Nowa Unitra
- Zaloguj Zarejestruj się by odpowiadać
Panowie, nie byłem na AS, nie słuchałem tych monitorków, ale swoje zdanie trochę "w ciemno" wyraziłem kilka stron wcześniej. Już wtedy pisałem, że bez względu na to jak grają, najprawdopodobniej nie są warte swojej ceny bo to bez wątpienia najdroższe tego typu kolumny na rynku a jednocześnie jest to kot w worku.
Wychodzi na to że miałem rację, a przynajmniej w dużym stopniu.
Nie ma znaczenia kto tego słucha, ważne jest jaki ma punkt odniesienia, a żeby mieć punkt odniesienia to trzeba przesłuchać setki zestawów.
Przypomnę tylko, że Tonsil w latach swojej świetności też się chwalił że oceny brzmienia "flagowych" kolumn dokonują muzycy (nie pamiętam czy z filharmonii czy z akademii muzycznej). Wiemy jaki jest efekt, dziś kiedy mamy porównanie z innymi produktami nie podchodzimy już tak entuzjastycznie do brzmienia większości kolumn dawnego Tonsilu.
Dlaczego muzycy ocenili dobrze? Odpowiedź wydaje się prosta - bo widocznie były to jedne z lepszych kolumn jakie wówczas słyszeli, co wcale nie oznacza że te kolumny były najlepsze i najwierniej reprodukowały dźwięk.
To że muzyk ocenił pozytywnie to oznacza tylko tyle że jest nieźle, ale nie oznacza że to najlepszy wyrób na świecie.
Tak, bardzo ważny jest punkt odniesienia.
To że muzyk ocenił pozytywnie to oznacza tylko tyle że jest nieźle, ale nie oznacza że to najlepszy wyrób na świecie.
I przecież, nikt tu nie twierdził, że najlepszy na świecie.
To są oczywistości.
Nawiązałem do wypowiedzi Wojtka, z której wynika że jego znajomy muzyk jest zachwycony tymi kolumnami.
Arturze, ten mój komentarz, to nie przeciwko, a po to by podkreślić pewną kwestię.
A tu materiał Unitry:
https://www.youtube.com/watch?v=HW6MVJBRDDw
.....
Wkładka Unitry podobno jest MC. No i jak się łatwo domyśleć, nie będzie "Made in Poland" (ale nie mogę powiedzieć gdzie i przez kogo).
Będzie produkowana dla Unitry, według ich wytycznych, a nie tylko "przefarbowana". Producent nie ma w swej ofercie takiej wkładki.
Wkładka Unitry podobno jest MC. No i jak się łatwo domyśleć, nie będzie "Made in Poland" (ale nie mogę powiedzieć gdzie i przez kogo).
Będzie produkowana dla Unitry, według ich wytycznych, a nie tylko "przefarbowana". Producent nie ma w swej ofercie takiej wkładki.
Ja bym jeszcze dopisał że nie będzie tania, aby było po NU :) stawiam że tak koło 6-8k
Arturze, ten mój komentarz, to nie przeciwko, a po to by podkreślić pewną kwestię.
Ja nie mam pretensji, po prostu uściśliłem do czego się odniosłem w swoim poście.
Natomiast wracając do Unitry - na filmie słuchacze jako główną wadę kolumn wskazywali złą średnicę, patrząc na charakterystykę dostępną na stronie Unitry sprawa jest jasna - 3kHz dołek na ok 6dB w stosunku do reszty. Z sekcji środka/góry wybija się przedział 5-8kHz czyli najbardziej syczące częstotliwości, zaś ogólnie cała sekcja wysokotonowa jest trochę cichsza w stosunku do sekcji niskotonowej i stąd wrażenie dużej ilości basu - zaburzona tzw. równowaga tonalna.
Ten dołek na 3kHz wynika z częstotliwości podziału - po prostu jest źle dobrana, a pewnie inna być nie może. Jeśli już ktoś musiał tak zrobić to trzeba było zastanowić się jak wyrównać fazę i wówczas charakterystyka by się wyprostowała.
Problemy wynikają najprawdopodobniej z powodu źle dobranych głośników, co potwierdza w przypadku głośnika wysokotonowego potwierdza opis na stronie Unitry:
Duża tłumienność filtrów pozwala również ograniczyć zniekształcenia, charakterystyczne zwłaszcza dla aluminiowej kopułki wysokotonowej pracującej poza swoim optymalnym zakresem częstotliwości.
Zawsze w takich przypadkach mnie zastanawia jedna rzecz - skoro wiadomo że to tak nie powinno być, to po co to tak zostało zrobione?
Źle dobrano głośniki, a potem próbowano jakoś wybrnąć z tego stosując strome filtry. Świadomie popełniono więc błąd konstrukcyjny.
Kompletnie nie rozumiem co tu się wydarzyło. Kolumnę zaprojektowano od zera, więc co stanęło na przeszkodzie aby zrobić to zgodnie ze sztuką?
Zdaję sobie sprawę że nie jest łatwo dobrze dopasować głośniki i prawidłowo zbudować zwrotnicę pasywną, ale na tym właśnie polega sztuka budowy kolumn.
Arturze, ten mój komentarz, to nie przeciwko, a po to by podkreślić pewną kwestię.
A tu materiał Unitry:
https://www.youtube.com/watch?v=HW6MVJBRDDw.....
Wkładka Unitry podobno jest MC. No i jak się łatwo domyśleć, nie będzie "Made in Poland" (ale nie mogę powiedzieć gdzie i przez kogo).
Będzie produkowana dla Unitry, według ich wytycznych, a nie tylko "przefarbowana". Producent nie ma w swej ofercie takiej wkładki.
A tak apropos MC. Czy "stara" Unitra produkowała wzmacniacz/przedwzmacniacz, który mógł współpracować z wkładką MC?
- « pierwsza
- ‹ poprzednia
- …
- 164
- 165
- 166
- 167
- 168
- 169
- 170
- 171
- 172
- …
- następna ›
- ostatnia »










Co ci kto powie o brzmieniu tych kolumn jak tego też nikt nie słuchał.