ZRK (Diora) Irys

Radio Irys- to prosty, monofoniczny odbiornik radiowy, oparty na lampach. Początkowo, prawdopodobnie miała to być nowsza, zmodernizowana wersja odbiornika Figuaro. Na obudowie można spotkać notkę o "Figuaro-Lux", zatem zapewne w ostatniej chwili zmieniono nazwę.
Odbiornik obsługuje fale krótkie, średnie i długie. Przełącznik między zakresami, nietypowo jest wstawiony z boku obudowy.

Konstrukcja działa na trzech lampach: ECH81, EBF89 i ECL82 oraz posiada standardowy prostownik selenowy SPS6B produkcji Telpodu. Jak na radio lampowe, konstrukcja jest prosta i stosunkowo łatwa w naprawię. Regulacja głośności i barwy tonu. Można podłączyć do niego gramofon i magnetofon. Przełącznik między radiem a wzmacniaczem, z tyłu obudowy. Budowa na szkielecie, nigdy nie zmodernizowano go do płytki drukowanej, mimo długiego okresu produkcji.

Początkowo były wytwarzane w ZRK, od okolic 1965 do 1967, gdy ich produkcja została przeniesiona do Dzierżoniowa, gdzie ją kontynuowano do 1971. Wersja z Diory, różni się wizualnie, gdyż w niej występuje maskownica z materiału w miejsce tej z tworzywa. Również napis Irys jest umiejscowiony w innym miejscu. Elektrycznie nie zmieniono niczego.

Istniała również wersja eksportowa do Wielkiej Brytanii. Zewnętrznie ma inną skale oraz napisy w języku Angielskim. Ta wersja, posiada transformator na 240V. Według literatury, powstawała ona już za czasów Diory.

Konstrukcje można zaliczyć do popularnych, poza wersją eksportową, którą trudno spotkać.

Zdjęcia: Oldradio

Ostatnio edytowano: 07/02/2021 - 23:35