Magnetofon M 9115 - poprawa prowadzenia taśmy przez rolkę dociskową

Witam
po ostatnich moich zabawach z magnetofonem M9115 i porównaniu mechanizmów z M9201A, wychodzi mi na to że w magnetofonie M9115 (i też M3016) jest fabrycznie skopane mocowanie wspornika gumowej rolki dociskowej taśmy na sworzniu.
W metalowym wsporniku rolki są dwa otwory mocujące całość na sworzniu, z czego jeden (ten bliżej sprężyny) jest trochę większy, co powoduje przekrzywianie (siła sprężyny)całości(ukosowanie pomiędzy rolka i oską koła zamachowego). Gumowe kółko jest wtedy spychane na jedna stronę o po dłuższym czasie robi się stożek, a taśma też jest inaczej prowadzona i dociskana.
Moje rozwiązanie problemu polegało na częściowym zmniejszeniu otworu z jednej strony (odpowiednio wypiłowana rurka z ząbkiem wsadzona do otworu) co poprawiło równoległość gumowego kółka dociskowego do ośki koła zamachowego. Po takiej modyfikacji, jak dla mnie "stabilność " prowadzenia taśmy i odtwarzania się poprawiła i nie "faluje".

w M9201A oba otwory osadzenia całości na ośce są jednakowej średnicy.

Zdjęcia rozwiązania pokaże jak zdemontuje mechanizm.

W załączeniu zdjęcia.

Tulejka zwinięta z blaszki z wypiłowanym ząbkiem, który wszedł do otworu. Z drugiej strony przylutowana żeby się nie obracała. Dopasowywanie na bieżąco w trakcie montażu.

P.S gumowa rolka chyba ( nie pamiętam) została stara i dlatego wygląda jak beczułka

tulejka dystansowa 4 zdjęcie
tulejka dystansowa 2 - widok z boku zdjęcie
tulejka dystansowa 1 zdjęcie
rysunek poglądowy tulejki 3 zdjęcie

Dodane przez: frugo Ostatnio edytowano: 20/02/2020 - 23:50