Odbiorniki stacjonarne

ZRK R-102

Rozwojowa wersja kostki ZRK R-101. Zmodernizowana kostka zadebiutowała w 1993r i była produkowana do końca istnienia ZRK. Wizualnie nie zmieniła się prawie, za to w środku zagościły dwa pasma UKF OIRT/CCIR oraz długie z nastrojoną jedynką

ZRK R-102 zaroweczka zdjęcie

Dorobienie gniazda magnetofonowego do odbiornika Śnieżka R-207

Chciałbym się podzielić swoją propozycją na dodanie gniazda na magnetofon do Śnieżki R-207 w punktach. Potrzebne komponenty to:
- gniazdo magnetofonowe od odbiorników Śnieżka lub Sudety,
- dwa kabelki lub kabel ekranowany,
- lutownica,
- trochę wolnego czasu Eye
1. Wyjąć odbiornik z obudowy.
2. Wlutować gniazdo magnetofonowe w otwory instalacyjne (na płycie od górnej powierzchni zaznaczone jako GM)
3. Dolutować dwa kabelki lub kabel ekranowany, jeden do lutu środkowego (pomiędzy podwójnymi lutami bocznymi)(w 2 opcji ekran kabla - masa), a drugi do lewego lutu podwójnego (w przypadku postawienia odbiornika na panelu przednim, a w przypadku obrócenia do 180 stopni całej płyty - prawego)(w 2 opcji żyła wewnętrzna - sygnał).

Kabel lewy - sygnał, kabel prawy - masa zdjęcie

WSI Odnowa Białystok "Samba"

Radioodbiornik stacjonarny montowany podszafkowo na specjalnych szynach. Produkowany przez spółdzielnie inwalidów w Białymstoku w latach 1987-1990.

Konstrukcja jest diametralnie inna od wszystkich produkowanych w tamtym okresie odbiorników. Opracowany prawdopodobnie na zamówienia hoteli pracowniczych i ośrodków wypoczynkowych.

Radioodbiornik oparty o strojenie warikapowe dla sekcji UKF na trzech programatorach i na stałe warszawa 1 na ostatnim programatorze.Regulacja głośności też nietypowo wykonana na trzech klawiszach o regulacji skokowej, pod każdym klawiszem jest potencjometr do ustawienia żądanej. Całość zamknięta w polistyrenowej obudowie w kolorze białym.dokładnej liczby wyprodukowanych egzemplarzy trudno oszacować.

Grzegorz Strzelewicz i Samba, ze strony https://retrolove.pl/unitra-zjednoczenie-ponad-podzialami/ Pani Olgi Łabędź zdjęcie

WSI Odnowa "Narew"

Radioodbiornik stołowy monofoniczny, produkowany na licencji Diora przez WSI Odnowa Białystok.

Konstrukcja zbudowana w oparciu o podzespoły z radioodbiornika Diora DMP-401 "Ślązak". Na panelu znajdziemy; isostat włącznika, suwakowe regulatory głośności i barwy dźwięku, 4-pozycyjny przełącznik zakresów. Reszta danych identyczna jak w Ślązaku.

Okres produkcji przypada na lata 1977-1993.

OR Narew zdjęcie

Diora OMT-301 "Neptun"

Odbiornik morski " Neptun " OMT-301 prod. Unitra-Diora (lata 70-te).

Odbiornik sieciowy z zakresem UKF/FM 88-108MHz - produkowany jako wposażenie kabin na dalekomorskich statkach pasażerskich i handlowych. Posiadał dodatkowe wejście antenowe AM-75Ohm do współpracy ze zbiorczą instalacją okrętową.

Odbiornik rzadko występujący.

IMG_20160927_074122.jpg

Diora DS-5 FM-100

DS-5 FM-100 to bardzo osobliwa konstrukcja. Odbiornik powstał w dzierżoniowskiej Diorze w drugiej połowie lat 90 na zlecenie rozgłośni Radia Maryja. Konstruktorzy zaadoptowali na niego obudowę z odbiornika Śnieżka 3. "Radio Maryja" jest odbiornikiem jedno zakresowym. Umożliwia odbiór stacji nadawanych na paśmie UKF CCIR 88-108 MHz. Nie posiada regulacji barwy tonu. W odbiorniku pracują dwa układy scalone UL-1200 i UL-1480.

DS-5 FM-100.jpg

Śnieżka DMP-251

Śnieżka DMP-251

Odbiornik radiowy Śnieżka DMP-251 to monofoniczny 4-zakresowy stołowy odbiornik radiowy z wbudowanym gramofonem klasy popularnej. Powstał on w oparciu o odbiornik radiowy "Jubilat" DMT-406, więc co za tym idzie budowa płyty i zastosowany głośnik są identyczne. Włącznik, sprzężony z potencjometrem głośności, a wyłącznik tonów niskich sprzężony z potencjometrem barwy tonu. Wzmacniacz końcowy zbudowany na układzie scalonym UL1402 w obudowie TO-3. W gramofonie wbudowanym w odbiornik, zastosowana wkładka to przetwornik piezoelektryczny "Uk-4m". Skala podświetlana dwoma żarówkami typu E10 (6,3V). Aby odtwarzanie płyt było możliwe, należy wolno wisząca wtyczkę gramofonu, umieścić w gnieździe gramofon/magnetofon odbiornika.

Dane Techniczne:

Zakresy fal:

Śnieżka DMP 251 zdjęcie

Diora RE-320 "Kalenica"

Diora RE-320 "Kalenica" - radioodbiornik z wbudowanym zegarem elektronicznym. Konstrukcyjnie bazujący na modelu "Śnieżka R-207", a wytwarzany na zasadzie licencji przez SI POLMET Kościan. W dużym stopniu zmodyfikowany, m.in. przez dodanie zakresu CCIR, a właściwie jego wycinka 96-106MHz. Konwerter UKF zrealizowany na małej płytce, doklejonej do gniazda antenowego. Wewnątrz obudowy, znalazła się również płytka zegara, umocowana za ekranem skali.
Pozostałe zakresy, jak w "Śnieżkach". Wizualnie niewiele różni się od swojego protoplasty. Na panelu, pod głośnikiem, umieszczono cztery małe klawisze służące do ustawiania zegara, oraz wyświetlacz umieszczony pod skalą. Wybieranie "górnego" UKF, polega na jednoczesnym wciśnięciu klawiszy zakresu UKF i fal długich.

DIORA RE-320 KALENICA  zdjęcie

ZRK Etiuda 3281

Superheterodynowy odbiornik lampowy, zbudowany na lampach: ECH21, EF22, EF22, EBL21, EM4, AZ1. Produkowany przez ZRK.
Przystosowany do odbioru fal długich i dwóch zakresów fal krótkich.

Etiuda_3281.jpg

Diora DMTL-202

Radioodbiornik stacjonarny oparty o dwa systemy:
sekcja radiowa oparta na pięciu lampach elektronowych natomiast wzmacniacz oparty na tranzystorach germanowych. Radioodbiornik jest wielozakresowy w tym UKF zapożyczony z Diora DML-306 "Klawesyn" na lampowej głowicy Elwro. Osobne przestrajanie sekcji AM i FM. Radio zabudowane w lakierowanej skrzynce podobnie jak osobna kolumna.

Dane techniczne:

  • Lampy elektronowe: ECC-85, ECH-81, EF-183, EBF-89, EM-84
  • Wymiary odbiornika: 390x247x170 mm
  • Wymiary kolumny: 600x205x190 mm
  • Ciężar odbiornika: 8 kg
  • Ciężar kolumny: 3 kg

Zakresy fal:

    DSC01617.JPG