Aktywna antena FM tanim kosztem.

14 odpowiedzi [Ostatni post]
 
Poziom 2
Punkty: 110
Posty: 37
W klubie od: 17/08/2022

Bywa tak że nasze odbiorniki bardzo słabo odbierają niektóre sygnały UKF. A wiadomo, każdy ma swego ulubionego prezentera, swój ulubiony gatunek muzyki, w końcu ulubioną stację. Nie ma problemu kiedy jest to jedna z radiostacji państwowych np. Trójka lub RMF gdzie nadajniki maja standardowo a'15 kW sztuka. Niestety nasze lokalne ulubione rozgłośnie to najczęściej za przeproszeniem małe wypierdki poniżej 1 kW mocy a odbiór takich stacji kiedy mieszkamy np. 300 km od nadajnika to nie lada wyczyn. Opisane przeze mnie wersje anten to moje przemyślenia oraz pewnego krótkofalowca z Indii. No więc zaczynamy:
Musimy zaopatrzyć się w koncentryk RG 58 odpowiedniej długości oraz wzmacniacz os "siatki" (anteny) ale taki który ma regulację wzmocnienia albo na płytce albo regulację napięcia na zasilaczu. Sa takie zasilacze z potencjometrem wyprowadzonym na obudowę. Następnie zaopatrujemy się w dwa metry płaskiego kabla TV symetryczny 300 Omów. Następnie obliczamy długość fali na początku zakresu i z tego kabla lutujemy dipol pętlowy. Pomijając obliczenia odcinek kabla powinien mieć 1,75 metra długości. Lutujemy na końcach obie żyły i składamy kabel na pół. Po złożeniu otrzymujemy środek naszego dipola a jedną żyłę przecinamy właśnie na środku. Otrzymany w taki sposób dipol pętlowy lutujemy do naszego wzmacniacza. Otrzymujemy w ten sposób szerokopasmową antenę na cały zakres.
Powstaje pytanie Jak to działa? Otóż wzmacniacz od anteny siatkowej to jest szerokopasmowy wzmacniacz tzw. aperiodyczny. Czyli wzmacnia "od nieskończoności do nieskończoności" wszystko "jak leci" mówiąc oględnie. Teraz kiedy na wejściu zamontujemy nasz dipol wtedy "zadamy" wzmacniaczowi częstotliwość początkową od której będzie z zaprojektowaną siłą ( około 25 dB) wzmacniał wszystko od 87,5 MHz w górę. Ustawiamy jedną z silniejszych stacji na początku pasma i załączamy antenę. Teraz regulujemy wzmocnienie ( na płytce bądź napięciem zasilacza) tak aby radio się nie wzbudzało. Taki wypadek może nastąpić. Po to jest regulacja. Teraz jak to działa dalej. Największe wzmocnienie antena ma na początku pasma jednak potem wzmocnienie się wyrównuje w ten sposób że stosunek obwodów głowicy L/C jest korzystniejszy gdyż spada pojemność a rośnie indukcyjność i wraz z tym SEM indukcji jest większe pomimo ze antena "Jakby" mniej wzmacnia. Co nie do końca jest prawdą. Taki pasek kabla możemy teraz pionowo zamontować w miejscu najlepszego odbioru np. w pokoju do tylnej ścianki szafy bądź pinezkami do ściany. Ewentualnie do belki na strychu domu aby była pod dachem i nie mokła. Pamiętajmy że w polskiej radiofonii FM obowiązuje polaryzacja pionowa i np. zamontowanie tego dipola pod sufitem w pokoju poziomo niewiele da. Jeśli obawiamy się wilgoci można antenę włożyć do rurki PCV ( instalacyjnej) a wzmacniacz zmontować w puszce elektrycznej ( sporych rozmiarów ) w najmniejsze puszki ( P5) wzmacniacz plus rurka nie wejdzie. Jeśli nie dysponujemy kablem płaskim możemy zastosować inne rozwiązanie. Z grubego sztywnego drutu miedzianego, np. elektrycznej "dziesięć kwadrat" wykonujemy trójkąt o boku 115cm. jest to tak zwana antena "Delta" a długość 3x115 cm jest to obliczenie dipola na początek pasma. Po wykonaniu chowamy antenę za meble z tym że aby odbierała polaryzacje pionową ustawiamy tak aby wzmacniacz był z boku nie na dole lub u góry anteny. Ta antena jest jeszcze skuteczniejsza niz opisany przeze mnie dipol z kabla płaskiego. Ale jeszcze lepszym wariantem anteny podobnego typu jest parafraza anteny MOXON. Antena ta została opisana przez indyjskiego krótkofalowca a wykonana jako prezent dla jego nauczyciela nie mogącego odbierać swojej ulubionej stacji. Można ją wykonać ze złomowanych rurek miedzianych średnicy 15 mm. Bedą potrzebne cztery kolana i trzy kawałki izolatora np. drewniane kołeczki pod wymiar. Opis anteny nie zawiera wzmacniacza a tylko symetryzator. Jedna zysk 9 dBi to jest bardzo pozytywny wynik. ze wzmacniaczem wymiatał by "najdalsze kąty" jednak Należało by najpierw wykonać próbę czego ja nie robiłem z tą anteną. Pokazana antena ma rezonans ok. 100 MHz. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie żeby wykonać ja nieco dłuższą no o 4cm z każdej strony. No i to by było w zasadzie tyle. Cieszę się jeśli mogłem pomóc

bc_antena.gif