Polkat MMS-10

Mikser Monofoniczno-Stereofoniczny produkcji zakładów Polkat z Wrocławia. Pozwala on obsługiwać 10 sygnałów monofonicznych, lub 4 stereofonicznych + 2 stałe mono.
Wyposażony w regulacje 3 sum (I i III dla muzyki, II rekomendowana dla mikrofonów). Posiada wbudowany korektor graficzny pozwalający na regulacje częstotliwości o (wbrew napisom na obudowie a według instrukcji obsługi) 12 dB dla sumy I i III. Regulacja tonów niskich i wysokich, dla każdego kanału jak i efekt echa, jeżeli stosuje się zewnętrzną kamerę pogłosową. Ma wbudowany wzmacniacz podsłuchowy o mocy 2x6W przy 4Ω i słuchawkowy. Monitor można ustawić na podsłuch danej sumy, jednak w przypadku słuchawek odtwarzanie obejmuje wszystkie sumy. Pięć wejść uniwersalnych, pięć pod gramofon dynamiczny z możliwością zmiany każdego w wejście mikrofonowe. Całość ma wejścia typu DIN 5 i dla głośników DIN 2/WG-2.

  • Pasmo przenoszenia: 30Hz-20kHz +\- 1,5 dB
  • Zniekształcenia nieliniowe przy U wyjściowym 0,775V: ≤0,3%
  • Stosunek sygnał\szum: ≥60 dB
  • Przesłuch między kanałami stereofonicznymi: ≥50 dB

W późniejszym okresie produkcji analogowe wskaźniki wysterowania zostały zastąpione tymi na diodach LED. Mikser zaprojektowany był na użytek szkół, linii radiowęzłowych czy kościołów, stąd też nie wykazuje większych walorów do zastosowań profesjonalnych, jednak dobrze się sprawuje w imprezach plenerowych czy w zastosowaniach amatorskich. Rekomendowano dla niego wzmacniacze z serii Forte, również produkcji Polkatu.

Wyprodukowano ich niezbyt wiele, około 2-3 tysięcy egzemplarzy (mój ma numer seryjny 0718 i pochodzi z 1984 roku). Słabymi stronami konstrukcji są dość częste awarię wzmacniacza monitora i obudowę mającą tendencje do wycierania się przy potencjometrach, gdy nakładka styka się z nią.

Ciężko stwierdzić ile jeszcze z nich służy w placówkach użyteczności społecznych i dziś rzadko pojawiają się na rynku wtórnym. Prezentowany egzemplarz ma dorabiane, drewniane boczki w miejsce plastikowych.

Zdjęcie MMS-10 ze wskaźnikami LED pochodzi ze strony: https://imged.pl/mikser-polkat-mms-10-33909580.html

Ostatnio edytowano: 13/08/2020 - 21:58