Pozostałe

Eltra Brda 14S

Jedyny przenośny kalkulator inżynierski z rodziny Brda produkcji bydgoskiej Eltry. Drugi tego typu kalkulator polskiej produkcji zaraz po elwrowskim Lolku.
Sercem kalkulatora jest układ MCY 14008 produkcji CEMI a za sterowanie wyświetlaczem NSA 7120 odpowiedzialne są układy DS75492N.
Z braku odpowiednich polskich wyświetlaczy zastosowany zachodni 12 polowy wyświetlacz. Kalkulator oprócz typowych funkcji podstawowych posiada również możliwość wyliczania funkcji trygonometrycznych oraz ich odwrotności oraz logarytmów dziesiętnych oraz naturalnych. Posiada suwakowy przełącznik miary kąta oraz wyłącznik. Posiada też zapisaną w pamięci wartość liczby Pi. Kalkulator zasilany 6 bateriami AA lub z zewnętrznego zasilacza 9V.

1000002301.jpg

ZDZ Pulpit Sterujący 100BIS

Przedwzmacniacz lampowy produkcji Wojewódzkiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego z Wrocławia, składany przez uczniów w ramach praktyk i finansowania szkoły. Stanowił on element składowy zestawu elektroakustycznego ze wzmacniaczem BIS 100/101. Posiada pięć wejść, w tym dwa mikrofonowe i osobną regulację basu/sopranu. Monofoniczny, umożliwia podłączenie dwóch wzmacniaczy poprzez wyjście 0,5 V. Występował w kilkunastu wersjach kolorystycznych, widywano czarny, niebieski, zielony, kremowy i czerwony. Produkowany od lat 70-tych do początku 80-tych. Sprzedawano go głównie do fabryk, gdzie pracował w radiowęźle. Obecnie rzadko spotykany. Łącznie wyprodukowano do 5 000-10 000 egzemplarzy.

  • Zastosowane lampy:
  • 3 x EF86
  • 3 x ECC86
  • 1 x EM84
271393007_192091259774654_8244776914003263491_n.jpg

ZTSP PSZ-82

Urządzenie wyprodukowanie przez Zakłady Telewizyjnego Sprzętu Profesjonalnego w Warszawie. Mogące współpracować z kamerami widikonowymi marek: Unitra ZTSP, Unitra WZT, Unitra Polkolor, najpewniej jako rozdzielacz zasilania.

image_1.jpg

Warel "Tukan 1"

Radiotelefon "Tukan 1" jest nowoczesnym urządzeniem nadawczo-odbiorczym, którego produkcję rozpoczęto w 1980r. w Zakładach Elektronicznych Warel. Jest przystosowany do pracy w paśmie częstotliwości 26,960÷27,280 MHz.

warel_tukan1_0.jpg

ZDZ Rzeszów UMT-6

Uniwersalny Mikser Tranzystorowy, to monofoniczny mikser zaprojektowany na potrzeby szkół i ich radiowęzłów.

Urządzenie Posiada sześć kanałów, w tym trzy mikrofonowe i po jednym na magnetofon, tuner i adapter piezoelektryczny. Jedno wyjście sumy, wbudowany wzmacniacz podsłuchowy o oporności 8Ω, i obejmujący wszystkie kanały razem. Osobna regulacja niskich i wysokich tonów. W zależności od roku produkcji, model spotyka się z co najmniej trzema różnymi modelami wskaźników wysterowania, zmieniła się również żarówka sygnalizująca załączenie miksera.

Sprzęt prosty w konstrukcji, używany najczęściej w kooperacji z końcówkami mocy spółdzielni "Elektronika" lub wzmacniaczami Polkata. Produkowany co najmniej od 1982, prawdopodobnie do 1989.

zdz_umt6_0.jpeg

Warel "Żuraw"

Radiotelefon Żuraw, produkowany przez Zakłady Elektroniczne Warel, jest stacjonarnym urządzeniem nadawczo-odbiorczym, pracującym w paśmie częstotliwości 26,98 - 27,28 MHz na jednym z 16 kanałów. Jest on stacjonarną wersją przenośnego radiotelefonu Warel "Echo 1" i w większości przypadków pracuje jako stacja dyspozycyjno-kontrolna do współpracy z tymi radiotelefonami. Ponadto jest typowym wyposażeniem montowanym w kabinach operatorów dźwigów i suwnic na placach budowy lub halach fabrycznych przy stosowaniu tego zakresu częstotliwości oraz pracy z modulacją amplitudową.

warel_zuraw_0.jpg

Warel "Żuraw K"

Radiotelefon Żuraw K stanowi kolejną wersję rozwojową radiotelefonu Warel "Żuraw", opracowaną i produkowaną przez Zakłady Elektroniczne Warel. Wygląd zewnętrzny radiotelefonu jest taki sam jak radiotelefonuŻuraw. Nie uległ zmianie również układ manipulacji, a także przeznaczenie radiotelefonu. Zmieniono jednak układ elektryczny całego zespołu nadawczo-odbiorczego, wykorzystując bardziej nowoczesne elementy zarówno bierne, jak i czynne (tranzystory krzemowe), zapewniające dużą niezawodność pracy.

Warel "Echo 2"

Radiotelefon Echo 2 stanowi zmodernizowaną wersję radiotelefonu Warel "Echo 1", charakteryzującą się większą mocą wyjściową nadajnika, wynoszącą 100 mW, i lepszą czułością odbiornika, która jest nie gorsza niż 8 uV (przy stosunku sygnału do szumów 20 dB). Moc wyjściowa odbiornika wynosi 200 mW przy zniekształceniach nieliniowych h < 10%. Pozostałe dane techniczne radiotelefonu Echo 2 są takie same jak radiotelefonu Echo 1. Zmieniony został jednak układ radiotelefonu, schemat płytki montażowej oraz wartości poszczególnych elementów.

Radiotelefon Echo 2 (podobnie jak i radiotelefon Echo l) pracuje w paśmie tzw. częstotliwości niestrzeżonych, tzn. że należy się liczyć z możliwością występowania na tych częstotliwościach zakłóceń przemysłowych lub radiowych.

image1040.jpg

Warel "Echo 1"

Radiotelefon „Echo l”, produkowany przez Zakłady Elektroniczne „Warel”, jest urządzeniem nadawczo-odbiorczym pracującym w paśmie częstotliwości 26,98 - 27,28 MHz na jednym z 16 kanałów.

warel_echo_0.jpeg

Warel "Trop" i "Trop 2"

Radiotelefon „Trop" produkcji Zakładów Elektronicznych Warel Jest prostym tranzystorowym urządzeniem nadawczo-odbiorczym pracującym w paśmie 27,12 MHz. które to pasmo jest niestrzeżone tzn. że w czasie pracy mogą wystąpić zakłócenia przemysłowe i radiowe.

"Trop" Jest urządzeniem przenośnym, służącym do nawiązywania łączności radiowej między dwoma punktami, których największa odległość jest uzależniona od:
— Ukształtowania terenu (wysokość wzniesień, rodzaj i wysokość zalesienia, zbiorniki wodne, rodzaj i wysokość zabudowy, obecność konstrukcji stalowych i żelbetowych).
— Warunków atmosferycznych.
— Rodzaju i stanu nawilgocenia podłoża.
— Stanu źródła zasilania.

warel_trop2_0.jpg