Pozostałe

Fonica Pulpit Nauczyciela

FONICA - pulpit

Pulpit nauczyciela produkcji Fonica. Produkowany prawdopodobnie pod koniec istnienia firmy, być może w ramach próby przestawienia profilu produkcji w związku z trudną sytuacją finansową. Zagadkową sprawą jest nieco inne logo niż to znane z produktów w latach '90.

Zestaw składał się z części dla nauczyciela (pulpit) i części dla uczniów, za pomocą której uczeń mógł zgłosić się do odpowiedzi, można było podłączyć do niej także mikrofon i słuchawki. Prawdopodobnie miał służyć jako ułatwienia np. do nauki języków obcych.

Fonica wzmacniacz antenowy WSA-4

wzmacniacz antenowy Fonica_1.jpg

Wzmacniacz antenowy produkcji Fonica model WSA-4. Produkowany prawdopodobnie pod koniec istnienia firmy, być może w ramach próby przestawienia profilu produkcji w związku z trudną sytuacją finansową.

Wzmacniacz jest urządzeniem poprawiającym jakość odbioru TV w miejscach, gdzie natężenie pola sygnałów TV jest zbyt małe (znaczna odległość od stacji nadawczej) lub w przypadku stosowania długich przewodów antenowych, tłumiących sygnały TV doprowadzane do odbiornika. Przeznaczony do współpracy z zespołem dwóch anten, z których każda pracuje w kanałach 1 - 12.

Dane techniczne:

 • Wzmocnienie mocy w paśmie 40-790 MHz: 20 dB
 • Impedancja wejściowa: 2 x 300 ohm
 • Impedancja wyjściowa: 75 ohm
 • Zasilanie: 220 V; 50 Hz; 2,5 W
 • Wymiary:

[Porada] Czyszczenie potencjometrów suwakowch

Do wyczyszczenia potencjometrów potrzebne będą:
-śrubokręt płaski, cienki
-śrubokręt płaski, grubszy
-kombinerki
-patyczki higieniczne
-spray Kontakt PR

Na początku musimy odlutować potencjometr z płytki.
Po odlutowaniu, podważamy cienkim śrubokrętem płaskim metalowe zaczepy, znajdujące się na dole potencjometru, po stronie wyprowadzeń. Robimy to ostrożnie, tak aby brązowa ścieżka oporowa nie pękła.
Następnie wyjmujemy brązową ścieżkę oporową, w której znajdują się wyprowadzenia. Ścieżkę od strony czarnych linii czyścimy na sucho patyczkiem higienicznym. Następnie psikamy na inny patyczek preparatem Kontakt PR, i ponownie czyścimy. Patyczek ma być wilgotny, ale nie może być mokry.

ZRK Kasety pomiarowe [KS]

20180428_151423.jpg

Kasety pomiarowe do regulacji toru odczytu magnetofonu kasetowego.

Na zdjęciu:

 • KS-Cr
 • KS Dolby D

Rawar Cerber

Alarm Cerber źródło muzeum.daralarm.pl

Alarm Rawar Cerber.

Produkowany w latach 70/80.

ŁZK Prexer Fonobłysk

Fono błysk.jpg

Kolorofon produkcji Łódzkich Zakładów Kinotechnicznych Prexer, specjalizujących się w owym czasie w sprzętach kinowych, optyce i rzutnikach. Sądząc po numerze fabrycznym (przedstawiony egzemplarz ma 792714) wyprodukowano ich dość sporo, jednak dzisiaj ciężko jest go trafić. Urządzenie jest stereofoniczne - posiada 2 rampy po 3 kanały, kolory czerwony, żółty i zielony. Zamontowane są w nich żarówki lustrzane 230V 60W E27. Możliwość pracy w trybie mono lub stereo (zmieniane przełącznikiem), regulacja czułości dla każdego kanału z osobna. Sterowanie ze stopni końcowych wzmacniacza, zamontowano również dodatkowe gniazda do podłączenia kolumn głośnikowych. Z tego, co udało się ustalić (zdjęcia w sieci i schemat), istniały dwie wersje sterownika:

  [Porada] Wymiana głowicy GFE 101 na GFE 105 w zestawie Polonez [proj. Tomasz Krug]

  Polonez.JPG

  Nie od dzisiaj wiadomo, że przy przestrajaniu głowic GFE 101 napotyka się na problemy - bardzo słaby sygnał, brak stereo czy problemy z pokryciem pasma. Jako, że miałem (nie)przyjemność przestrajać je w mojej Kleopatrze i TSH 110, po wielu godzinach prób i kombinacji myślałem, że wyrzucę te tunery przez okno. Dlaczego tak się dzieje? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zamiast kombinować z wymianą tranzystorów, rdzeni i innych rzeczy, stwierdziłem, że prościej wstawić tam coś lepszego. Po konsultacjach z kilkoma znajomymi elektronikami okazało się, że jest to możliwe. Pozwoliłem sobie zrobić ten eksperyment w zestawie Polonez, widocznym na zdjęciu 1. Ponieważ wszystko zadziałało, czas pochwalić się efektami.

  [Porada] Wymiary pasków [Unitra 4 Life]

  3 wymiary

  Lista wymiarów pasków do magnetofonów i gramofonów produkcji krajowej.

  UWAGA! JEŚLI NIE JEST PODANY TRZECI WYMIAR NALEŻY PRZYJĄĆ, ŻE JEST IDENTYCZNY (ZBLIŻONY) JAK DRUGI.

  Wymiary podane w [mm] milimetrach.

  • 30 x 0,8 licznik Hania
  • 33 x 1,0 napędowy Kajtek, licznik Radmor
  • 33 x 1,4 przewijanie Klaudia, Condor, wyjazd szuflady MDS 418/432/442, SKALD 1
  • 36 x 0,8 autostop MDS 456
  • 39 x 1,4 sprzęgło MDS 418/432/442
  • 39 x 0,8 licznik M 70XX/80XX/90XX, MDS 500-506 DIORA
  • 39 x 1,2 przewijanie MDS 500-506, MDS 456 DIORA
  • 40 x 1,0 licznik RMS 404
  • 45 x 1,0 licznik MDS 418/432/442
  • 46 x 0,8 licznik szuflada MDS-418/432/442, Edyta-2

  Zatra BNS 12/3

  DSC00365.JPG

  Mniejszy brat prostownika BNS 12/6. Produkowany w tym samym czasie. Pierwsze co zwraca uwagę, to prostota budowy i o połowę mniejsza moc wyjściowa. Prostownik był dedykowany do ładowania akumulatorów Fiata 126p, ale równie dobrze radzi sobie z większymi.

  [Porada] Literatura dla początkujących

  literatura.jpg

  W związku z tym, iż na forum pojawiło się w ostatnim czasie dość sporo młodych osób, które nie kryją się z brakiem podstawowej wiedzy, postanowiłem zaproponować kilka pozycji literaturowych, które mam nadzieję trochę rozjaśnią Wasze umysły:

  1. K. Lewiński, A. Lewińska "Naprawa i strojenie odbiorników radiowych" Wydawnictwa Komunikacji i Łączności
  2. T. Głuski, M. Próchnicki "Magnetofon Tonette" Wydawnictwa Komunikacji i Łączności
  3. H. R. Monse "Magnetofon dla wszystkich" Wydawnictwa Komunikacji i Łączności
  4. T. Głuski, M. Próchnicki "Magnetofony ZK-246 i M2404S" Wydawnictwa Komunikacji i Łączności
  5. J. Kacperowski "Zarys elektroakustyki" Wydawnictwa Komunikacyjne
  6. L. Niemcewicz "ABC elektroniki - półprzewodniki" Wydawnictwa Komunikacji i Łączności