sam początek zapytam?

Jak kilka mądrych głów pogdyba to prędzej się dojdzie do rozwiązania niż jak jedna głowa będzie to robić :)

sudety.png

NIGDY nie kupię Unitry, gdzie w ogłoszeniu aukcji pojawia się słowo "unikat"