Odbiorniki stacjonarne

WSI Odnowa Białystok "Samba"

20170925_201637.jpg

Radioodbiornik stacjonarny montowany podszafkowo na specjalnych szynach. Produkowany przez spółdzielnie inwalidów w Białymstoku w latach 1987-1990.

Konstrukcja jest diametralnie inna od wszystkich produkowanych w tamtym okresie odbiorników. Opracowany prawdopodobnie na zamówienia hoteli pracowniczych i ośrodków wypoczynkowych.

Radioodbiornik oparty o strojenie warikapowe dla sekcji UKF na trzech programatorach i na stałe warszawa 1 na ostatnim programatorze.Regulacja głośności też nietypowo wykonana na trzech klawiszach o regulacji skokowej, pod każdym klawiszem jest potencjometr do ustawienia żądanej. Całość zamknięta w polistyrenowej obudowie w kolorze białym.dokładnej liczby wyprodukowanych egzemplarzy trudno oszacować.

WSI Odnowa "Narew"

OR Narew

Radioodbiornik stołowy monofoniczny, produkowany na licencji Diora przez WSI Odnowa Białystok.

Konstrukcja zbudowana w oparciu o podzespoły z radioodbiornika Diora DMP-401 "Ślązak". Na panelu znajdziemy; isostat włącznika, suwakowe regulatory głośności i barwy dźwięku, 4-pozycyjny przełącznik zakresów. Reszta danych identyczna jak w Ślązaku.

Okres produkcji przypada na lata 1977-1993.

Diora OMT-301 "Neptun"

IMG_20160927_074122.jpg

Odbiornik morski " Neptun " OMT-301 prod. Unitra-Diora (lata 70-te).

Odbiornik sieciowy z zakresem UKF/FM 88-108MHz - produkowany jako wposażenie kabin na dalekomorskich statkach pasażerskich i handlowych. Posiadał dodatkowe wejście antenowe AM-75Ohm do współpracy ze zbiorczą instalacją okrętową.

Odbiornik rzadko występujący.

Diora DS-5 FM-100

DS-5 FM-100.jpg

DS-5 FM-100 to bardzo osobliwa konstrukcja. Odbiornik powstał w dzierżoniowskiej Diorze w drugiej połowie lat 90 na zlecenie rozgłośni Radia Maryja. Konstruktorzy zaadoptowali na niego obudowę z odbiornika Śnieżka 3. "Radio Maryja" jest odbiornikiem jedno zakresowym. Umożliwia odbiór stacji nadawanych na paśmie UKF CCIR 88-108 MHz. Nie posiada regulacji barwy tonu. W odbiorniku pracują dwa układy scalone UL-1200 i UL-1480.

Śnieżka DMP-251

Śnieżka DMP 251

Śnieżka DMP-251

Odbiornik radiowy Śnieżka DMP-251 to monofoniczny 4-zakresowy stołowy odbiornik radiowy z wbudowanym gramofonem klasy popularnej. Powstał on w oparciu o odbiornik radiowy "Jubilat" DMT-406, więc co za tym idzie budowa płyty i zastosowany głośnik są identyczne. Włącznik, sprzężony z potencjometrem głośności, a wyłącznik tonów niskich sprzężony z potencjometrem barwy tonu. Wzmacniacz końcowy zbudowany na układzie scalonym UL1402 w obudowie TO-3. W gramofonie wbudowanym w odbiornik, zastosowana wkładka to przetwornik piezoelektryczny "Uk-4m". Skala podświetlana dwoma żarówkami typu E10 (6,3V). Aby odtwarzanie płyt było możliwe, należy wolno wisząca wtyczkę gramofonu, umieścić w gnieździe gramofon/magnetofon odbiornika.

Dane Techniczne:

Zakresy fal:

Diora RE-320 "Kalenica"

DIORA RE-320 KALENICA

Diora RE-320 "Kalenica" - radioodbiornik z wbudowanym zegarem elektronicznym. Konstrukcyjnie bazujący na modelu "Śnieżka R-207", a wytwarzany na zasadzie licencji przez SI POLMET Kościan. W dużym stopniu zmodyfikowany, m.in. przez dodanie zakresu CCIR, a właściwie jego wycinka 96-106MHz. Konwerter UKF zrealizowany na małej płytce, doklejonej do gniazda antenowego. Wewnątrz obudowy, znalazła się również płytka zegara, umocowana za ekranem skali.
Pozostałe zakresy, jak w "Śnieżkach". Wizualnie niewiele różni się od swojego protoplasty. Na panelu, pod głośnikiem, umieszczono cztery małe klawisze służące do ustawiania zegara, oraz wyświetlacz umieszczony pod skalą. Wybieranie "górnego" UKF, polega na jednoczesnym wciśnięciu klawiszy zakresu UKF i fal długich.

ZRK Etiuda 3281

Etiuda_3281.jpg

Superheterodynowy odbiornik lampowy, zbudowany na lampach: ECH21, EF22, EF22, EBL21, EM4, AZ1. Produkowany przez ZRK.
Przystosowany do odbioru fal długich i dwóch zakresów fal krótkich.

Diora DMTL-202

DMTL-202 - on

Radioodbiornik stacjonarny oparty o dwa systemy:
sekcja radiowa oparta na pięciu lampach elektronowych natomiast wzmacniacz oparty na tranzystorach germanowych. Radioodbiornik jest wielozakresowy w tym UKF zapożyczony z Diora DML-306 "Klawesyn" na lampowej głowicy Elwro. Osobne przestrajanie sekcji AM i FM. Radio zabudowane w lakierowanej skrzynce podobnie jak osobna kolumna.

Dane techniczne:

 • Lampy elektronowe: ECC-85, ECH-81, EF-183, EBF-89, EM-84
 • Wymiary odbiornika: 390x247x170 mm
 • Wymiary kolumny: 600x205x190 mm
 • Ciężar odbiornika: 8 kg
 • Ciężar kolumny: 3 kg

Zakresy fal:

  Diora DST-301 "Diana Stereo"

  radioodbiornik stereo diana

  Diana to jeden z pierwszych tranzystorowych stereofonicznych odbiorników klasy hi-f.

  Radioodbiornik zadebiutował na przełomie 1972/1973r jest w pelni tranzystorową konstrukcją oczywiście na trazystorach germanowych chociaż znajdziemy już tranzystory krzemowe.

  W radiu można znaleźć pokrewieństwo z Fagotem, z którego zaadaptowano płytę główną z głowicami. Stereo-dekoder na diodach i tranzystorach, końcówka na tranzystorach mocy ad generujące moc 2x5wat przy 8ohm.

  Kolumny dedykowane do tego modeli to tonsil ZGZ 10/1 na głośnikach kobaltowych w politurze, podobnie jak skrzynka radia.

  Zobacz także: Diora DSL-201

  Diora DST-401 "Jubilat Stereo"

  JUBILAT STEREO

  Wersja rozwojowa klasycznego Jubilata DMT-401.

  Jubilat Stereo zadebiutował w 1973r jako odpowiedź na potrzebę rynku na radioodbiorniki stereo, konstrukcyjnie to nadal zwykły jubilat z doklejonym drugim kanałem opartym już na układzie scalonym ul 1403 a nie jak w pierwowzorze na tranzystorach germanowych ac 180/ac 181. Ta modernizacja pociągnęła za sobą konsekwencję dodania stereo-dekodera i potencjometru balansu kanałów. Do klasycznej skrzynki zmieszczono cały układ elektroniczny i oczywiście głośnik,jednak na drugi nie było już miejsca więc zaprojektowano sympatyczną małą kolumienkę OGO 3/4-1 która została dopasowana wzorniczo do całości.