Unitra czyli jak nie zepsuć bardziej

5 odpowiedzi [Ostatni post]
 
Poziom 2
Punkty: 147
Posty: 63
W klubie od: 20/12/2020

Szanowni koledzy!
Bardzo lubię naszą stronę i często na nią zaglądam. I mam taką refleksję - często natykam się na wypowiedzi osób, które kupiły fajny-ulubiony-modny sprzęt Unitry i proszą o poradę jak go naprawić. Proszą w sposób, który sygnalizuje bardzo małą wiedzę na temat elektroniki. Myślę że właśnie dla takich osób powinniśmy umieścić kilka PODSTAWOWYCH rad, jak się do tego zabrać. Oto moje sugestie:

1. warsztat (oświetlony) - konieczna jest dobra lutownica, topnik, pęseta, boczne do cięcia, lupa, wkrętaki, klucze nasadowe M3,M4...Absolutnie niezbędny jest multimetr. Jeśli ktoś "chwyci bakcyla" to oscyloskop, generator etc.

2. praktyka - świetnym wdrożeniem się do elektroniki są kity do samodzielnego montażu np. wydawane przez AVT. Te w wariancie ze wszystkimi elementami, wymagają jedynie zlutowania i uruchomienia w/g opisu dołączonego do zestawu.

3.pierwsze podejście do naprawianego sprzętu zaczynamy obowiązkowo od przygotowania sobie jego schematu lub serwisówki. Potem otwarcie obudowy urządzenia NIE PODŁACZONEGO DO SIECI. Dokładne obejrzenie płytek - już wtedy można dostrzec spalone elementy lub zalane cyną ścieżki.
Kolejny krok to sprawdzenie zasilacza - jest to bardzo częsta przyczyna niedziałania sprzętu. Po kolei - napięcia wyjściowe na transformatorze, potem na prostowniku, potem za stabilizatorem.
Jeśli mamy wszystko ok to dopiero teraz zaczynamy analizować resztę urządzenia; czy to tuner, wzmacniacz, czy magnetofon. Mierzymy napięcia zgodnie z wartościami podanymi na schemacie. Warto profilaktycznie wymienić wszystkie elektrolity - te z Elwy mają kilkadziesiąt lat i nawet jeśli sprawdzimy że pojemność jest ok, to trwałość nie poraża i za miesiąc-dwa sprzęt może ponownie trafić na warsztat.

Nie wymieniajmy pochopnie wszystkich innych elementów w nadziei że się uda. Nie oto chodzi. Próbujmy sami przeanalizować problem - w ten sposób uczymy się, nabywamy odruchów i poznajemy układ. Sprzęty Unitry są bardzo wdzięcznym i stosunkowo prostym do ogarnięcia tematem - korzystajmy z tego.

Powodzenia!!!!