Diora RE-122

Kieszonkowy, przenośny odbiornik bateryjny produkowany przez Diorę w latach 90-tych. Układ najprawdopodobniej ten sam co w R122 (odbiornik oparty o obwód scalony TDA7088, montaż powierzchniowy elementów oprócz gniazd i przełączników).

W stosunku do R122 posiada wbudowany zegar (najprawdopodobniej gotowy moduł od zewnętrznego dostawcy) tam gdzie w R122 jest atrapa sugerująca wbudowany głośnik. Charakterystycznym elementem dla tych odbiorników (zarówno RE122 jak i R122) jest brak potencjometru regulacji głośności (być może był na kablu słuchawkowym), brak wyłącznika (wyłączenie odbiornika następowało po wyjęciu wtyku słuchawek z gniazda, o czym informuje wytłoczony napis na tylnej części obudowy) i dwa zakresy pasma UKF (OIRT i CCIR) przełączane przełącznikiem suwakowym z boku urządzenia.

Strojenie odbywało się przez automatyczne przeszukiwanie całego zakresu do przodu uruchamiane górnym przyciskiem, powrót do początku zakresu następował przez naciśnięcie dolnego przycisku. Zasilanie za pomocą dwóch baterii AA (tzw. paluszki).

Produkowano także wersje na zamówienie jako gadżety reklamowe, na jednym ze zdjęć odbiornik wyprodukowany dla poznańskiego radia RMI.

Ostatnio edytowano: 12/01/2021 - 08:56