Tonsil

ZWG Tonsil

Początki Tonsilu sięgają 1945, kiedy to zatrudniający około 30 osób zakład, noszący wtedy nazwę Państwowa Fabryka Głośników rozpoczął produkcję głośników radiowęzłowych i wyposażenia systemów nagłaśniających. W latach późniejszych nazwę zmieniono na Zakłady Wytwórcze Głośników TONSIL. Do produkcji weszły - oprócz głośników - mikrofony, słuchawki, kolumny głośnikowe. Produktem fabryki był produkowany w latach 60. XX wieku jeden z pierwszych polskich magnetofonów szpulowych "Wilga". Dodatkowym asortymentem były elementy automatyki - w tym silniki elektryczne małej mocy. Głośniki z tej fabryki znaleźć można w niemal wszystkich odbiornikach radiowych, telewizyjnych, gramofonach, magnetofonach i innym sprzęcie elektroakustycznym, produkowanym w latach powojennych w Polsce.

8 października 1990 Tonsil przekształcił się z przedsiębiorstwa państwowego w spółkę akcyjną, a od kwietnia 1991 roku Tonsil S.A., jako jedna z pierwszych pięciu polskich spółek, została notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Z Tonsil S.A. wyodrębniono również kilka samodzielnych podmiotów gospodarczych. Wśród nich znalazła się m.in. powstała 1 listopada 2002 spółka z o.o. Tonsil Urządzenia Elektroakustyczne.

Około 56% sprzedaży fabryki stanowiła sprzedaż eksportowa. Za granicę Tonsil S.A. sprzedawał wyroby zarówno pod swoją marką, jak również pod markami renomowanych światowych producentów. Ważnym dla Tonsilu był rynek niemiecki.

Po przejęciu przez Pioneer, Tonsil S.A. nie ugruntował swej pozycji: 7 kwietnia 2004 po decyzji sądu, Tonsil ogłosił upadłość.

O ile Pioneer usprawnił w Tonsilu proces produkcji, poprawił jakość produkowanych tam elementów głośnikowych i ogólnie poprawił jakość działania firmy, brak restrukturyzacji, czyli m.in. przekształcenia Tonsilu w pełni prywatną spółkę, a nie państwową, co za tym idzie, zwolnienia części załogi, wprowadzenia norm, zwiększenia wymagań i poziomu dla pracowników przyczynił się do upadku rynkowego Tonsilu.

Po ogłoszeniu upadłości likwidacyjnej spółki akcyjnej Tonsil, produkcję głośników przejął Tonsil Urządzenia Elektroakustyczne (wkrótce zmieniono nazwę na Pro Tonsil). Zakład produkcyjny mieścił się we Wrześni. W dniu 19 maja 2009 Nadzwyczajne Walne zgromadzenie podjęło uchwałę w sprawie rozwiązania spółki Pro Tonsil i otwarciu likwidacji. Choć spółka miała już wcześniej problemy finansowe, bezpośrednią przyczyną tej decyzji było odzyskanie terenu fabryki przez Romana Mycielskiego będącego spadkobiercą przedwojennych arystokratycznych właścicieli, a także zamknięcie przez Państwową Inspekcję Pracy linii, która produkowała obudowy do głośników (wcześniej miał tam miejsce wypadek przy pracy, w wyniku którego jeden z pracowników doznał urazu ręki). Wojciech Szidlewski, tymczasowy nadzorca sądowy w postępowaniu upadłościowym wobec spółki Pro Tonsil, w piśmie wystosowanym 18 marca 2009 do wierzycieli wrzesińskiej spółki stwierdził expressis verbis, że kłopoty Pro Tonsilu biorą się m.in. z braku wsparcia finansowego przez głównego udziałowca, Towarzystwo Finansowe Silesia.

Obecnie produkcja głośników i kolumn głośnikowych jest kontynuowana przez nową spółkę a siedziba firmy została przeniesiona.

Artykuły w internecie:

Dane kontaktowe:
ul Czerniejewska 11
62-300 Września
http://www.tonsilproducent.pl/

Dane kontaktowe (dawny Tonsil, nieaktualne):
ul Daszyńskiego 2/3
62-300 Września

Ostatnio edytowano: 28/05/2017 - 22:23