Magnetofony kasetowe

[Porada] Wymiana pasków w magnetofonie Diora MDS-506

MDS-506 widok ogólny wnętrz (od tułu)

Zakupiłem ostatnio MDS-506, w stanie raczej nieidealnym, więc pierwszą rzeczą w procesie reanimacji była oczywiście wymiana pasków napędowych (które we wnętrzu decka znalazłem tylko w formie szczątkowej).

Każdy z napędów na dwa paski napędowe: szeroki i wąski. Lewy napęd ma dodatkowo jeszcze jeden pasek do licznika obrotów.

Moja propozycja na wymianę pasków:

  1. Po zdjęciu obudowy wywalamy resztki starych pasków i poluzowujemy śruby mocujące silniczki (zdjęcie nr 1 i 2). W ten sposób powstanie kilka milimetrów luzu miedzy wałkiem silniczka a resztą mechanizmu, co pozwoli nam przecisnąć oba paski.

Lubartów MK-433 "Data Recorder"

DSC00361.JPG

Magnetofon kasetowy, z możliwością połączenia ze wszystkimi mikrokomputerami, jako pamieć danych lub do wprowadzania danych.

Inżynierowie z ZWM UNITRA w Lubartowie, rozpoczęli prace nad modernizacją MK-232p w roku 1979r. Wówczas powstały pierwsze mikrokomputery ZX Spektrum i Meritum z Zabrza. Modyfikacje objęły płytę główną gdzie pojawił się przełącznik wyboru trybu pracy - jako magnetofon, lub do zapisu i odczytu danych dwójkowych. Pozostałe elementy są identyczne jak w MK232p.

Produkcja trwała do roku 1988r., kiedy zadebiutował następca - MK450 w wersji "DATA RECORDER".

[Porada] Wymiana silników w magnetofonach klasy Hi Fi z ZRK [Tomasz Krug]

IMG_3196.JPG

Oprócz szybko zużywających się głowic produkcji krajowej, wadą magnetofonów kasetowych produkcji Zakładów Radiowych im. Marcina Kasprzaka w Warszawie są również silniki, które je napędzały. Przez nie dosyć często obroty "pływają" i jest to wina regulatorów, opartych na układzie UL 1901. Inną przypadłością bywa również hałas, jaki z biegiem lat może zacząć wydobywać się po załączeniu zasilania. Dlaczego tak się dzieje i co można z tym zrobić, dowiemy się z poniższego tekstu.

ZWM Lubartów M-537 S "Finezja 2"

Finezja 2

"Finezja 2" to wersja magnetofonu ZWM Lubartów M-551 S "Finezja 3".

Jest to model podobny do Finezji 3, różnicą jest zastosowanie systemu Dolby B zamiast CNRS .

Lubartów MK-432

Lubartów MK 432

Zaginiony, rzadki magnetofon kasetowy pełniący jednocześnie funkcje zapisu i odtwarzania muzyki jak i zewnętrznej "pamięci taśmowej" dla komputerów. Magnetofony te były sprzedawane przez Nowatech (Przedsiębiorstwo Modernizacji Procesów Technologicznych) w komplecie z komputerami Sinclair ZX Spectrum. Prawdopodobnie producent testował te magnetofony do pracy z komputerem i oznaczał je widocznym napisem "Testowany dla NOWATECH". Płytka urządzenia jest tą samą płytką, która znajduje się w MK 433 Data Recorder, także posiada przełącznik pracy toru Z/O "Muzyka-Dane Cyfrowe". Co ciekawe tabliczka znamionowa na spodniej części obudowy podaje informacje nt.

Coney PS-102 "Walker"

DSC00200.JPG

Przenośny stereofoniczny odtwarzacz kasetowy zasilany z czterech baterii LR6 lub zasilacza stabilizowanego 6V 0.2A.

Jest to nic innego jak dobrze znany nam Kajtek w wykonaniu na rynki demoludu. Lepiej wykonany pod wieloma względami ale obudowa nadal wykonana z kruchego plastiku.

Unitra-Tesla K103 "Korund"

K103 Korund.jpg

Magnetofon K103 Korund został zaprezentowany w Bratysławie w 1979 roku.
Wyprodukowany w kooperacji ze zjednoczeniem UNITRA.

Części mechaniczne zostały wyprodukowane przez ZRK, a obudowa itp. została zaprojektowana przez Teslę.

Magnetofon mógł być zasilany z sieci lub z baterii.
Stan zużycia baterii był sygnalizowany dzięki diodzie LED.
Urządzenie umożliwiało odczyt stereofoniczny audycji radiowych i nagrań. Oraz nagrywanie z wbudowanych mikrofonów.
Wyposażony w automatyczne wyłączanie gdy kaseta dobiegnie końca.

Prawdopodobnie powstał tylko jeden egzemplarz prototypowy.

Diora MDS-410S "Etiuda"

Etiuda.jpg

Magnetofon MDS-410S "Etiuda" to ewolucja magnetofonu Diora MSH-101.

Od pierwowzoru różni się zastosowaniem innych manipulatorów na panelu przednim. Wzorniczo dopasowany do wieży Diora ZM-1009.

Dane techniczne:

 • Prędkość przesuwu taśmy: 4,76 cm/s
 • Nierównomierność przesuwu taśmy: ≤0,2 %
 • Pasmo przenoszenia:
  • taśma Fe 30÷15000Hz
  • taśma Cr 30÷16000Hz
 • Przesłuch stereofoniczny: ≥26 dB
 • Wymiary: 440×136×330 [mm]
 • Zasilanie: 220V/50 Hz
 • Waga: 7kg

Diora MSH-206

MSH-206A folder.jpg

MSH-206 i MSH-206A to wyprodukowany w niewielkiej ilości (seria informacyjna) magnetofon kasetowy klasy hi-fi przeznaczony na eksport.
Konstrukcja bazowała na magnetofonie Diora MSH-101.

Magnetofon ten był częścią zestawu ZM-2000.

Diora MSH-100

Diora MSH-100 źródło: unitra-muzeum

W połowie lat 70. na świecie i w świecie audio zapanowała moda pod nazwą "wieża stereo". Zakłady Radiowe "Diora" jako że miały ambicję eksportować swoje wyroby do wielu krajów świata, stanęły wówczas przed nowym problemem. Jak skompletować wieżę, nie mając magnetofonu kasetowego typu "front panel"? Wprawdzie już od kilku lat produkowano w kraju wysokiej klasy magnetofony szpulowe, kasetowe też już zaczęły być stereofoniczne, ale nadal nie było magnetofonu o nowatorsko brzmiącej nazwie - "deck". Nawet potentat w produkcji urządzeń zapisu magnetycznego - "ZRK", nie potrafiły wówczas w tej sprawie "Diorze" pomóc.