Zaginione konstrukcje

Diora Alert

Hipotetyczny radioodbiornik który według notatki w RE-9/77 został zaprezentowany na 49 MTP w 1977 roku.
Miał mieć pokrętło strojenia w kształcie tarczy telefonicznej i zegar elektroniczny z odczytem cyfrowym, możliwe że podobny do odbiornika Alba czy Akord.

Brak jakiegokolwiek zdjęcia czy zachowanego egzemplarza, w produkcji Diory nie pojawił się radioodbiornik o takiej nazwie. Odbiornik wspomniany tylko w Radioelektroniku.

Jeśli ktoś ma zdjęcie/skan tej notatki proszę o edycje wpisu.

Umieszczam zdjęcia notatki, ale nie wynika z niej więcej.

alert2.jpg

Tonsil Zg60C22

Zg60C22: System dwudrożny - compact, obudowa ze stopu aluminium, fronty z tworzywa sztucznego. Tabliczka z charakterystyką częstotliwości z tyłu obudowy. Zestaw mógł być wyposażony w dwupozycyjny przełącznik umożliwiający regulację barwy dźwięku w zakresie wysokich tonów. Kolumny występowały w kolorze srebrnym.

Wzorniczo dopasowane do zestawów ZM-8000 oraz Mini-Line itp. Głośniki te są bliźniaczą, większą i mocniejszą wersją zestawu Tonsil "Mini 30". Mimo to nie posiadają nazwy "Mini 60", gdyż ta została przydzielona przez Tonsil trójdrożnemu zestawowi ZgC 60-8-42.

Dane techniczne wg instrukcji serwisowej:

 • Moc znamionowa 60 W
zg60c22.png

Polkat Lektor

Wzmacniacz samochodowy produkowany prawdopodobnie w latach 60-tych i używany w autobusach Jelcz Ogórek.
Obecnie bardzo rzadko spotykany

image.jpg

Polkat Romi 1

Monofoniczny wzmacniacz tranzystorowy przeznaczony do nagłaśniania autokarów, opracowany przez inżynierów Czesława Romaniuka, Stanisława Hermazy i Wiesława Mroza. Prawdopodobny poprzednik wzmacniacza Rondo 2, dzieli z nim tą samą funkcjonalność, podobny wygląd jednak skromniejszą moc wyjściową. Zastosowano w nim automatyczną regulacje siły głosu i zabezpieczenie przed przesterowaniem. Sprzedawany w zestawie z czterema głośnikami GD18-12/2/3 i mikrofonem MDO-IX. Istniała opcja zamówienia innego wyposażenia. Produkowany w latach 70-tych. Obecnie jest jednym z najrzadziej spotykanych wzmacniaczy wyprodukowanych przez Polkat.

Dane techniczne:

 • Zasilanie: 24 V
 • Maksymalny pobór prądu: 0,8 A
 • Moc wyjściowa: 8 W
polkat_romi1.png

ZRK R-103

Ostatnie wcielenie kostki produkcji ZRK z okresu upadku.

Konstrukcyjnie jest zbliżona do R-101, nadal sercem jest układ Sony CXA1019P i wzmacniacz m.cz na układzie UL 1482. Różnica: UKF został podzielony na OIRT/CCIR, na płytce wzmacniacza, doszedł układ kontroli zegarka kwarcowego podtrzymywanego przez baterie pastylkę. Na górnej pokrywie pojawił się nowy przycisk od wyłączania alarmu. Prezentowany na zdjęciu egzemplarz jest z lutego 1995r i jest ocechowany numerem 351, trudno określić ile ich powstało do zamknięcia produkcji.

20211120_2157221.jpg

ZTSP PSZ-82

Urządzenie wyprodukowanie przez Zakłady Telewizyjnego Sprzętu Profesjonalnego w Warszawie. Mogące współpracować z kamerami widikonowymi marek: Unitra ZTSP, Unitra WZT, Unitra Polkolor, najpewniej jako rozdzielacz zasilania.

image_1.jpg

Diora SMT-102 "Tramp"

Tramp - jest nowoczesnym odbiornikiem samochodowym, przeznaczonym do odbioru programów radiowych na falach ultrakrótkich i na falach długich z radiostacji centralnej.
Odbiornik odznacza się bardzo dobrą czułością i selektywnością, małymi wymiarami, niezawodną pracą i prostotą obsługi.
W odbiorniku zastosowano między innymi układ scalony w torze m.cz. i mocy, filtry ceramiczne w torze p.cz. AM i FM oraz strojenie elektroniczne, gniazda antenowe i magnetofonowe.

Dane techniczne:

 • Zakresy fal:
  Długie: 220 ÷ 235 kHz
  UKF: 65,5 ÷ 73 MHz
 • Półprzewodniki: 1 obwód scalony, 9 tranzystorów, 14 diod w tym 4 pojemnościowe
 • Moc wyjściowa: 3W
diora_-_odbiorniki_radiowe_katalog_pl_en_de_str._11.jpg

ZRK P-703 S

P-703 S - Jest to stereofoniczny magnetofon kasetowy do zainstalowania w samochodzie. Mechanizm odtwarzacza wykonany jest na podstawie konstrukcji licencyjnej. Układy elektroniczne własnej konstrukcji zawierają obwody scalone.
  Kasetę wsuwa się bokiem do otworu kieszeni, co automatycznie włącza odtwarzacz. Przewijanie taśmy w kasecie - tylko do przodu, po naciśnięciu przycisku. Naciśnięcie listwy kieszeni wyłącza odtwarzacz i wyrzuca kasetę.
  Potencjometry suwakowe służą do ustawiania głośności, barwy tonu i balansu. Odtwarzacz jest wyłączany automatycznie przy końcu biegu taśmy (auto stop).

Dane techniczne:

 • Zasilanie: 12,8V z biegunem ujemnym podłączonym do obudowy (minus na masie).
703_s.jpg

ZRK P-702

P-702 - Jest to monofoniczny magnetofon kasetowy do zainstalowania w samochodzie. Mechanizm odtwarzacza wykonany jest na licencji, wzmacniacz zawierający układ scalony jest konstrukcji własnej.
  Kasetę wsuwa się bokiem do otworu kieszeni, co automatycznie włącza odtwarzacz. Przewijanie taśmy w kasecie - klawiszem, tylko do przodu. Naciśnięcie listwy kieszeni wyłącza mechanizm i wyrzuca kasetę.
  Potencjometry suwakowe pozwalają dowolnie ustawić głośność odtwarzania i barwę tonu. Odtwarzacz jest wyłączany automatycznie przy końcu biegu taśmy (auto stop).

Dane techniczne:

 • Zasilanie: 12,8V z biegunem ujemnym podłączonym do obudowy (minus na masie).
p_702.jpg

Eltra ZG-1001

Jest to najrzadziej spotykany model z serii Eltron, będący prawdopodobnie modyfikacją ZG-603. Zastosowano w nich dwa równolegle połączone szerokopasmowe GD 30/50 i dwa szeregowo wysokotonowe GDWT 9/80. Role zwrotnicy, bez zmian pełnił pojedynczy kondensator 4,7 µF. Litraż obudowy również identyczny jak w poprzednim modelu. W praktyce więc zmianie uległ jedynie zastosowany głośnik szerokopasmowy i układ połączeń. Kolumna dawała 100 W mocy przy 4 Ω. Była sprzedawana pojedynczo, do pracy monofonicznej z Eltronem 60, 100 lub WM 100. Z tego również powodu, nie przyjęła się szerzej i obecnie jest rzadko spotykana. Produkowana co najmniej od 1984.

zg1001_2.jpg