G601-A modyfikacje

3 odpowiedzi [Ostatni post]
 
Poziom 2
Punkty: 65
Posty: 30
W klubie od: 25/11/2020

MOD zamkną wątek:

MODERNIZACJA GRAMOFONU G601a

Witam, jeśli macie problem z przepalającą się żaróweczką w module tachometrii silnika w gramofonie G601a i podobnych modelach proponuję wymienić ją na diodę LED. Wiele lat temu dokonałem takiej modernizacji i działa do tej pory. Druga modernizacja dotyczy stroboskopu. Zamiast neonówki sterowanej częstotliwością sieci (w dzień poniżej 50Hz a wieczorem powyżej) proponuję zastosować generator kwarcowy 100Hz zasilający diody LED. Wystarczy wykręcić fabryczną neonówkę i w jej miejsce wkręcić wcześniej przygotowaną "żarówkę" z gwintem E14 zawierającą w moim przypadku dwie sztuki zielonych LED-ów. Następnie odłączyć przewody którymi do tej pory była zasilana neonówka. Do oprawki neonówki doprowadzić nowymi przewodami wyjście wyżej wspomnianego generatora 100Hz. Takie rozwiązanie pozwala na bardziej precyzyjne ustawienie obrotów silnika. Kolejna propozycja dotyczy wymiany lusterka w stroboskopie. Lusterko w moim 45 letnim gramofonie zaszło przez ten czas "mgiełką". To prosta sprawa, krajak do szkła, kawałek lustra i po sprawie.
, ze względu na napisane głupoty, ale jestem fanem tego sprzętu, więc spróbuję odkopać temat.
Zmodowałem dziada, żeby grał 78rpm na wciśniętym STOP i gra. Bardzo prosta modyfikacja, bo na płytce dziurki przy isostacie są gotowe i ościeżkowane. Wystarczy wlutować podkówkę plus oporniczek 10k.
Z tego powodu bardzo mnie interesuje realizacja sterowania neonówką/LED-em z pomocą generatora 100Hz dla 33rpm i 45rpm oraz 234Hz dla 78rpm (pasek 33), ew. 173,333....Hz (pasek 45).
Czy ktoś coś ... jakieś pomysły i propozycje realizacji.

Jestem również zainteresowany pomysłami na realizację Auto-Stopu. Nie żeby zaraz się ramię podnosiło, ale chociaż przestało kręcić.
Proszę i zapraszam wszystkich fanów boazerii i klasycznego ramienia do wspólnego wymyślania koncepcji i ich realizacji dla tego pieknego grata.