Taraban 2 - czym zastąpić uszkodzony filtr 131?

39 odpowiedzi [Ostatni post]
 
Poziom 1
Punkty: 49
Posty: 23
W klubie od: 25/05/2020

Witam.

W moje ręce wpadł ostatnio Taraban 2.
Jest sprawny w tym sensie, że uruchamia się i podłączając pod wejście magnetofonu np. odtwarzacz mp3 można słuchać muzyki.
Problem jest natomiast z docelowym zastosowaniem, tzn. ze słuchaniem radia.
Ktoś go kiedyś próbował przestroić (wnioskuję po wartościach 6 kondensatorów z sekcji UKF), robiąc to na tyle nieumiejętnie że dużą ilością cyny pozalewał kilka ścieżek, robiąc między nimi zwarcia. UKF milczy i w sumie nie jest to dziwne - trzeba zapewne odessać tą cynę, aby tych zwarć nie było i ewentualnie poprawić zimne luty.

Ta sama osoba (zapewne) uszkodziła też filtr F3, będący konkretnie filtrem p.cz. AM o numerze 131. Podejrzewam, że został wepchnięty maksymalnie do dołu (lub ukruszony) rdzeń, ponieważ stroik służący do jego regulacji znajduje się wyraźnie niżej niż w innych filtrach i w żadną stronę nie da się nim obracać. Efektem jest brak odbioru na falach długich, średnich i krótkich. Widać również ślady nieumiejętnej próby jego wylutu.
Filtr ten jest niedostępny w sprzedaży (zarówno internetowej, jak i tradycyjnej), a zamawianie innego odbiornika żeby tylko wylutować ten filtr mija się z celem. Również elektrośmieci nie wchodzą w grę - w mojej okolicy są pilnie strzeżone.
Pomyślałem więc o 3 sposobach przywrócenia odbioru AMu w tym radiu:
1. Próba reanimacji 131: jeżeli uzwojenie nie jest przerwane, a rdzeń ukruszony - przesunięcie rdzenia ku górze. Jak jednak możliwie bezinwazyjnie ściągnąć ekran z filtru, nie uszkadzając przy tym uzwojenia i wyprowadzeń?
2. Sposób nr 1, ale w przypadku uszkodzenia rdzenia - zastąpienie go innym z innego filtru AM 1xx.
3. Wymiana na inny filtr AM 1xx. Niedaleko mnie jest sklep z podzespołami elektronicznymi i mają tam filtry 117, 118 oraz 120. Najbliższy do 131 jest chyba 120 (trzeba będzie jednak wymienić kondensator C62 z 6800 pF na 1 pF i ewentualnie pokombinować coś z połączeniem pinu nr 2).

Który sposób najlepiej wykorzystać i czy prawidłowo rozumuję?
Z narzędzi przydatnych do diagnostyki dysponuję multimetrem (z pomiarem poziomu dBu), tunerem RTL-SDR (przydaje się do pomiaru częstotliwości heterodyny w zakresie fal krótkich i ultrakrótkich) oraz Raspberry Pi (przydatne do generowania sygnałów w zakresie od 50 kHz do 1 GHz).

Z góry dziękuję za sugestie.