PW9013 zniekształcenia sygnału na przedwzmacniaczu
- Zaloguj Zarejestruj się by odpowiadać
Szanowni,
Walczę trochę z PW9013, bo szumiał na jednym kanale. Z szumem sobie poradziłem - wymieniając tranzystory, przy okazji zrobiłem mały recap dla kondensatorów <10uf.
Zauważyłem jednak ciekawą przypadłość. Otóż stopień korekcji barwy widocznie zniekształca sygnał. I teraz się zastanawiam, czy ten typ tak ma - korekcja leci w ujemnym sprzężeniu zwrotnym w ostatnim stopniu przedwzmacniacza - czy coś przeoczyłem. Tyle, że do przeoczenia zostały już tylko bierne elementy w postaci rezystorów i kondensatorów innych niż elektrolity.
Ktoś, kiedyś grzebał przy tym wzmaku?
@EX_ter:
To dość znana usterka w takich obwodach korekcyjnych, są zwykle trzy możliwości:
- któryś z elektrolitów ma znaczącą upływność i tym robi za niechciany opornik, przesuwając mocno punkt pracy jednego lub obydwu tranzystorów. Nowe, niezaformowane elektrolity aluminiowe czasem mogą tym narobić zamieszania w stopniach o dużej impedancji wej/wyj.
- leciwe styroflexy też odstawiają takie siupy, zmień wszystkie, ale na też foliowe. Taki dowcip zrobił mi kiedyś styroflexiak w Elizabetce, było jednocześnie słyszalne stłumienie sygnału.
- Któryś z oporników, znudzony zapewne monotonią swojej bierności postanowił się odmienić. To w większości wypadków zdemaskuje woltomierz, porównaj napięcia z drugim kanałem. 5...7% różnicy to normalka, ale 20% to już obsuw.
Powodzenia!
Pokaż te oscylogramy, opisz w jakich warunkach je wykonałeś, jakie były nastawy itp. wtedy zobaczymy w jakim stopniu i co może być przyczyną
Nie przypuszczasz przecież, że tak został zaprojektowany do zniekształcania sygnału. Napisz o co chodzi i co do tej pory ustaliłeś, przedstaw wyniki Twojej analizy i pomiarów, na razie jest to bardzo enigmatyczne.