Dominik DMP-205
- Zaloguj Zarejestruj się by odpowiadać
Witam wszystkich forumowiczów. To mój pierwszy wpis na forum.
Przymierzam się do przestrojenia odbiornika Dominik DMP-205. Póki co rozkręciłem i oczyściłem co nieco z kurzu. Odnalazłem kondensatory które należy wymienić. C85 ma wartość 43pF zamiast 27pF-jak podają różne artykuły. W środku nie widać śladów wcześniejszych napraw. Zastanawiam się tylko jak teraz sprawdzić czy niski zakres UKF jest w ogóle sprawny? Po przełączeniu na UKF nic nie słychać nawet szumu. Nie mam podłączonej anteny. Dziwnie wygląda też cewka L1 - ma cieniutki drucik, a z tego co znalazłem na sieci w podobnych odbiornikach cewka taka miała grubszy drut. Cewka L2 nie posiada rdzenia. Radio odbiera PR1 PR na długich. Chciałbym mieć pewność, że radio jest sprawne zanim zabiorę się do przestrojenia.
Polecam przeczytać: https://unitraklub.pl/temat/28808
Konwerter to jest jakiś sposób na sprawdzenie, nadajnik lub transmiter również. Najprościej chyba transmiterem byłoby sprawdzić, tylko wszystkie są na górne pasmo. Ale czy dobrze mi się wydaje, że jakby było wszystko ok to powinienem chociaż szum słyszeć po przełączeniu na UKF? Podejrzana wydaję mi się cewka L1 z cieniutkim - może połamanym drucikiem.
Strojenie tych radioodbiorników bywa dość problematyczne, lekko ruszysz rdzeniem od p.cz. i już jest cisza na UKF.
Druga sprawa jest taka, że te radioodbiorniki charakteryzowały się słabym szumem na zakresie UKF, a przy słabszej stacji zamiast dużej ilości szumów po prostu ciszej odbierał i gdy kręcąc gałką strojenia znalazłeś silną stacje to potrafił on mocno ryknąć.
Druty na cewkach mają odpowiednią średnicę, tylko sprawdź miernikiem czy jest ciągłość obwodu oraz poszukaj brakującego rdzenia do cewki i brakującej plastikowej osłony na agregat strojeniowy. Pojemnością kondensatora C85 się nie przejmuj, tylko wymień na pojemność 15pF jak instrukcja przestrajania nakazuje.
Bawienie się w podłączanie konwertera wydaje się na razie bezsensowne, skoro brakuje rdzenia w cewce to nic na nim nie odbierze.
Możliwe, że fabrycznie nie było osłony na kondensatorze strojeniowym?
Możliwe, że fabrycznie nie było osłony na kondensatorze strojeniowym?
Mało prawdopodobne. Ktoś tutaj musiał grzebać, co zresztą widać po braku rdzenia w cewce
Proszę próbować przestroić i niczego się nie obawiać. Nawet jeśli tego rdzenia nie ma. Najwyższą czułość, uzyskuje się przy niemalże całkowitym jego wykręceniu.
Jeśli okaże się niezbędny, służę pomocą. Tego typu odbiornik bardzo łatwo się przestraja, w warunkach domowych. Pokazałem to wielokrotnie. Powodzenia! :)
Jak tylko będę miał wszystkie niezbędne elementy to spróbuję przestroić. Najgorzej jest z dostępnością trymerów.
Próbowałem dzisiaj transmitera fm ale niestety najniższa jego częstotliwość to 76MHz.
Spróbuj przez częstotliwości lustrzane - 87,5-95,4 MHz powinieneś odebrać na sprawnym, nieprzestrojonym odbiorniku w zakresie 66,1-74 MHz. Trymery nie są niezbędne - można kombinować z łączeniem szeregowym/równoległym zwykłych kondensatorów.
Trymery nie są potrzebne, jeśli właściwie dobierze się kondensatory ceramiczne.
Jeśli zechcesz, proszę zajrzyj na mój kanał. Wyszukaj filmy o odbiornikach typu "Contessa", "ADAM", czy "Jubilat" i ewentualnie skorzystaj z zamieszczonych w tych prezentacjach instrukcji. Oczywiście wg własnego uznania.
Dla ułatwienia link do najprostszej metody przestrajania tego typu odbiorników w warunkach domowych, bez użycia specjalistycznych narzędzi.
Podkreślam - powyższe propozycje i poniższa publikacja, są jedynie sugestiami.
Powodzenia!
Dziękuję za odpowiedź. Większość materiałów z yt na temat radioodbiorników o zbliżonej konstrukcji obejrzałem, w tym z Twojego kanału. Co niektórzy używają trymerów, bo można dokładniej dobrać pojemność. Ale myślę, że tak jak piszesz powyżej nie są one potrzebne w warunkach domowych-kiedy nie dysponujemy aparaturą pomiarową. Ale i tak mam zamiar trymery kupić skoro zamawiam elementy wysyłkowo, tak na wszelki wypadek.
Dodam jeszcze, że u mnie gniazdo antenowe jest połączone z pcb przez dwa kondensatory ceramiczne o wartości 100 (taki mają nadruk). Kondensatory są wlutowane od strony druku szeregowo między pinami gniazda antenowego a płytką pcb (po jednym kondensatorze dla każdego pinu gniazda antenowego).
Witaj, tyle samo poświęcisz czasu na weryfikowanie czy sprawna głowica jak na rozpoczęcie przestrajania, potem sprawdzisz działanie w postaci przestrojonego radia.
A ze sprawdzaniem, to trzeba zastosować odpowiedni konwerter
https://www.google.com/search?q=konwerter+ukf&hl=pl&source=lnms&...
Albo budować nadajnik na oirt, przykładowy schemat nie jest na Tobie potrzebne pasmo ale pokazałem ile to pracy i jak skomplikowany jest prosty nadajnik