Fonica Zefir Z-21

Wentylatorek zaprojektowany w łódzkich zakładach radiowych "FONICA" w okresie końca lat pięćdziesiątych i początku sześćdziesiątych.

Projekt był lekarstwem na nadwyżkę produkcyjną silników które zalegały w magazynach ze względu na ograniczenie produkcji gramofonów przenośnych. Projekt wentylatorka opracował kierownik montażu gramofonów w przeciągu 2 dni, który przedstawił dyrektorowi. Pomysł z początku wzbudzał wiele kontrowersji jednak zobaczono w tym zwiększone dochody zakładu.

W latach 1958-1961 był produkowany w niedużych seriach, rok 1962 przyniósł produkcję wielkoseryjną z oddzielną linią montażową tylko do montażu wiatraczków. Produkcja odbywała się aż do roku 1975, kiedy produkcję w nowej formie przeniesiono do Metrix-a w Tczewie, a na miejsce wentylatorków weszła produkcja małego radioodbiornika z gramofonem Fonica ZM-10 "Fonoset".

Dane techniczne:

  • Zasilanie: 220V
  • Częstotliwość: 50Hz
  • Moc pobierana: 12W
  • Wydajność chłodzenia: 3m3/m
  • Przystosowany do pracy ciągłej

Obudowa wykonana z kruchego plastiku więc dość często nie przeżywał upadku ze stołu. Podstawa wykonana z pręta stalowego z o ringami antypoślizgowymi. Śmigiełko z miękkiego tworzywa sztucznego.
Napęd stanowił silnik SAZ znany z Fonica WG-252 "Bambino".

Pierwsze egzemplarze wentylatora miały możliwość zasilania dwoma napięciami - 110 lub 220 V. Na spodzie obudowy znajdował się przełącznik.

Ostatnio edytowano: 17/11/2017 - 23:07