ZRK M-2406 QD

M 2406QD 4Ch
Magnetofon M 2406 QD 4Ch (Unitra – ZRK) jest – obok magnetofonu „Koncert” - jednym z najciekawszych oraz najbardziej udanych wśród wszystkich polskich magnetofonów szpulowych klasy Hi – Fi. Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że był to pierwszy polski magnetofon Hi –Fi. Według „Radioelektronika” (nr 9/74 – uzupełnię, jak udam się do biblioteki wojewódzkiej), prototyp powstał w roku 1974. W kolejnych numerze (11/75) opisano stworzenie kilku egzemplarzy doświadczalnych.
M 2406 QD po raz pierwszy zaprezentowano na MTP w 1975 r.,w specjalnej sali odsłuchowej.

Współpracował on wówczas m. in. z prototypowymi kolumnami ZG40.
Produkcja seryjna miała miejsce wyłącznie w roku 1977. Wyprodukowano łącznie 150 egzemplarzy (w/g informacji jednego z posiadaczy).

Na str. 59 broszury informacyjnej Zjednoczenia Unitra, pt: „Informacje o stereofonii i kwadrofonii. Domowe urządzenia stereo i kwadro 1975/1976/1977” odnajdziemy krótką charakterystykę wyrobu: „Magnetofon typu M 2406 QD jest czterościeżkowym, szpulowym, jednoprędkościowym, kwadrofonicznym magnetofonem bez stopni mocy (deck), opartym na konstrukcji mechanicznej rodziny magnetofonów ZK 200”. Jedynie elementy obudowy i podzespoły mechaniczne były wspólne z innymi modelami ZRK, np. M-2405S, czy jego protoplastą – ZK 246. Część elektroniczna była bardziej zaawansowana i przypominała rozwiązania, zastosowane w późniejszych modelach (np. MS-2425 „Opus”, czy rodzina magnetofonów „Aria”). Czytamy: „W magnetofonie zastosowano szereg nowoczesnych zespołów i podzespołów, takich jak: monolityczne układy scalone (...), tranzystory bezszumowe, kondensatory tantalowe (...)”.

W/w broszura zawiera pare nieścisłości np. podaje ona że magnetofon jest przystosowany do „zapisu i odczytu audycji stereofonicznych (...) z dwukierunkowym wykorzystaniem taśmy (...)” co jest nieprawdą. Może się ów fakt wydawać dziwny, ale w rzeczywistości, gdy przełączymy magnetofon na tryb „stereo”, możliwy jest zapis i odczyt wyłącznie dwuścieżkowy i jednokierunkowy! Dlaczego? Otóż po głębszej analizie sensu takiego rozwiązania, można dojść do wniosku, że spowodowane jest to konstrukcją głowicy. Głowica w M 2406 QD posiada oczywiście cztery rdzenie zapisująco – odczytujące, które nie posiadają ekranowania, znanego z głowic stereofonicznych. Możliwe, że zrezygnowano ze skomplikowanej zabudowy ekranów w głowicy, ze względu na chęć ograniczenia i tak już bardzo wysokich kosztów wytworzenia sprzętu. W związku z powyższym, w trybie stereo, zapisywane są więc ścieżki 1 (kanał lewy, licząc od góry taśmy) i 4 (kanał prawy). Duża wzajemna odległość ścieżek ma możliwie najbardziej zminimalizować ewentualne przesłuchy miedzy kanałami. Standardowo są to ścieżki 1 i 3, więc gdy spróbujemy odtworzyć w trybie „stereo” taśmę nagraną na typowym sprzęcie stereofonicznym, usłyszymy dźwięk zaledwie z lewego kanału. Przełożenie taśmy na stronę drugą spowodowałoby, że nagranie odtwarzane byłoby od tyłu! Zapis stereo, dokonany na M 2406, jest więc niekompatybilny z innymi magnetofonami stereofonicznymi.

Typowe nagrania stereofoniczne można jednak bez problemu odtworzyć, przełączając magnetofon, w tryb „quadro” Wówczas układ ścieżek jest następujący: 1 (kanał lewy, przód), 3 (kanał prawy, przód), 2 (kanał prawy, tył), 4 (kanał lewy, tył). Jeśli jednak taśma zapisana jest od drugiej strony, należy liczyć się z drobnymi przesłuchami ścieżek 2 i 4 (sygnał słyszany od tyłu), jednak na szczęście trzeba się przysłuchać uważnie, by ten „niedostatek” odkryć. Owe przesłuchy, w fonograficznym nagraniu quadro, nie stanowiły widać żadnego problemu. Możemy do takiego wniosku także dojść, analizując powyższy układ kanałów.

Magnetofon nie jest zgodny ze standardowym zapisem stereo. Nagranie, wykonane w trybie „quadro” można jednak odtworzyć na sprzęcie stereofonicznym (słyszalne wówczas będą kanały frontowe). Sprzęt, mimo niestandardowych rozwiązań jest jednak bardzo wysokiej jakości, która objawia się zarówno w wykonaniu (zwłaszcza elektroniki), jaki i zapisie, czy odczycie.

Dane techniczne:

  • Prędkość przesuwu taśmy: 19,05 cm/s
  • Nierównomierność przesuwu: ≤ 0,2%
  • Pasmo częstotliwości: 40-18000 Hz
  • Dynamika: ≥ 56 dB
  • Czułość wejściowa: 4x3 mV:4x100 mV
  • Napięcia wyjściowa: 4x0,5 V/35 kΩ
  • Wymiary: 550 x 250 x 170 mm
  • Waga: ok. 13 kg

Ostatnio edytowano: 19/11/2017 - 03:13