Magnetofony szpulowe

[Porada] Poprawa przewijania w tył w magnetofonach rodziny ZK 1xx

Jak wiadomo, po latach magnetofony ZK 1xx nie przewijają jak za młodu, więc trzeba im jakoś pomóc. Po kilku latach obcowania z tą rodziną magnetofonów wymyśliłem patent na poprawę przewijania w tył w tychże sprzętach. Do poprawy przewijania potrzebne będą:
- nożyk do tapet
- taśma malarska (papierowa)
- wolny czas
1. Przycinamy taśmę malarską nożykiem do tapet pod wymiar lewego talerzyka w miejscu, gdzie styka on się z rolką przewijania.
2. Po przycięciu przyklejamy taśmę na lewym talerzyku w miejscu styku z rolką.
3. Zabezpieczamy miejsce, gdzie przykleiła się końcówka taśmy drugim kawałeczkiem taśmy papierowej
4. Gotowe!
W razie czego zawsze można przywrócić ustawienia fabryczne, zrywając taśmę.
Miłej zabawy.

unitrafonica,
2019

ZRK "Piosenka"

DSC00400.JPG

Magnetofon będący uboższą wersją magnetofonu ZRK Melodia. Posiada on jedną prędkość posuwu taśmy 9,5cm/s i jeden kierunek odtwarzania.

Parametry techniczne identyczne jak melodia. Produkowany tylko w 1960r, powstało ok. 1000 sztuk, sądząc po polu numerowym.

[Porada] Opis przeróbki wskaźników wysterowania w Uwertura M1417S

pcb .jpg

Witam
Jako, że kilka osób pytało czy jest możliwość przerobienia wskaźników VU w Uwerturze tak aby działały przy odczycie i zapisie, postanowiłem to sprawdzić w praktyce i zamieszczam opis jak to zrobić.

Opis przeróbki

1. Odłączyć przewody (żyła + ekran) sygnałowe od punktów 112 i 17 listwy zapis/odczyt.

2. Żyły podłączyć w nowe miejsca - odpowiednio pod rezystory R123 i R34. Ekrany tych przewodów podłączyć w pobliżu mas na płytce. Ja podłączyłem się w okolicach przełącznika ścieżek i do rezystora R51.

3. Przeciąć ścieżkę rezystora R52 i połączyć odpowiednio kawałkiem przewodu (niebieska zwora) tak jak na rysunku.

Uwagi ogólne:

- Przeróbka dotyczy tylko tej konkretnej płytki (wersja z dodatkowym układem do sterowania wskaźników).

ZRK M-1419 "Uwertura Mono"

M 1419 UWERTURA MONO 1

Monofoniczna wersja magnetofonu ZRK M-1417S "Uwertura Stereo"

Przypuszczalnie jest to ZRK ZK-127 i ZK-147 w zmienionej obudowie.

Zdjęcie z radiomuseum.org.

ZRK Mak

ZRK Mak 2-s źródło: wikipedia

Mak to seria magnetofonów szpulowych, przeznaczonych dla Milicji i innych służb. Istniały wersje: sieciowa oraz akumulatorowa. Do budowy zastosowano tranzystory germanowe.

  Magnetofony Mak-2s i Mak-2b zostały wyposażone w wyłącznik automatyki poziomu nagrywania, w przeciwieństwie do Mak-s i Mak-b gdzie automatyka była załączona na stałe.

  ZRK produkowały również "Magnetofony Reportażowe" MPR-215 oraz MPR-225, powstałe na bazie magnetofonu Mak, były one przeznaczone dla Radia i Telewizji.

Dane techniczne:

  • Zasilanie:
  • • Mak-s: z sieci 220V 50Hz, pobór mocy ≈ 25 VA
    • Mak-b: 10 ogniw R20 (15 V); z akumulatora 12 V

ZRK MS-2426 "Opus Lux"

UNITRA ZRK opus lux MS-2426

UNITRA MS-2426 "opus lux"

Znany magnetofon szpulowy w rzadko spotykanej wersji z diodowym wskaźnikiem wysterowania, zamiast wychyłowych magnetoelektrycznych. Pozostałe cechy i parametry takie jak w magnetofonach ZRK MS-2425 "Opus".

ZRK M1416s

Uwertura bez VU - kadr z play.tojsiab.com

Bardzo rzadko spotykana odmiana magnetofonu M1417s "Uwertura". Nie do końca wiadomo, czy był on poprzednikiem M1417s, czy też może było na odwrót. W instrukcjach można przeczytać, że magnetofon przystosowany jest jedynie do pracy w poziomie, jednak nic poza tym na to nie wskazuje, gdyż mechanicznie niczym nie różni się od M1417s i bez żadnych problemów pracuje w pionie. Spotykana jest też wersja bez wskaźników wysterowania.

- Uwertura Stereo M 1416 S z wskaźnikami wysterowania (źródło:Ananas18 z Allegro.pl).
- Uwertura bez wskaźników (z zaślepką w ich miejscu) (źródło: http://play.tojsiab.com/Sl9YOFA1dDRBY0kz).

Magmor ZK-140TM

DSC00237.JPG

Czterościeżkowy, monofoniczny magnetofon szpulowy

Ostatni seryjnie produkowany model ZK140T. Produkcja przeniesiona została do Zakładów Mechaniki Precyzyjnej i Automatyki "Unitra-Magmor" w Gdańsku-Oliwie. W tym modelu zastosowano nieco lepsze i dokładniejsze prowadzenie taśmy, mniej wycierające się elementy dociskające taśmę do głowic. Elektronika w stosunku do ZK140T z ZRK została zmodyfikowana, zastosowano krzemowe tranzystory końcowe zamiast germanowych, co zwiększyło niezawodność. Magnetofon posiadał wskaźnik wysterowania na dwóch diodach LED (we wcześniejszych modelach użyty był jeszcze wskaźnik wychyłowy w kolorze białym lub czarnym). Ponownie zmieniony nieco kształt kominka, wskaźnik został umieszczony pionowo a nie jak wcześniej pod kątem. W niektórych egzemplarzach zmieniona została okleina boczna na wzór drewnopodobny (w celu "przystosowania" magnetofonu do panującej wtedy mody). Chropowata matowa powierzchnia górnego panelu. Urządzenie umożliwiało podłączenie mikrofonu bądź radia oraz dodatkowego głośnika. Podsłuch przy zapisie możliwy był poprzez słuchawki. Magnetofon prezentowany na zdjęciu został wyprodukowany 30 grudnia 1989 r.,jest to prawdopodobnie ostatni magnetofon, który zjechał z taśmy produkcyjnej. Podobnie jak wszystkie magnetofony ZK z Magmoru, jest to wersja ZK 140TM, a nie ZK 140T, jak wskazuje nazwa na kominku.