Jak nagrywać kasety uzywane - uwagi, spostrzeżenia, dyskusja

20 odpowiedzi [Ostatni post]
 
Poziom 7
Punkty: 7129
Posty: 3378
W klubie od: 06/01/2017

Temat niby banalny - z pozoru ;) .
Niby wystarczy wybrac rodzaj taśmy, wcisnąć record, pokrecić gałą master level aby wskażnik migał pomiędzy 0 a +3 db i ... już.
Otóż wg mnie nic bardziej mylnego.
Po pierwsze kasety używane moga już z wielu powodów "tracić wysokie tony". Wtedy konieczna jest korekcja prądu podkładu - najlepiej ręczna, bo wtedy wiemy ile brakuje. Czyli zazwyczaj o ile musimy obnizyć prąd podkładu, aby podbić wysokie tony do prawidłowego poziomu.
Za poziom prawidłowy rozumiem słyszenie wysokich tonów na poziomie zbliżonym do oryginału ze żródła. Zwykle sa nieco gorsze, chociaż sa kasety i decki, które pozwalają uzyskac poziom idelanie taki sam jak sygnał żródłowy.
Kiedy to juz mamy, to musimy ustalić do jakiego poziomu możemy "nasycić" kasetę, aby nie było przesterowań oraz ( co może wazniejsze ) , aby poprzez za duże wysterowanie kasety podczas nagrywania, nie tracić wysokich tonów w nagraniu.
To zjawisko wynika chyba z charakterystyki kasety i optimum wysokich spada po wysterowaniu kasety powyżej "0".
Jeżeli ktoś mógłby precyzyjniej i klarowniej wyjaśnić to zjawisko to będe wdzieczny. Ja nie czuję się na siłach.

Wielu pewnie z Was nagrywało kasetę i wysterowując poziom nagrania prawidłowo, uzyskiwaliście poziom nagrania .... niższy i czesto bez klarownych wysokich tonów.
Po pierwsze wysterowując klasycznie nagranie do okolicy "0" na wyswietlaczu przesterowywało się kasetę ( powyżej jej poziomu aktualnie mozliwego nasycenia ) . To już obniża poziom wysokich tonów w stosunku do głosności nagrania a po drugie zwykle taka kaseta już z powodu zużycia traci możliwość nagrania wysokich tonów na prawidłowym poziomie, przy standardowym prądzie podkładu do danego typu kasety.
Po nałożeniu się tych dwóch zjawisk mamy zmulony dzwięk :( nagrania.

Decki z automatyka nagrywania automatycznie obnizaja poziom nagrania, aby uzyskac optimum jakości z danej kasety. Dalej jednak nie wiemy co jest tego dokładną przyczyną.
Lepszy "poglad" co jest nie tak z kasetą dają decki z ręczna kalibracją.
Moim zdaniem im więcej opcji kalibracji tym lepiej.
Ja na razie jestem zauroczony możliwością testowania i regulacji biasu.
Następnie testowaniu maximum nasycenia kasety i potem nagrywania, tak jak pokazały testy generatora w decku. Samo przełaczanie source podczas nagrania to tylko takie sprawdzenie jakości nagrania i poprawności ustawień.

Przymierzam się dlatego do decka, który ma do tego ręczną kalibrację prądu podkłądu, osobno dla tonów niskich - 400 Hz i tonów wysokich 10 000 Hz .
Do tego oczywiście osobno na kazdy kanał !!! :) .

Proszę pisać poprawnie używając znaków diakrytycznych [rafal tomaszuk]