Pytanie dotyczące przestrojenia tunera AS-642

2 odpowiedzi [Ostatni post]
 
Poziom 0
Punkty: 10
Posty: 1
W klubie od: 08/07/2009

Witam jestem kompletnym amatorem jednak pragne zając się przestrojeniem tunera AS-642 Unitry. Są to moje początki dlatego prosze o wyrozumiałośc. Moje pytanie dotyczy punktu 5 i 6 z poniższego opisu przestrajania:

Poniżej podano procedurę przeróbki i przestrojenia głowicy GFE-105 na pasmo 87.5÷108MHz.
1. Przed przestrojeniem należy sprawdzić prawidłowości pracy odbiornika (lub tunera) z głowicą GFE-105 na zakresie 65.5÷74MHz z dołączoną anteną i głośnikami (ze wzmacniaczem).
2. Następnie należy wyłączyć urządzenie i odłączyć je od sieci. Po zdjęciu górnej pokrywy uzyskujemy dostęp do płytki tunera i głowicy UKF (Rys 1).
3. Przed przestrojeniem należy sprawdzić dotychczasowe napięcie przestrajania dla toru FM występujące na kołku 4 głowicy . Ponieważ w urządzeniach, w których stosowano głowicę GFE-105 tor AM przestrajano agregatem pojemnościowym z dodatkowym potencjometrem, z którego uzyskiwano napięcie do strojenia FM, najprościej jest zmierzyć to napięcie dołączając woltomierz do suwaka tego potencjometru. Napięcie to dla skrajnych częstotliwości zakresu powinno wynosić:
· +3V - dla 65.5MHz,
· +25V - dla 74.0MHz.
4. Teraz można przystąpić do wykonania przeróbek wewnątrz głowicy UKF. Po wyłączeniu urządzenia najpierw należy zdjąć pokrywkę z obudowy głowicy i wyciąć szczypami kondensatory C1, C9 i C13 zaznaczone na rysunku montażowym głowicy (rys.1) kolorem czarnym. Po wycięciu kondensatorów można przystąpić do zestrojenia głowicy.
5. Po włączeniu należy zaprogramować odbiornik (tuner) tak, aby dla dwóch przycisków programów uzyskać krańcowe napięcia przestrajania: +3V i +25V. Dla napięcia strojenia +25V ustawiamy trymerem C14 górną częstotliwość heterodyny równą 108MHz + 10.7MHz = 118.7MHz, a dla napięcia +3V, cewką L5 dolną częstotliwość heterodyny równą 87.5MHz + 10.7MHz = 98.2MHz.Powyższe regulacje należy kilkakrotnie powtórzyć.
6. Po zestrojeniu heterodyny należy zestroić obwody wzmacniacza wejściowego kilkakrotnie strojąc na maksimum wzmocnienia:
· dla górnej częstotliwości zakresu (108MHz) - trymerami:C2 i C10,
· dla dolnej częstotliwości zakresu (87.5MHz) - cewkami: L1 i L4.
Wzmocnienie głowicy możemy oceniać na podstawie wskazań wskaźnika poziomu lub pomiaru napięcia, proporcjonalnego do poziomu sygnału z anteny, występującego na nóżce 13 układu UL1200.
Jeżeli nie dysponujemy generatorem w.cz. i/lub licznikiem częstotliwości o zakresie do 120MHz, to należy znaleźć dwie stacje położone blisko krańców zakresu i do nich dostroić tuner strojąc heterodynę i obwody wzmacniacza wejściowego głowicy na pokrycie zakresu i maksymalne wzmocnienie.

Nie posiadam tez generatora ani licznika czestotliwości. Chciałbym prosic o jakieś wytłumaczenie podpunktu 5 i 6. Posiadam zamieszczony na stronie schemat głowicy