Taraban 2 - zaniżone napięcie zasilania i brak odbioru AM

18 odpowiedzi [Ostatni post]
 
Poziom 0
Punkty: 21
Posty: 10
W klubie od: 23/12/2021

Witam.

Mam odbiornik jak w tytule. UKF był już przestrojony i odbiera pełne pasmo CCIR. Problem jest natomiast z zakresami D, S, K - do niedawna bardzo słabo odbierał PR1 na długich i Chińczyków na krótkich, na średnich jedynie okazjonalnie jakieś "świsty". Po pewnym czasie nie dało się odebrać nawet tego.
Otworzyłem obudowę i zobaczyłem, że filtr nr 2 (107) ma wepchnięty do końca rdzeń i jest pozbawiony stroika. Miał też bardzo krótkie końcówki do lutowania, praktycznie z trudem kontaktował. Ponieważ nie miałem drugiego takiego filtru, wykorzystałem fragment uzwojenia filtru 118 - przy odpowiednim ustawieniu rdzenia ma on identyczne indukcyjność i rezystancję jak filtr 107 (zmierzyłem miernikiem). Niestety, dalej jest cisza.
Sądząc, że coś skopałem przy lutowaniu i przeróbce, zacząłem sprawdzać ciągłość uzwojeń i napięcia na UL1211N. Ciągłość jest, napięcia na UL1211N dla wszystkich zakresów AM są poprawne (choć w dolnej granicy). Isostaty też łączą, skoro podawane jest odpowiednie napięcie na UL1211N.
Zmierzyłem więc napięcie zasilania po stronie prostownika i tu zaskoczenie: zamiast 18 V tylko 16,2. Napięcie w gniazdku mam dobre i wynosi ono ok. 235 V, więc powinno wyjść nawet trochę więcej niż 18.
Zacząłem mierzyć (względem masy) napięcia na tranzystorach T3 i T4. Za wyjątkiem bazy są one zaniżone na wszystkich zakresach AM. Dla kolektora wynoszą 10,4 V (zamiast 12), a dla emitera 0,6 V (zamiast 0,9). Nie ma też oscylacji heterodyny na AMie (pomiar na kołkach P3 i P4 - dla tranzystorów T1 i T2 też napięcia są zaniżone, ale tu oscyluje i odbiera bez problemu nawet dalekie stacje na kawałku drutu położonym na biurku). Tu nie ma nawet śladu odbioru.
Sprawdziłem R21, C40 oraz C37 i wartości są prawidłowe, choć na PCB w miejscu wylutu po C40 jak mierzę rezystancję to jest ona rzędu MΩ.
Sprawdziłem też (choć bez wylutu) tranzystory T3 i T4. T3 przechodzi test diody na multimetrze, T4 nie (na żadnej z elektrod).
Co mogę jeszcze sprawdzić poza podmianą T4?
Czy żeby podnieść napięcie do 18 V wystarczy wymienić na nowe C93 i C86?

Z góry dziękuję za pomoc.