Konstrukcje popularne

Warel "Tukan 1"

Radiotelefon "Tukan 1" jest nowoczesnym urządzeniem nadawczo-odbiorczym, którego produkcję rozpoczęto w 1980r. w Zakładach Elektronicznych Warel. Jest przystosowany do pracy w paśmie częstotliwości 26,960÷27,280 MHz.

warel_tukan1_0.jpg

ZDZ Rzeszów UMT-6

Uniwersalny Mikser Tranzystorowy, to monofoniczny mikser zaprojektowany na potrzeby szkół i ich radiowęzłów.

Urządzenie Posiada sześć kanałów, w tym trzy mikrofonowe i po jednym na magnetofon, tuner i adapter piezoelektryczny. Jedno wyjście sumy, wbudowany wzmacniacz podsłuchowy o oporności 8Ω, i obejmujący wszystkie kanały razem. Osobna regulacja niskich i wysokich tonów. W zależności od roku produkcji, model spotyka się z co najmniej trzema różnymi modelami wskaźników wysterowania, zmieniła się również żarówka sygnalizująca załączenie miksera.

Sprzęt prosty w konstrukcji, używany najczęściej w kooperacji z końcówkami mocy spółdzielni "Elektronika" lub wzmacniaczami Polkata. Produkowany co najmniej od 1982, prawdopodobnie do 1989.

zdz_umt6_0.jpeg

Warel "Żuraw"

Radiotelefon Żuraw, produkowany przez Zakłady Elektroniczne Warel, jest stacjonarnym urządzeniem nadawczo-odbiorczym, pracującym w paśmie częstotliwości 26,98 - 27,28 MHz na jednym z 16 kanałów. Jest on stacjonarną wersją przenośnego radiotelefonu Warel "Echo 1" i w większości przypadków pracuje jako stacja dyspozycyjno-kontrolna do współpracy z tymi radiotelefonami. Ponadto jest typowym wyposażeniem montowanym w kabinach operatorów dźwigów i suwnic na placach budowy lub halach fabrycznych przy stosowaniu tego zakresu częstotliwości oraz pracy z modulacją amplitudową.

warel_zuraw_0.jpg

Warel "Żuraw K"

Radiotelefon Żuraw K stanowi kolejną wersję rozwojową radiotelefonu Warel "Żuraw", opracowaną i produkowaną przez Zakłady Elektroniczne Warel. Wygląd zewnętrzny radiotelefonu jest taki sam jak radiotelefonuŻuraw. Nie uległ zmianie również układ manipulacji, a także przeznaczenie radiotelefonu. Zmieniono jednak układ elektryczny całego zespołu nadawczo-odbiorczego, wykorzystując bardziej nowoczesne elementy zarówno bierne, jak i czynne (tranzystory krzemowe), zapewniające dużą niezawodność pracy.

Warel "Echo 2"

Radiotelefon Echo 2 stanowi zmodernizowaną wersję radiotelefonu Warel "Echo 1", charakteryzującą się większą mocą wyjściową nadajnika, wynoszącą 100 mW, i lepszą czułością odbiornika, która jest nie gorsza niż 8 uV (przy stosunku sygnału do szumów 20 dB). Moc wyjściowa odbiornika wynosi 200 mW przy zniekształceniach nieliniowych h < 10%. Pozostałe dane techniczne radiotelefonu Echo 2 są takie same jak radiotelefonu Echo 1. Zmieniony został jednak układ radiotelefonu, schemat płytki montażowej oraz wartości poszczególnych elementów.

Radiotelefon Echo 2 (podobnie jak i radiotelefon Echo l) pracuje w paśmie tzw. częstotliwości niestrzeżonych, tzn. że należy się liczyć z możliwością występowania na tych częstotliwościach zakłóceń przemysłowych lub radiowych.

warel_echo2_0.jpg

Warel "Echo 1"

Radiotelefon „Echo l”, produkowany przez Zakłady Elektroniczne „Warel”, jest urządzeniem nadawczo-odbiorczym pracującym w paśmie częstotliwości 26,98 - 27,28 MHz na jednym z 16 kanałów.

warel_echo_0.jpeg

Warel "Trop" i "Trop 2"

Radiotelefon „Trop" produkcji Zakładów Elektronicznych Warel Jest prostym tranzystorowym urządzeniem nadawczo-odbiorczym pracującym w paśmie 27,12 MHz. które to pasmo jest niestrzeżone tzn. że w czasie pracy mogą wystąpić zakłócenia przemysłowe i radiowe.

"Trop" Jest urządzeniem przenośnym, służącym do nawiązywania łączności radiowej między dwoma punktami, których największa odległość jest uzależniona od:
— Ukształtowania terenu (wysokość wzniesień, rodzaj i wysokość zalesienia, zbiorniki wodne, rodzaj i wysokość zabudowy, obecność konstrukcji stalowych i żelbetowych).
— Warunków atmosferycznych.
— Rodzaju i stanu nawilgocenia podłoża.
— Stanu źródła zasilania.

warel_trop2_0.jpg

Eltra ZG-50

Jest najmniejszym modelem z serii Eltron i jedynym zaprojektowanym z myślą do pracy ze statywem. Zastosowano w nim szerokopasmowy przetwornik GD 30/50 i dwa wysokotonowe GDWT 9/80. Obudowa z dwoma, okrągłymi otworami Bass reflex, jednak bez żadnych rur rezonansowych. Poza standardowym WG-2, ma jeszcze gniazdo na Jack 6,3mm. Posiada zdejmowaną maskownice. Podobnie jak więksi bracia, szczyci się wysoką efektywnością i chętnie była wykorzystywana przez szkoły na apelach. Produkowana do 1992 roku, w liczbie do 10 tysięcy egzemplarzy (egzemplarz z 1992 z numerem 9571). Moc to 50W przy 8Ω. Obecnie spotykana sporadycznie.

zg50_7.jpeg

Fonica GWS-111 "Artur"

Gramofon stereofoniczny Fonica GWS-111 - był produkowany w kolorze czarnym , talerz obraca się z prędkością 33 i 45. Z prawej strony znajdują się potencjometry i przyciski , gramofon był sprzedawany w zestawie z kolumnami wykonanymi z tworzywa sztucznego.
Gramofon na początku posiadał wkładkę piezoelektryczną UF 50 w późniejszych latach była tam wkładka UF 60 lub UF 70.
Produkowany w latach 70 tych 20 wieku
Wzmacniacz o mocy 2x 3W przy obciążeniu 4 ohm

Wymiary gramofonu

  • Szerokość: 39,5cm
  • Wysokość: 12cm
  • Głębokość: 27,5cm

Zdjęcia 2 i 3 (pianka w tle) pochodzą z retroelektro.pl

gws-111_artur.jpg

Unimor RS 6101-1/2, RS 6102, RS-6103 i RS-6104

Zestaw nadawczo-odbiorczy RS 6101-1/2 o mocy wyjściowej 5 W jest przeznaczony dla samolotów, zaś o mocy 1,5 W dla szybowców. Zestaw pracuje w zakresie 118-138 MHz (9 kanałów z emisją A3) i jest zasilany z baterii 12 W; pobór prądu odpowiednio 2,8 i 1 A. Czułość odbiornika wynosi 1,5 µV, pobór prądu - 80 mA.

RS 6102 - 800 kanałowy zestaw nadawczo-odbiorczy z rastrem 25 kHz, pracujący w pasmie 118-138 MHz z emisją A3. Zestaw jest przeznaczony do instalowania na samolotach i śmigłowcach. Programowanie częstotliwości odbywa się za pomocą przycisków, a numer wybranego kanału jest wyświetlany. Moc wyjściowa wynosi 8 W, czułość odbiornika 1,5 µV, zasilanie 13,75 V lub 27,5 V poprzez reduktor.

unimor_6102_2.jpeg