Tonsil Ton 200

Tonsil TON 200 (ZgB 200-8-559)

Zestawy głośnikowe TON 200 są przeznaczone do sal średniej wielkości, pubów, mniejszych dyskotek, świetnie się spiszą także np w ogródku.
Kolumny wręcz porażają dynamiką i mocą. Są to najmocniejsze kolumny wyprodukowane przez zakłady Tonsil zaraz po zestawach ZEUS. Posiadają specjalną tubę wzmacniającą niskie częstotliwości. Jest to połączenie otworu bass reflex i tuby basowej.
Bardzo dobrze się sprawują przy muzyce techno i tanecznej, gdzie jest "przytupnięcie", które czuć całym ciałem.

Zestawy pojawiają się po raz pierwszy w materiałach reklamowych na rynek niemiecki w roku 1989 (sprzedawane w sieci Voelkner pod marką McPower MP-4000).

Kolumny skonstruowane w taki sposób, by były bardzo wytrzymałe termicznie, bardziej skierowane na moc, aniżeli jakość brzmienia. Objętość komory głośnikowej to około 52L….jest to zdecydowanie za mało, na dwa tak mocne i duże głośniki basowe. Ich atutem w takim systemie jest ogromna wytrzymałość na moc. Dzięki temu kolumny brzmią potężnie i wszystkim zatrzęsą.
Obudowy solidnie zbudowane z płyt MDF pokrytych czarną drewnopodobną okleiną, doskonale znaną z Altusów. Ważą dość dużo, bo aż 25kg ale w przypadku kolumn to zaleta
System trójdrożny, labiryntowy. Zwrotnica elektryczna bardzo dobra, starannie zaprojektowana o cięciu 12dB/oktawę i podziale filtrów 3500 Hz i 6000 Hz.

Przetworniki:

  • Niskotonowe; GDN 25/80 15Ω z lakierowaną membraną – zawieszenie piankowe. Dwa głośniki przypadają na jedną kolumnę, łączone równolegle co daje impedancję wypadkową ~8Ω
  • Średniotonowy; GDM 10/80/2 8Ω
  • Wysokotonowy; GDWT 9/70/2 FP 8Ω Głośnik wysokotonowy tubowy z ferrofludiem podnoszącym efektywność, oraz wytrzymałość mocową.

Kolumny brzmią tak, jak przystało na zestawy estradowe. Bas szybki i wysoki, z dużą dynamiką i kontrolą.
Średnie tony nieco wycofane, odgrywające czysty i soczysty wokal, i różne instrumenty muzyczne. Przy większych mocach dają o sobie znać.

Wysokie tony najbardziej się wysuwają, dają do zrozumienia że one tu biorą górę. Grają głośno, nieco za głośno w porównaniu do reszty pasma, lecz do tego się czepiać nie można – w końcu to głośnik tubowy, a ten ma swój charakterek.

ZgB 200-8-559 nie nadają się do odsłuchu w domu (choć można nad nimi popracować co da zadowalające rezultaty). Są to już zestawy typowo estradowe, na których można zrobić niemałą imprezę z powodzeniem, i to bez użycia sub basu.
Do napędzenia takich smoków, jakimi są TON 200 trzeba porządnej końcówki mocy, która zapewni nam co najmniej 200W przy minimalnych zniekształceniach harmonicznych przy impedancji 8ω.

Osobiście polecam końcówkę mocy ADS-LX800 Polskiego producenta która odda 250W 8Ω
przy zniekształceniach równych THD=0,1%. Zapewni nam to odpowiednią kontrolę nad głośnikami, no i moc

Ogólnie Zestaw Głośnikowy TON 200 jest godny polecenia osobom, które poszukują:
- dużej mocy, która zostanie wykorzystana
- nie zapomnianych wrażeń z odsłuchu przy większej mocy w stosunkowo nie wielkim pomieszczeniu, powiedzmy 25m^2

Dane techniczne:

  • Moc znamionowa 200W
  • Moc długotrwała 400W
  • Impedancja 8Ω
  • Efektywność 94 dB
  • Wymiary 320 x 1100 x 280 mm
  • Masa (1 szt.) 25 kg
    Pasmo przenoszenia 45 – 20 000 Hz

Zalety

  • Bardzo duża wytrzymałość mocowa
  • Ogromne możliwości dynamiczne
  • Specjalna tuba wzmacniająca niskie częstotliwości
  • Brzmienie bardzo dyskotekowe (dla niektórych to wada, ale ten zestaw został fo tego stworzony)

Wady

  • Nie przenoszą dostatecznie niskich cząstotliwości
  • Potrzebują naprawdę mocnego sprzętu zasilającego
  • Chyba waga, o ile to wada

Artykuł ten również odnosi się w zasadzie do zestawów TON 400, gdyż nie ma zasadniczej różnicy między tymi modelami.
Jedyna różnica to taka, że model TON 400 posiada zmienioną charakterystykę przenoszenia średnich częstotliwości przez głośniki basowe; odpowiednio głośnik wyżej do 2500 Hz, głośnik niżej do 550Hz, podejrzewam że przy podziale 6dB. Przenoszenie pasm wyższych odbywającego się przez GDM i GDWT nie uległo zmianie.
Model TON 400 wprowadzono do produkcji w 2000 roku.

--
Skan schematu zwrotnicy i zdjecia kolumn dzięki uprzejmości użytkownika jarosław

Ostatnio edytowano: 04/05/2021 - 15:55