Polkat Forte 101s

Wzmacniacz estradowo-radiowęzłowy.

Skonstruowany przez inżynierów firmy Polkat w 1974 r. na potrzeby systemów radiowęzłowych w placówkach użyteczności publicznej.
Wszedł do seryjnej produkcji w 1975 r. jako pierwszy tranzystorowy wzmacniacz dużej mocy do zastosowań radiowęzłowych. Uzupełnieniem zestawu był mikser MMS-10. https://unitraklub.pl/opis/22567
Sercem wzmacniacza jest poczwórna quasi komplementarna końcówka oparta o tranzystory 2N3055 lub KD502.
Moc jaką dawał ciągiem to 100W przy 4Ω, z czterema wyjściami na kolumny lub przez specjalne złącze na kolumienki radiowęzłowe w technice 100V. Do wzmacniacza należy podłączać kolumny parami tzn. dwie lub cztery. Złącze radiowęzłowe pozwala na sterowanie nim za pomocą stojaka radiowęzłowego, jak i zasilanie zewnętrznym źródłem zasilania o napięciu 24V DC (przy obniżeniu mocy do 40W).
Znany jest ze swojej wytrzymałości i odporności na przeciążenia, stosunkowo prosty w konstrukcji i naprawie. Przedwzmacniacz oparty na układach hybrydowych GML-002. Produkowany do drugiej połowy lat 80-tych, najliczniejszy przedstawiciel serii Forte. Do dziś można go spotkać w kościołach i szkołach, gdzie nadal pełni swoją funkcje. W okresie produkcji, zmieniono wskaźnik wysterowania na diodowy. Konstrukcja przeszła również lekki lifting zewnętrzny w latach 80-tych, gdzie zastąpiono analogowy wskaźnik wysterowania, wersją na diodach LED.

Wyprodukowano łącznie około 8 tysięcy egzemplarzy.

Ostatnio edytowano: 19/12/2022 - 10:42